Poronienie: jak się zachować w obliczu tragedii przyjaciółki, która poroniła dziecko

2013-11-26 16:53

Poronienie to ogromna trauma dla każdej kobiety. Jak wspierać kobietę pogrążoną w smutku i żalu po stracie dziecka? Czy lepiej wycofać się taktownie i poczekać aż rozpacz i żal przeminie, czy starać się ją pocieszyć. Jak zachować się w obliczu tragedii jaką jest poronienie dziecka?

Bardzo trudno znaleźć odpowiednie słowa, które mogłyby ukoić ból kobiety, która miała nadzieję na bycie mamą i tak bardzo się rozczarowała. Ale ważne jest już to, że chcesz ją wspierać, być przy niej. Czasem ludzie boją się cudzego cierpienia, nie wiedzą, jak pomóc, i uciekają od przyjaciół. A twoja przyjaciółka właśnie teraz potrzebuje wsparcia, nie powinna zostawać sama.

Daj jej znać, że jesteś, że zawsze może zwrócić się do ciebie, gdyby chciała porozmawiać. Po prostu bądź przy niej, słuchaj tego, co mówi, pozwól jej na złość, płacz, bezradność. Nie pocieszaj, że wszystko jeszcze będzie dobrze, bo na tym etapie pewnie trudno jej w to uwierzyć. Już sama twoja życzliwa obecność, bez oceniania, „że nie wolno tak rozpaczać i że może jeszcze przecież mieć kiedyś dzieci”, twoje zrozumienie i ciepło powinny pomóc jej opłakać stratę i stopniowo wrócić do psychicznej równowagi.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza