Sennik – pająk. Co oznacza sen o pająku

2018-05-25 16:23

Pająk - sennik wskazuje, że symbolizuje on szczęście i dostatek. Czasami jednak pająk przyjmuje negatywne konotacje – zwłaszcza w sytuacji, gdy jego obraz połączony jest z pajęczyną. Czy warto traktować znaczenie słów na poważnie? Jaki wpływ na zdrowie psychiczne ma wierzenie w senniki? Sprawdź, co według sennika oznacza pająk!

Sennik – pająk. Co oznacza sen o pająku?
Autor: Thinkstockphotos.com Pająk pojawiający się we śnie to według senników zazwyczaj zwiastun pozytywnych zmian.

Co oznacza sen o pająku? Pająk według sennika – mimo faktu, że wiele osób panicznie się go boi – ma zwykle dobre skojarzenia. Jest symbolem bogini Matki tkającej los człowieka, choć i zastawiającej na niego pułapki. W wierzeniach ludowych był symbolem szczęścia – domostwa, w których mieszkały pająki miały żyć w radości i dostatku. Z tego powodu nie wolno było ich zabijać. Przekonanie to pogłębiła chrześcijańska legenda czy nawet apokryf mówiący o tym, że pająki ocaliły uciekającą do Egiptu Świętą Rodzinę. Tkając gęstą sieć, ukryły za nią Dzieciątko przed pogonią. Zabicie pająka miało powodować płacz aniołów, czyli deszcz. Spuszczanie się pająka na nici kojarzone było również przez ludzi z łaskami spadającymi z nieba. Ale pająk, a dokładnie jego pajęcza sieć ma również negatywną symbolikę. Od wieków symbolizowała grzech i sidła szatana zastawiane na ludzi. Przez skojarzenie z jadem niektórych gatunków, pająki symbolizowały również truciznę, śmierć i zgubę. Zarówno pozytywne, jak i negatywne znaczenie ma pająk pojawiający w snach. Jak senniki tłumaczą obraz pająka?

Spis treści

 1. Sennik - wielki pająk
 2. Sennik - pająk czarny, pająk biały
 3. Sennik - pająk tarantula
 4. Sennik - pająk krzyżak
 5. Sennik - pająk ptasznik
 6. Sennik - pająk czarna wdowa
 7. Sennik - widzieć pająka
 8. Sennik - pająk chodzący po ciele
 9. Sennik - pająk na pajęczynie
 10. Sennik - pająk gryzący
 11. Sennik - pająk: przeznaczenie
 12. Sennik - pająk: życie uczuciowe
 13. Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz
Co oznaczają symbole senne?

  Sennik - wielki pająk

  Jeśli się go nie boimy we śnie, oznacza wielkie szczęście. Zapowiedź ta może dotyczyć zarówno sfery materialnej (pieniędzy, awansu, zakupu), jak i emocjonalnej (np. wielkiej miłości). Wielki pająk, przed którym odczuwamy strach, może być zapowiedzią konieczności pokonania swoich lęków i słabości. Im większy pająk i większy strach, tym większe oznacza wyzwanie, przed którym stajemy.

  Sennik - pająk czarny, pająk biały

  Kolor pająka, którego widzimy we śnie może wpływać na jego tłumaczenie. Sen o białym pająku zwykle nie symbolizuje niczego złego. Czarny natomiast może oznaczać, że stoimy przed dużymi problemami i wyzwaniami, które nie łatwo będzie pokonać.

  Sennik - pająk tarantula

  Jego atak może oznaczać złą wróżbę. Sama tarantula jest jednak symbolem siły, dlatego, jeśli w czasie snu czujemy się związani z pająkiem lub jesteśmy nim – możemy się nie obawiać przyszłości.

  Sennik - pająk krzyżak

  Sen o krzyżaku jest oznaką pomyślności i szczęścia, zwłaszcza jeśli widzimy go w drzwiach domu. W innym miejscu może być zapowiedzią sukcesów zawodowych lub awansu. Jeśli śnisz o pająku krzyżaku, zacznij realizować zawodowe marzenia – na pewno się spełnią.

  Sennik - pająk ptasznik

  Sen o włochatym, jadowitym ptaszniku oznacza zagrożenie, jednak nie martw się – niebezpieczeństwo to nie jest aż tak wielkie, jak wygląda z zewnątrz.

  Sennik - pająk czarna wdowa

  Sukces, który się zapowiada może mieć również swoje złe strony.

  Sennik - widzieć pająka

  Pomyślność i szczęście. Jeśli we śnie widzisz jednego pająka czeka cię coś dobrego, jeśli całe stado pająków – możesz zyskać wiele pieniędzy, a także poważania. Zagraj w totka albo zaproponuj znajomość komuś, na kim ci zależy.

  Sennik - pająk chodzący po ciele

  Pająk, którego widzimy we śnie na naszym ciele, który wywołuje w nas lęk lub obrzydzenie wskazuje, że pozostaniemy osamotnieni w naszych troskach lub problemach. Może też wskazywać na to, że nie ma wokół nas osób godnych zaufania.

