Narodziny dziecka: co zmieni dziecko w twoim życiu?

2013-02-20 16:16

Narodziny dziecka to wielka zmiana w życiu każdej pary. Zmieniają się cele i dążenia. Niektóre sprawy i zainteresowania, które były ważne wcześniej, muszą zejść na dalszy plan, najważniejsze staje się dziecko. Bywa, że narodziny dziecka cementują związek, a zdarza się, że powodują, iż partnerzy się od siebie oddalają. Jakich zmian możesz się spodziewać po narodzinach dziecka?

Spis treści

  1. Narodziny dziecka zmienią twoje priorytety
  2. Narodziny dziecka sprawią, że wydoroślejesz
  3. Narodziny dziecka spowodują, że złapiesz dystans
  4. Narodziny dziecka sprawią, że zrozumiesz mamę
  5. Narodziny dziecka nauczą cię planować
  6. Narodziny dziecka sprawią, że odświeżysz związek

Narodziny dziecka zmienią twoje priorytety

To, co dotąd było najważniejsze, zejdzie na dalszy plan. A najważniejsze stanie się dobre samopoczucie malca, od tego będzie zależeć twoja jakość życia. W niektóre dni po narodzinach dziecka twoim najgorętszym pragnieniem będzie... wyspać się. I wtedy nawet telefon od ukochanego – dawniej źródło cichej radości – spowoduje zgrzytanie zębów, o ile wyrwie cię ze słodkiej drzemki, w którą zapadłaś między karmieniem a kolejnym atakiem kolki u malca.

Narodziny dziecka sprawią, że wydoroślejesz

Zmieni cię poczucie, że jesteś odpowiedzialna za istotę, która jest zdana na twoją opiekę. „A co z dzieckiem?” – bardzo długo tej myśli będzie podporządkowane wszystko: począwszy od tego, co położysz na talerzu, po próby odnowienia życia towarzyskiego i plany powrotu do pracy. Nawet po latach, kiedy twoje dziecko dorośnie i będzie ci się wydawało, że „odcięłaś pępowinę”, rzucisz wszystko i pobiegniesz do niego, kiedy będzie potrzebowało pomocy. I znowu ono stanie się ośrodkiem twego życia.

Narodziny dziecka spowodują, że złapiesz dystans

Przede wszystkim do pracy. Zdziwisz się, jak bardzo dziecko zmieni twój pogląd na konieczność dotrzymania terminów, bywania na konferencjach i uczestniczenia w służbowych wyjazdach. Nic z tych rzeczy nie będzie miało tej wagi co katar albo pierwszy ząbek twojego malucha, i nawet najbardziej lukratywne zlecenia nie zdołają cię zatrzymać w pracy po godzinach, gdy trzeba będzie nakarmić, wykąpać i utulić malca do snu.

Narodziny dziecka sprawią, że zrozumiesz mamę

Kiedy sama zostaniesz matką, docenisz doświadczenie mamy i to, że możesz się na niej oprzeć. Będziesz mogła się jej wyżalić, zasięgnąć jej rady, odpocząć w jej domu... Ale jednocześnie przestaniesz być jej małą dziewczynką – będziesz mogła z nią rozmawiać jak z przyjaciółką. Z większą niż dotąd pewnością siebie zaczniesz bronić własnego zdania – ale wtedy być może odkryjesz, że twoje zdanie nie różni się tak bardzo od tego, co myśli twoja mama.

Narodziny dziecka nauczą cię planować

Bycie matką to zajęcie całodobowe. Oprócz tego trzeba prowadzić dom, zadbać o resztę rodziny, zarobić te parę groszy, i wreszcie też kiedyś odpocząć. Wypełnianie tak wielu różnych zadań w ciągu dnia wymaga umiejętności organizacji – planowania i przewidywania, a także błyskawicznej improwizacji, czyli elastyczności w sytuacjach, których nie da się przewidzieć (kiedy np. maluch nagle zachoruje).

Narodziny dziecka sprawią, że odświeżysz związek

Na początku seks zejdzie na dalszy plan, a twój partner pomyśli być może, że bardziej intymna i czuła więź łączy cię z malcem niż z nim – ojcem tego wrzeszczącego berbecia. Ale to nie wszystko. Zaczniesz go oceniać pod kątem jego walorów jako ojca. I kto wie, czy nie odkryjesz w nim zalet, o które go nie podejrzewałaś: czułości, cierpliwości, odpowiedzialności, wrażliwości, umiejętności beztroskiej zabawy... Teraz twoja miłość do partnera może zyskać nowy, głębszy wymiar.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza