Sennik egipski: znaczenie snów według starożytnych Egipcjan

2018-05-03 11:45

Sennik egipski to, obok sennika babilońskiego, jeden z najbardziej rozpowszechnionych sposobów interpretacji snów. Czy sny są odzwierciedleniem naszej psychiki i zdrowia? Przeczytaj, jak starożytni Egipcjanie tłumaczyli marzenia senne i zapoznaj się ze znaczeniem najpopularniejszych symboli w senniku egipskim!

Sennik egipski: znaczenie snów według starożytnych Egipcjan
Autor: thinkstockphotos.com Jeden z senników egipskich przetrwał do dzisiaj i można go obejrzeć w British Museum w Londynie.

Sennik egipski powstał na skutek wiary Egipcjan w to, że bogowie podczas snu chcą im przekazać wiadomości, np. wskazówki jak postępować, by pozbyć się ciężkiej choroby. Taki sen mógł być również zaszyfrowanym przekazem od zmarłego krewnego.

Egipcjanie wierzyli także, ze poprzez sen bóstwo może zażądać od nich konkretnego (pobożnego) czynu, spodziewali się również, że bóg czy bogini w marzeniu sennym przekaże im ostrzeżenie lub sposób rozwiązania konkretnego problemu.

Egipcjanie "wywoływali" również sny - udawali się do specjalnie w tym celu wybudowanych świątyń, w których spędzali noc. Na kawałku lnianego płótna zapisywali nawet imię konkretnego boga, licząc, że to właśnie on nawiedzi ich podczas snu. Płótno to, umieszczone w specjalnej lampie, płonęło później podczas pobytu danej osoby w świątyni.

Aby móc odwiedzić świątynię, Egipcjanin musiał pozostawać w stanie czystości, poprzedzonej wcześniejszym postem. Często wizycie w świątyni snu towarzyszyło odprawianie modłów.

Interpretacje snów zapisywano w różnych księgach - jedną z nich jest przetrwały do dzisiaj i możliwy do obejrzenia w British Museum w Londynie sennik egipski, datowany na czasy panowania Ramzesa II, a dokładniej około roku 1275 p. n. e.

Spis treści

  1. Egipska Księga Snów
  2. Sennik egipski: znaczenie snów
  3. Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz
Co oznaczają symbole senne?

Egipska Księga Snów

Sennik egipski z czasów Ramzesa II odnaleziono w osadzie Deir el-Medina. W czasach starożytnych zamieszkiwali ją uzdolnieni twórcy: rzemieślnicy, budowlańcy, którzy pracowali przy budowanie grobowców dla faraonów w Dolinie Królów.

Sennik egipski zawiera aż 108 interpretacji rożnych snów i opis 78 różnych aktywności i emocji, które w snach się pojawiają. Same marzenia senne podzielono na pomyślne i niepomyślne - te ostatnie oznaczono kolorem czerwonym.

Większość z opisanych w senniku symboli ma związek z widzeniem różnych przedmiotów podczas snu, ale także z czynnościami: piciem, jedzeniem, uprawianiem seksu.

Zdania w senniku egipskim są zawsze formułowane w ten sam sposób, np.: "Jeśli człowiek widzi we śnie siebie pijącego ciepłe piwo, to źle. Ciepłe piwo oznacza cierpienie" lub "Jeśli człowiek widzi we śnie siebie wyglądającego przez okno, to dobrze. Wyglądanie przez okno oznacza, że bóg wysłucha jego próśb".

Sennik egipski: znaczenie snów

Poniżej przedstawiamy znaczenie najpopularniejszych symboli sennych według sennika egipskiego:

Ciąża - to według słownika egipskiego symbol zdecydowanie pozytywny - jeśli kobiecie śni się, że jest w ciąży, czekają na nią dobre nowiny. Jeśli komuś śni się kobieta w ciąży - czeka go szczęście.

Dziecko - symbolizuje szukanie wyjścia z trudnej sytuacji, ale także nowe możliwości rozwoju. Chude dziecko może jednak oznaczać przyjście gorszych dni, a upadające - niepowodzenie w interesach. Co ciekawe, dziecko umierające zwiastuje nadchodzące sukcesy.

Kot - jeśli śni się mężczyźnie, symbolizuje kobiecość, potrzebę kontaktu z kobietą - jednak bardziej niż o seksualność chodzi o czułość, opiekuńczość. Kot jest też jednak ostrzeżeniem przed fałszywością, zdradą ze strony przyjaciół. Głaskanie kota to niewdzięczność, a łaszący się kot oznacza, że ktoś chce się przymilić do osoby, której kot się śni.

Krew - czerwona krew to według sennika egipskiego radość, czarna oznacza chorobę, podobnie jak krew skrzepła. Kąpanie się we krwi ma zapowiadać utratę majątku, a krew płynąca z nosa - naprawę trudnych relacji.

Pająk - jeśli widzisz pająka - czeka się szczęście, jeśli go zabijasz - zwyciężysz nieprzyjaciół.

Pies - zabawa z psem i szczekający pies oznaczają zgodę, radość, natomiast łaszący się czworonóg - to, że ktoś zastawia na śniącego pułapkę. Napadnięcie przez psa symbolizuje niebezpieczeństwo.

Szczur - biegnący szczur to oznaka zagrożenia, szczur w pułapce - zdrady. Zabicie szczura to z kolei kłopoty w miłości, a strach przed nim - obawa przed podjęciem decyzji. Nieżywy szczur oznacza natomiast, że trzeba podjąć decyzję zgodnie ze swoim sumieniem.

Śmierć - jeśli ktoś widzi siebie umierającego we śnie, będzie żyć bardzo długo.

Wąż - nie oznacza nic innego, jak różne przeciwności losu. Wijący się wąż to strata pieniędzy, prężący się - uniknięcie zagrożenia. Nadepnięcie na węża ma symbolizować fałszywych przyjaciół. Jedynie jego zabicie oznacza zwyciężenie swoich wrogów.

Woda - ma odzwierciedlać to, co dzieje się w duszy człowieka. Czysta woda oznacza wewnętrzny spokój, harmonię, za to mętna - wewnętrzny chaos, brak pewności siebie. Zamarznięta woda to z kolei zamknięcie w sobie, oschłość wobec innych.

Ząb - utrata zęba oznacza śmierć osoby z bliskiej rodziny. Zęby po lewej stronie oznaczają kobiety, te po prawej - mężczyzn. Zęby trzonowe to staruszkowie, a siekacze - młodsze pokolenie. Zęby górne mają odpowiadać ważniejszych członków rodziny, te na dole - pozostałe osoby.

Ból zębów oznacza spełnienie zamierzonych celów, białe zęby - wielkie powodzenie. Czyszczenie zębów to z kolei niepotrzebne pracowanie za innych, przepracowywanie się.

Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz

Sprawdź, co oznacza twój sen