Sennik – szczur. Co oznaczają sny o szczurze?

2018-05-29 13:00

Dla większości z nas sny są stałą częścią naszego życia. Niektóre z nich pamiętamy, inne natomiast nie. Elementy snu możemy uważać za znaczące, ponieważ są one odzwierciedleniem naszej psychiki. Tego zdania nie podzielają jednak wszyscy. Część osób uważa, że sny to bezsensowna mieszanina obrazów, dźwięków i emocji. W takim razie, jaki wpływ mają sny między innymi o szczurze na nasze zdrowie psychiczne?

Sennik – szczur. Co oznaczają sny o szczurze?
Autor: Thinkstockphotos.com Według senników szczur zazwyczaj nie zwiastuje pomyślnych wiadomości.
Co oznaczają symbole senne?

Czy sny są ważne? Sny mogą mieć znaczenie dla osoby, które je śni. Mają one podłoże psychologiczne i mogą by często nieświadomym odzwierciedleniem naszych wewnętrznych lęków, obaw, pragnień, nadziei i fantazji. Oczywiście w snach możemy odczytać niemal wszystko, ponieważ powstają one w naszych umysłach. Dlatego też przypisujemy im pewne idee lub myśli, aby oznaczały one to, co chcemy, by oznaczały. Czy to dobrze? Niektórzy badacze i psychologowie uważają, że sny reprezentują obecny stres psychologiczny lub zmagania, które wyrażają się w środowisku uważanym za bezpieczne. Często proszą swoich pacjentów, aby zapisywali swoje sny w dzienniku snów i próbują szukać w nich tematów, które mogą mieć wpływ na życia pacjenta.

Mimo wszystko sny powinniśmy traktować z przymrużeniem oka – nie są one naszym najcenniejszym źródłem informacji o nas samych i naszym życiu. Warto pamiętać, że ważniejsze jest to, aby zadbać o dobrą jakość snu niż zastanawianie się nad znaczeniem snów. Warto pamiętać, że podczas snu następuje regeneracja całego organizmu, a przede wszystkim naprawianie uszkodzeń powstałych w mózgu w czasie czuwania.

Spis treści

 1. Jak interpretować sen o szczurze? 
 2. Sennik - szczur biegający
 3. Sennik - szczur w domu
 4. Sennik - biały szczur/czarny szczur
 5. Sennik - szczur atakujący
 6. Sennik - martwy szczur
 7. Sennik - szczur gryzie
 8. Sennik - miły szczur
 9. Sennik - widzieć szczura
 10. Szczur we śnie jako zapowiedź szczęścia w miłości
 11. Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz

Jak interpretować sen o szczurze? 

Sen o szczurze, według senników z Azji, np. w Chin czy Indii, ma dobre konotacje, jednak w naszym regionie świata sen o gryzoniu nie kojarzy się dobrze. Wynika to z tradycji, w której zwierzęta te mają negatywną symbolikę: zawsze szkodziły w gospodarstwie, roznosiły zarazy i kradły jedzenie.

Już w Biblii szczur uznawany był za zwierzę nieczyste, kojarzone ze złem. W symbolice chrześcijańskiej, zwłaszcza w okresie średniowiecza, podobnie jak mysz, oznaczał szatana. Wraz z biegiem czasu niewiele się zmieniło. Szczury łączone były z wieloma złymi przesądami (zbliżającą się śmiercią, nieszczęściem), dlatego pojawienie się ich w snach również nie wróżyło nic dobrego. Co dokładnie sennik pisze o szczurze?

Szczur, najogólniej, symbolizuje podstępność i kłamstwo. Zwykle sen o nim ma nas ostrzec przed kimś, kto chce nas oszukać lub nie jest uczciwy wobec nas. Może zwiastować sytuację zdrady, obmawiania za naszymi plecami czy pojawienia się w życiu kogoś, kto udaje naszego przyjaciela lub sprzymierzeńca, a tak naprawdę spiskuje przeciw nam. Dlatego sen o szczurze jest często ostrzeżeniem przed fałszywą przyjaźnią, przed którą powinniśmy uciekać jak najdalej.

Szczur, o którym śnimy, według niektórych senników jest również symbolem wstydu oraz zwiastunem choroby i katastrofy – zarówno tej materialnej, jak i duchowej. Powodem takich skojarzeń jest przekonanie, że szczury opuszczają statek lub domostwo czując zagrożenie (zatonięcie lub pożar).

