5 oznak, że dojrzewasz jako rodzic. Warto docenić samego siebie

2024-05-18 13:44

Nie wystarczy być dorosłym, by być dojrzałym rodzicem. Można być bardzo uważnym, skupionym na dziecku rodzicem, a jednak nie podchodzić do tej roli z rozsądkiem. Chodzi nie tylko, by działać na rzecz dziecka, ale też, by patrzeć na samego siebie sprawiedliwie. Czy twoja zmiana już się dokonała?

 Oto 5 oznak bycia dojrzałym rodzicem
Autor: Getty Images Oto 5 oznak bycia dojrzałym rodzicem

Rodzic dorasta razem z dzieckiem - to zdanie wielu psychologów i psychoterapeutów rodzinnych. Wcale nie chodzi tu o metody wychowawcze czy styl rodzicielski, jaki sobie wypracowaliśmy. Dojrzałe podejście do rodzicielstwa, jest podobne do dojrzałego traktowania życia. Chodzi o przyjmowanie z otwartością serca zarówno wyzwań jak i ewentualnych porażek, wyciąganie z nich lekcji i wniosków, ale i nie stawianie sobie poprzeczki zbyt wysoko.

Oto 5 oznak bycia dojrzałym rodzicem, jakie wymienia znana podcasterka i psychoterapeutka @themompsychologist.

Zobacz też: Psychoterapeutka radzi, czego nie mówić młodemu rodzicowi. „Ludzie kochają podcinać skrzydła”

“Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Wyciągajmy wnioski zamiast się "biczować"

Dr Jazimine, którą na Instagramie obserwuje ponad 800 tys. użytkowników, wspomniała ostatnio sytuację z własnego domu, która stała się pretekstem do rozważań nad dojrzałością rodzicielstwa. 

Ekspertka opowiedziała kłótnię z córką dotyczącą wieczornego czytania, które jest ich rytuałem. Gdy weszła do pokoju dziewczynki, oznajmiając, że czas na czytanie, usłyszała jej sprzeciw. Gdy stwierdziła, że w takim razie to ona poczyta, a córka posłucha, małej dziewczynce też nie przypadło to do gustu. W rezultacie Jazmine powiedziała, że w takim razie wychodzi i poczytają jutro. Córka także protestowała, prosząc, by nie wychodziła. W rezultacie Jazmine wyszła i tak czując już ogromną frustrację, a jej córka się rozpłakała. 

O co chodzi w tej lekcji z życia? Jak się okazało, Jazmine poczuła wyrzuty sumienia, myśląc, że zawiodła córkę, tracąc nerwy. Później jednak wróciła do niej, tłumacząc, że "po prostu mają trudniejszy dzień". Przytuliły się i pobyły razem. Jak jednak wyjaśniła psycholożka, w ostatnim czasie mierzyła się wraz z córką ze śmiercią swojej mamy, a więc i babci dziewczynki. Tego dnia gorzej znosiły żałobę.

Nawet psycholożka, z ogromnym doświadczeniem musiała sama zdać sobie sprawę z tego, że obydwie mają swoje uczucia, a sytuacje dookoła często wpływają na nasze zachowania w jednostkowych momentach. Jak podkreśliła - to też rodzaj nauki. Jakiej? Przede wszystkim, że mama ma prawo być smutna i mieć gorszy dzień. Po drugie, dziecko też ma takie prawo. A po trzecie, nawet jeśli mierzymy się z trudnościami, to wspólna relacja jest bardzo ważna, wzmacniająca i cenna. 

Zobacz: To wiąże się z byciem najstarszą córką. Psycholożka wymienia 8 symptomów

5 oznak, że dojrzewasz jako rodzic

Takie podejście, o jakim mówiła dr Jazmine, było właśnie dojrzałym rodzicielstwem. Takim, które nie unika trudnych sytuacji, ale przekuwa je w cenną lekcję.

Jak jeszcze rozpoznać, że dojrzewasz jako rodzic?

  1. Nie oczekujesz od siebie perfekcji. Robisz, co możesz, dajesz z siebie tyle, ile jesteś w stanie i liczysz na to, że to wystarczające.
  2. Wykorzystujesz trudne sytuacje, by zbliżyć się ze swoim dzieckiem, a nie oddalić się od niego.
  3. Potrafisz zająć się sobą, gdy tego potrzebujesz, by móc wrócić do dzieci z większą siłą i energią.
  4. Jesteś szczery sam ze sobą, jako rodzic. Zdajesz sobie sprawę ze swoich obowiązków i potrzeb, nie wstydzisz się ich.
  5. Akceptujesz chaos, jaki jest typowy dla rodzicielstwa. Starasz się w tym odnaleźć i dostrzegać uroki tego stanu. 

To jak, ile wyznaczników rodzicielskiej dojrzałości spełniacie?

Przeczytaj: Teksty kierowane do dzieci powiedziała do… męża. Internauci zgodnie: „genialna seria!”