  Sennik - pająk na pajęczynie

  Tkanie pajęczyny przez pająka oznacza zmiany w życiu, które wymagają jednak naszego wysiłku. Zaplątanie się w pajęczynę odzwierciedla nasze poczucie osaczenia, stłamszenia przez partnera, ukochanego lub kogoś dla nas ważnego. Może być wskazówką, zachęcającą do przerwania pajęczyny, czyli zerwania toksycznego układu. Pająk siedzący we śnie w środku pajęczej sieci oznacza, że nasze oczekiwanie na zmiany jest bezsensowne i pozbawione podstaw.

  Sennik - pająk gryzący

  Jeżeli we śnie zostaliśmy ugryzieni przez pająki, możemy oczekiwać zdrady albo intrygi, która nam zaszkodzi. Taki sen może ostrzegać również przed stratami finansowymi lub zawodowymi porażkami.

  Sennik - pająk: przeznaczenie

  Ze względu na skojarzenie pająka z siłą wyższą decydującą (tkającą) o losie człowieka i mającą siłę go zabić (przerwać nić jego życia), dlatego sen o pająku traktowany był w wielu kulturach jako zapowiedź życiowych zmian, ale tych poważnych dotyczących narodzin, życia i śmierci.

  W wielu wschodnich sennikach widok pajęczej sieci oznacza, że poznamy wkrótce swoją przyszłość, czyli to co los dla nas utkał. Niekoniecznie dobrą – bo w wielu kulturach pająk jest zapowiedzią zbliżającego się zagrożenia, ostrzeżeniem przed czymś, na co nie mamy już wpływu, a co zostało postanowione w "górze", bez naszej woli.

  Sen o pająku jest tam też często traktowany jako przestroga przed intrygami, związkami z nieciekawymi ludźmi, kontaktami, które doprowadzą nas do klęski.

  W Europie pająk uważany jest jednak zwykle za wróżbę szczęścia i dostatku, nieraz również zbliżającego się wzbogacenia. Sen o zabijaniu pająka oznacza pokonanie problemów, zapowiada również pozytywne rozwiązanie spraw, z którymi śniący nie może sobie poradzić i nadejście w związku z tym czasu pełnego spokoju.

  Tkanie pajęczej sieci we śnie, podobnie jak na wschodzie, symbolizuje przyszłość, jednak nie tę, którą szykuje dla nas ślepy los, ale tę, którą tkamy sami, naszymi czynami, staraniami.

  Dlatego sen o pajęczynie w pokoju w naszych regionach jest odzwierciedleniem pracy, którą trzeba wykonać. Ma nas mobilizować do działania i uprzedzać o konieczności wysiłku, który jest niezbędny do osiągnięcia oczekiwanego i zadowalającego skutku.

  Takie tłumaczenia dotyczą jednak przyjemnych lub obojętnych snów. Sny o pająkach, które po przebudzeniu jeszcze wywołują w nas nieprzyjemny dreszcz strachu lub obrzydzenia interpretuje się jako konieczność stawienia czoła swoim słabościom, wadom, lękom.

  Sennik - pająk: życie uczuciowe

  Pająki pojawiające się we śnie według senników odzwierciedlają również niezaspokojone potrzeby, często związane z podświadomością. Symbolizują chęć wyrwania się spod skrzydeł rodziców (szczególnie matki), spod czyjejś kontroli lub z kulturowych więzów.

  Sen o pająku może zwiastować też dobre nowiny dotyczące sfery uczuć. Kojarzony z miłością cielesną zapowiada namiętność, szczęście w związku. Zabicie pająka przez osobę szczęśliwie zakochaną może być ostrzeżeniem przed kłótnią z wybrankiem serca.

  Warto wspomnieć, że delikatne, lekkie pajęczyny kojarzone z babim latem mają zupełnie inne konotacje – zwiastują radość, przyjemność i obcowanie z miłymi ludźmi – mogą nawet być zwiastunem spotkania kogoś wyjątkowego, jedynego, z kim połączy nas uczucie.

  Sny o agresywnym pająku mogą świadczyć o ukrytych pragnieniach seksualnych lub namiętnościach, z których usiłujemy się wyrwać, a których często się wstydzimy. Może w tym kontekście ostrzegać też przed toksycznymi związkami i relacjami.

  Pająk może symbolizować kogoś, z kim nasze stosunki są niewłaściwe pod każdym względem, a zaplątanie się w jego pajęczynę zwykle wskazuje na to, że jesteśmy przez partnera lub kogoś bliskiego zdominowani.

  Atakujące nas pająki mogą być zapowiedzią kłopotów w pracy. Warto więc uważać na lekkomyślne decyzje finansowe, zawodowe i takie, które mogłyby wpłynąć na naszą karierę. Dużo atakujących nas pająków może oznaczać nieprzyjemności ze strony bliskich, także takie, które nadwerężą nasze finanse. Ktoś wyraźnie chce ci narobić przykrości, wie wystrzegaj się tych fałszywych przyjaciół.

  Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz

  Sprawdź, co oznacza twój sen

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

  Pobieram
  poradnik ciaza