Jak się realizować, będąc młodą mamą?

2015-12-29 22:29

Każda z nas miała przed ciążą swoje hobby, ulubione zajęcia i aktywności. Jak znaleźć na nie czas po urodzeniu dziecka? Przeczytaj, jak się realizować, będąc młodą mamą?

Blogująca mama
Autor: thinkstockphotos.com Blogowanie to świetny pomysł na uwiecznianie wspólnych chwil z dzieckiem.

Spis treści

  1. Czytaj także: >> Jak założyć blog w ciąży? >>
  2. Jak się realizować, będąc młodą mamą? Nie zapomnij o sobie
  3. Czytaj także: >> Jak znaleźć chwilę dla siebie po narodzinach dziecka? >>
  4. Jak się realizować, będąc młodą mamą? Zadbaj o jedzenie dla niemowlaka
  5. Jak się realizować, będąc młodą mamą? Zorganizuj coś wspólnie z koleżankami
  6. Jak się realizować, będąc młodą mamą? Pozbądź się wyrzutów sumienia

Pewnie już dziś zastanawiasz się, jak będzie wyglądało twoje życie po porodzie. Czy będziesz mieć choć odrobinę czasu dla siebie, czy też będziesz na zawołanie swojego dziecka przez okrągłą dobę? Wiele młodych mam skarży się na to, że ich życie kręci się wyłącznie wokół pieluszek, butelek i grzechotek. Chociaż kochają swoje dziecko nad życie, to jednak męczy je nieustanne siedzenie w domu i fakt, że nie mają się do kogo odezwać przez cały dzień. Większość z nich czeka z niecierpliwością na powrót męża z pracy, jednak nawet wtedy rzadko wychodzą z domu. Najbardziej zmęczone są te mamy, które dodatkowo borykają się z problemami – nie mogą utrzymać laktacji albo ich maluszek cierpi na kolkę. Jeśli nie mają pomocy rodziny, popadają w przygnębienie. Jak sobie poradzić z takimi trudnymi emocjami i jak odzyskać zadowolenie? Najlepszym lekarstwem na taką sytuację jest rozwijanie swoich pasji.

Czytaj także: >> Jak założyć blog w ciąży? >>

Jak się realizować, będąc młodą mamą? Nie zapomnij o sobie

Każdy człowiek – obojętnie czy pracuje, czy też zajmuje się dzieckiem w domu – musi mieć choć kilka minut wolnego, by psychicznie oderwać się od codzienności. Oczywiście przy niemowlęciu to zadanie niemal niewykonalne, ale ideałem byłoby, gdyś znalazła taki właśnie czas tylko dla siebie. Oczywiście nie zaraz po porodzie, ale wtedy, gdy niemowlak będzie miał już kilka miesięcy. Wystarczą 2–3 godziny w tygodniu, podczas których będziesz mogła wyjść z domu i realizować swoje hobby oraz aktywności sprzed ciąży.

Zapisz się na fitness, jeśli dotąd dużo ćwiczyłaś – albo na kurs szycia, jeśli zawsze o tym marzyłaś. Wróć do nauki chińskiego albo znów rozstaw sztalugi i zacznij malować obrazy. Taka kontynuacja swojego dawnego hobby sprawi, że będziesz miała poczucie powrotu „starych dobrych” czasów. Nie będzie to łatwe, ale może się udać.

Znajdź opiekę do dziecka. Porozmawiaj z mężem i ustal, że raz w tygodniu, np. w środę, wychodzi punktualnie z pracy i zostaje wieczorem sam z dzieckiem. To najlepsze rozwiązanie, bo przy okazji jest to doskonały sposób na pogłębienie więzi między tatusiem a niemowlakiem. Ale jeśli się nie uda, zastanówcie się, czy możecie wykorzystać w tym celu którąś z babć albo wynająć opiekunkę do dziecka.

Czytaj także: >> Jak znaleźć chwilę dla siebie po narodzinach dziecka? >>

Jak się realizować, będąc młodą mamą? Zadbaj o jedzenie dla niemowlaka

Jeśli karmisz piersią, wychodzenie z domu może być problemem. Dlatego zacznij odciągać pokarm i przyzwyczajaj dziecko do picia go z butelki. Jeżeli karmisz mlekiem modyfikowanym lub twój maluch skończył już sześć miesięcy i je zupki, masz problem z głowy – smyka może nakarmić każdy!

Jak się realizować, będąc młodą mamą? Zorganizuj coś wspólnie z koleżankami

Jeśli masz problemy ze znalezieniem opieki do dziecka, porozmawiaj z innymi zaprzyjaźnionymi mamami. Może macie wspólne zainteresowania i mogłybyście razem zorganizować dla siebie jakieś zajęcia, np. kurs szydełkowania lub angielskiego. W tym czasie na zmianę zostawałybyście ze swoimi dziećmi.

Jak się realizować, będąc młodą mamą? Pozbądź się wyrzutów sumienia

Prawdopodobnie początkowo będziesz miała wątpliwości, czy dobrze robisz i czy z powodu twoich „fanaberii” dziecko nie jest zaniedbane itd. Oczywiście, że nie! Pamiętaj przecież, że oddajesz niemowlaka tylko raz w tygodniu na dwie godziny! Poza tym pozostawienie go pod opieką taty lub babci ma same plusy – niemowlak przyzwyczai się do zostawania z kimś innym niż ty, co zaprocentuje za jakiś czas, gdy będziesz wracała do pracy. I jeszcze jedno: zdaniem psychologów szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Jeśli będziesz cierpieć z powodu braku możliwości samorealizowania się i rozwijania swoich pasji, nie będziesz spełnioną i zadowoloną mamą.