Jakich zdjęć dzieci NIE zamieszczać w sieci?

2013-08-14 17:32

Pomyśl, zanim wrzucisz zdjęcie dziecka do sieci! Okres wakacyjny to czas wzmożonych publikacji prywatnych zdjęć, w tym zdjęć dzieci m.in. na portalach społecznościowych. Warto pamiętać, że udostępnione przez nas w internecie zdjęcia dzieci mogą dostać się w niepowołane ręce. Wspomnieniami i prywatnością należy dzielić się bardzo ostrożnie pamiętając o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

zdjecie wakacyjne
Autor: _photos.com

Zdjęcia dzieci do publikacji w internecie do publikacji wybierajmy rozsądnie. Pamiętajmy, że to, co nam wydaje się urocze i niewinne może zostać wykorzystane w sposób zupełnie pozbawiony niewinności. Zamieszczone zdjęcia dzieci mogą zyskać niepożądaną przez nas popularność i musimy być świadomi, że z chwilą zamieszczenia zdjęcia dziecka tak naprawdę tracimy nad nim kontrolę i wpływ na to, do czego zdjęcie dziecka zostanie przez kogoś wykorzystane.

Jakich zdjęć dzieci nie zamieszczać w sieci?

•    Zdjęcia golasków w kąpieli czy na wakacjach, chociaż niewinne są najbardziej narażone na wykorzystanie przez niepowołane osoby. Stanowią łakomy kąsek dla pedofili którzy mogą je powielać i zamieszczać na różnych stronach.
•    Artystyczne zdjęcia nagich lub półnagich dzieci, nawet maluszków. Podobnie jak niewinne zdjęcia z wakacji mogą zostać wykorzystane w niegodziwy sposób np. przez pedofili.
•    Zdjęcia zabawne ale mogące ośmieszyć dziecko gdy dorośnie lub nawet skompromitować je gdy wkroczy w dorosłe życie. Zanim zamieścimy zdjęcia dziecka na nocniku, płaczącego czy umorusanego zastanówmy się czy nie będzie miało nam tego kiedyś za złe. Zabawne zdjęcia często stają się źródłem dalszego udostępniania, mogą zostać poddane przeróbkom lub stać się motywem złośliwych memów.
Kampania społeczna Fundacji Dzieci Niczyje "Pomyśl, zanim wrzucisz" przygotowała materiały właśnie na wzór popularnych w sieci memów - obrazków z zabawnymi podpisami. Pozornie niewinne zdjęcia dzieci, opatrzono opisami: „Znajdziesz mnie w sieci" lub "Jeden klik i jestem u Ciebie". Pod wizerunkiem dziecka znalazło się pytanie "Czy wiesz, co inni mogą zrobić ze zdjęciem Twojego dziecka umieszczonym w Internecie?". Jednym z elementów kampanii jest poradnik dla rodziców "Pomyśl, zanim wrzucisz", w którym znajdują się informacje na temat ustawień i ochrony prywatności na portalach społecznościowych.
Warto dołożyć starań o zabezpieczenie udostępnianych przez nas treści ograniczając do nich dostęp, czytając regulaminy i zasady bezpieczeństwa portali, świadomie wybierając fotografie, które chcemy publikować oraz miejsca w sieci, w których udostępniamy zdjęcia naszej pociechy.
Kampania uświadamia i uczula, że jesteśmy odpowiedzialni za prywatność i bezpieczeństwo naszego dziecka i nie mając wpływu na to, co dzieje się dalej ze zdjęciami zamieszczonymi w sieci mamy wybór czy i jakie zdjęcia sami zamieścimy w Internecie.

pomysl zanim wrzucisz
Autor: _materialy_prasowe