PÓŹNE MACIERZYŃSTWO szansą na długowieczność? Zaskakujące dane naukowców

2014-07-14 14:14

Lekarze alarmują, aby nie odkładać pierwszej ciąży do 30. roku życia, bo szanse na zapłodnienie mogą być dużo mniejsze niż u kobiet dwudziestoletnich. Tymczasem amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki badań, z których wynika, że późne macierzyństwo jest receptą na... długowieczność.

Amerykańscy naukowcy z Boston University School of Medicine doszli do wniosku, że kobiety, które późno rodzą dzieci, wolniej się starzeją. Postanowili przebadać mamy, które zdecydowały się na późne macierzyństwo oraz ich rodziny aż po kilka pokoleń wstecz. Zrobili wywiad w 551 takich rodzinach i wysnuli zaskakujące wnioski.

Późne macierzyństwą drogą do długowieczności

Okazało się, że kobiety, które rodziły dzieci po 30. roku życia, częściej dożywały 95 lat niż kobiety, które wydawały dzieci na świat wcześniej. Ich układ rozrodczy dłużej był sprawny, co oznacza, że organizm wolniej się starzał.

- Nie oznacza to, że kobiety powinny rodzić dzieci w starszym wieku w celu zwiększenia swoich szans na dłuższe życie - zastrzega jednak autor badań Thomas Perls. Późne macierzyństwo zwiększa szanse na wystąpienie wad rozwojowych u dziecka, cukrzycy ciążowej czy przedwczesnego porodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza