Sennik – krew. Co znaczy sen o krwi?

2018-05-23 16:32

Krew ma w sennikach bogatą i bardzo różnorodną symbolikę. Dlatego też tłumaczenie obrazu krwi, który pojawia się w naszym śnie, może nie być proste. Zwykle zależy od jego kontekstu. Co według sennika może nam mówić sen o krwi? Czy warto wierzyć w sny? Jak sny wpływają na zdrowie psychiczne?

Sennik – krew. Co znaczy sen o krwi?
Autor: Thinkstockphotos.com Sennik – krew może mieć według niego różne znaczenie - wszystko zależy od postaci, w jakiej się w śnie pojawia.

Krew według sennika może mieć różne znaczenie. W niektórych kulturach była bowiem czczona jako pierwiastek życia, w innych – uznawana za symbol śmierci i nieczystości. Podobnie jest w tłumaczeniach snów, w których pojawia się wątek krwi. W niektórych sytuacjach sen o krwi jest ostrzeżeniem przed chorobą lub hańbą, kiedy indziej – znakiem mądrości lub płodności.

Spis treści

 1. Sennik - krew: co może oznaczać?
 2. Sennik - krew: symbol życia
 3. Sennik - krew: śmierć i nieczystość
 4. Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz
Co oznaczają symbole senne?

Sennik - krew: co może oznaczać?

Sny o krwi wiążą się często z pojęciem siły. Osoby śniące o niej są mocne, pełne życiowej energii, witalności (jeśli sen dotyczy przemocy, jest to obraz siły niszczącej). Krew odnosi się też do ich uczuć: silnych emocji, które przeżywamy lub które będziemy przeżywać. Czasem sny mają podtekst erotyczny lub związany z płodnością. Oznaczają potrzebę wsparcia, mówią o tym, że martwimy się o kogoś i że odczuwamy niepokój, ale czasem są odzwierciedleniem naszych własnych ran psychicznych i potrzeby ich zagojenia.

  Sennik - krew z nosa –  widok płynącej z nosa krwi nie jest dobrą wiadomością. Zwiastuje chorobę lub nieszczęście, a nawet śmierć. Może też być zapowiedzią wielkiej troski lub wizyty w sądzie – niekoniecznie dla nas przyjemnej.

    Sennik - krew menstruacyjna/miesiączkowa/okres – obraz krwi menstruacyjnej zawsze był kojarzony z mądrością i płodnością. Dla śniącego o krwi miesiączkowej oznacza osiągnięcie wyższego wtajemniczenia, wysokiego poziomu wiedzy, zdobycia życiowej mądrości. Senniki tłumaczą też takie sny jako zapowiedź uwolnienia się od problemów lub jako znak nadchodzącego okresu kreatywności i doskonałych pomysłów.

    W wyjaśnianiu takich marzeń sennych ważny jest kontekst, np. osoba, która śni. Jeśli jest nią młoda kobieta, może oczekiwać pozytywnych zmian, jeśli starsza – powinna zacząć działać, ciężarna – powinna uważać na dziecko. Kobieta, która śni, że nie widzi krwi na bieliźnie, podświadomie boi się macierzyństwa lub niepokoi nieplanowanym stosunkiem.

    Sen o miesiączce, który śni się mężczyźnie, jest niezwykle rzadki i może oznaczać zmagania się z problemami ponad siłę. Sen, w którym rozmawiamy o miesiączce (własnej lub czyjejś) oznacza, że powinniśmy komuś wybaczyć, czasem jednak tłumaczy się go jako zapowiedź kłótni rodzinnych, które się skończą, czyli jest symbolem oczyszczenia, przejścia na inny etap.

      Sennik - krew z ustplucie krwią symbolizuje bogactwo. Jeśli taki sen ma młoda osoba, może to jednak oznaczać chorobę lub plotkowanie na nasz temat i niesłuszne pomówienia. Może też zapowiadać słowne konflikty z rodziną. Krew płynąca z ust według niektórych senników może być obrazem świadczącym o poczuciu winy spowodowanym swoją wypowiedzią.

        Sennik - krew z głowy – sen o płynącej z głowy krwi oznacza nadejście słabości – zarówno tej duchowej, jak i fizycznej.

          Sennik - krew z ucha – przestrzega przed lekceważeniem czyichś słusznych rad.

            Sennik - krew z palca – to ostrzeżenie przed złodziejem. Jeśli krew płynie z dłoni, może to być symbol wahania się przed podjęciem wyzwań, apatii w działaniu.

              Sennik - krew z oczu – jest wyrazem lęku przed przyszłością.

                Sennik - krew w ustach – może być ostrzeżeniem przed poważnymi kłopotami zdrowotnymi osoby śniącej.

                  Sennik - krew na rękach – taki sen może mówić przypominać o poczuciu winy (niekoniecznie prawdziwej), które siedzi głęboko w naszej podświadomości. Niekiedy może to być zapowiedź niebezpiecznej sytuacji, w którą zostaniemy wplątani i ostrzeżeniem, że musimy postępować odpowiedzialnie i nie wtrącać się w sprawy innych. Jeśli śnimy, że ktoś ma ręce ubrudzone krwią – powinniśmy uważać, by nie sprawić temu komuś przykrości.

                    Sennik - krew z pochwy – oznacza kłopoty i brak zrozumienia w miłości.

                      Sennik - krew w moczu – widok krwi to zapowiedź hańby i wstydu, który nas czeka. W wielu sennikach sen ten jest tłumaczony jako zapowiedź choroby dziecka.

                        Sennik - krew na twarzy – zapowiedź trudnego okresu w życiu. Może okaże się, że mamy kłopoty w pracy, a może będziemy zmuszeni do walki o miłość, przyjaźń, utrzymanie rodziny w jedności.

                        Sennik - krew: symbol życia

                        Krew oznacza życie. To jej obecności w ciele zawdzięczamy naszą egzystencję – jest dla nas źródłem tlenu i substancji odżywczych. Dlatego sny o jej utracie traktowano jako zapowiedź choroby, słabości, śmierci. Była na tyle ważną i cenną substancją, że składano ją bogom w ofierze: na przebłaganie ich gniewu, jako okup, by otrzymać od nich łaski lub jako pokarm, którego bóstwa potrzebowały, by trwać na swoim boskim piedestale.

                        Krwi ofiarnej w wielu religiach przypisywano magiczną moc – smarowano nią odrzwia w obronie przed złymi duchami lub przed karą boską – jak Żydzi w noc paschalną. Skrapiano nią też groby zmarłych, aby zapewnić im dostatnie życie w zaświatach. Stała się też symbolem płodności – w wielu kulturach polewano krwią pola, aby zapewnić sobie dobre plony.

                        W wielu kulturach krew traktowano jako siedzibę duszy – tak jest do dziś w islamie. W krajach muzułmańskich z tego powodu zabrania się spożywania krwi zwierząt, by nie przenieść natury zwierzęcej do ludzkiej. Wiele pierwotnych ludów piło jednak krew zwierząt i to celowo, aby zdobyć ich moce. Podobnie pito krew wrogów, aby zawładnąć ich duszami i pokonać.

                        Jako źródło życia krew występuje w opowieściach o wampirach i demonach atakujących niewinnych ludzi. Na południu starożytnej Europy krew była afrodyzjakiem, a także znakiem braterstwa – kroplami własnej krwi wymieniały między sobą osoby, które pragnęły stać się jednym. Krew upuszczano także chłopcom w trakcie rytuału inicjacji, czyli przechodzenia z dzieciństwa w okres dorosłości, stawania się wojownikiem itd.

                        Sennik - krew: śmierć i nieczystość

                        Krew jest jednak najczęściej kojarzona z cierpieniem i ze śmiercią, zwłaszcza tą nienaturalną, przychodzącą nagle i podstępnie. Krew często też budziła przerażenie i zwiastowała nieszczęście, była obrazem przemijania, zranienia, nieraz śmiertelnego.

                        Sny o krwi płynącej z ran innych ludzi tłumaczono jako zapowiedź zadawania bólu, krzywdzenia. Ale i w tym kontekście nie traciła ona jednak swojego wyjątkowego znaczenia: dla niektórych ludów to właśnie czerwone krople wypływające z ciał osób zabitych czy samobójców były czczone jako medykamenty na wszelkie choroby i problemy.

                        W wielu religiach krew wiązał się też z nieczystością. Poczynając od krwi zamordowanego człowieka, przez krew zwierząt ofiarnych aż po krew menstruacyjną była ona symbolem skażenia i wykluczenia. Osoby skażone nią były wyrzucane poza margines społeczności: zarówno mordercy, kaci, jak i kobiety w czasie miesiączki nie mogły modlić się w świątyniach.

                        Niewiastom w czasie okresu lub po porodzie nie wolno było przygotowywać posiłków, mężczyznom nie wolno ich było dotykać, ani one nie mogły dotykać innych osób, by ich nie skazić. Tak było w starożytnym Izraelu – dlatego takie poruszenie wywołała kobieta z krwotokiem, która w Ewangelii ośmieliła się dotknąć szaty Jezusa.

                        Wszystko zmieniło się wraz z nadejściem chrześcijaństwa, gdy krew przelana na krzyżu stała się symbolem oczyszczenia z grzechów. Od tej pory nabrała znaczenia podobnego do symboliki wody i ognia – była obrazem obmycia z win, odrodzenia się lub powtórnego narodzenia do życia.

                        Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz

                         Sprawdź, co oznacza twój sen

                         Czy artykuł był przydatny?
                         Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
                         Nasi Partnerzy polecają

                         Materiał Partnerski

                         Materiał sponsorowany

                         Materiał Partnerski

                         Materiał sponsorowany

                         NOWY NUMER

                         POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

                         Pobieram
                         poradnik ciaza