Szczur pojawiający się we śnie może oznaczać nadejście nieprzyjemności i kłopotów, które będą gryźć nasze dusze (taką symbolikę ma szczególnie wizja agresywnego zwierzęcia) oraz przyjście złych wiadomości. Ale może również odzwierciedlać nasz strach i lęk przed utratą czegoś.

Jako zwierzę personifikujące zło i szatana jest również zapowiedzią grzechu. Szczur dla śniącego może być również przepowiednią utraty zdrowia lub jego pogorszenia, jeśli już choruje, upadku z sił, apatii w działaniu, co jest z kolei odbiciem naszego przepracowania lub zmęczenia.

Sennik - szczur biegający

Sen o biegnącym szczurze może zwiastować wielką miłość do śniącego, który nieświadomie ucieka przed wielkim uczuciem. Ale może również być odzwierciedleniem niepokoju i zagrożenia, które wkradły się lub wkradną w życie – to tłumaczenie pochodzi ze starych senników egipskich.

Sennik - szczur w domu

Taki sen świadczy o zapowiedzi zmian. Niestety mogą one być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Wiele zależy wówczas od kontekstu, w którym śni się szczur. Wiele szczurów może świadczyć o nadejściu tłustych dni – są symbolami bogactwa i dostatku. Jeden szczur w domu, według niektórych senników, jest znakiem nadchodzących sporów rodzinnych.

Sennik - biały szczur/czarny szczur

Kolor gryzonia, którego widzimy, może mieć znaczenie dla wyjaśnienia snu. Czarny szczur ma złe konotacje – jest kojarzony ze zdradą, podstępem, któremu trzeba zapobiec. Biały szczur jest pozytywną przepowiednią – zapowiada nieoczekiwaną pomoc od kogoś, kogo nie podejrzewamy o takie chęci. Może być nawet symbolem przyjaźni z tą osobą lub zapowiedzią zawieszenia z nią broni, czyli pogodzenia się, wyjaśnienia dawnych sporów.

Sennik - szczur atakujący

Oznacza, że śniący musi stanąć na wysokości zadania: podjąć wyzwanie, rozwiązać dręczący go od dawna problem. Ktoś, kto jest w śnie atakowany przez szczura musi pozbyć się lęku, często ukrytego w podświadomości. Dlatego warto po takiej nocy nabrać pewności siebie i nie wahać się przy każdym ruchu.

Sennik - martwy szczur

Widok martwego szczura jest zapowiedzią trudności w podjęciu decyzji, ale jest również sygnałem, że ktoś może zmuszać śniącego do postąpienia wbrew sobie. Dlatego, jeśli okaże się, że po śnie o nieżywym szczurze nadejdzie czas na ważne postanowienia, trzeba je podejmować zgodnie z własnym sumieniem, a nie pod presją innych. Niektóre senniki tłumaczą sen o martwym szczurze jako informację o zagrożeniu, które minęło.

Sennik - szczur gryzie

Być pogryzionym we śnie przez szczura to wpaść w wykopany przez siebie dołek albo stracić coś w wyniku własnej nadgorliwości. Ugryzienie może być również zapowiedzią fałszywego oskarżenia lub długiej i ciężkiej rywalizacji.

Sennik - miły szczur

Sympatyczny szczur i zabaw z nim może niestety oznaczać nieprzyjemności. W snach często pozytywne sytuacje są zapowiedzią odwrotnych, dlatego miły szczur może oznaczać nieprzyjemności ze strony fałszywego przyjaciela lub kogoś, po kim nie oczekujemy ataku czy niesprawiedliwych zarzutów.

Sennik - widzieć szczura

To dostrzegać fałszywych przyjaciół wokół siebie.

Szczur we śnie jako zapowiedź szczęścia w miłości

Wiele senników podaje kilka pozytywnych wyjaśnień dotyczących snu i odnoszących się do uczuć, m. in. miłości. To prawdopodobnie wpływy innych kultur, zwłaszcza wschodnich, w których szczur jest symbolem bogactwa i szczęścia, a dopiero jego brak w gospodarstwie jest odczytywany jako zły omen.

W marzeniach sennych pojawienie się gryzonia może być zapowiedzią nowego związku. Natomiast sen o gonieniu, łapaniu czy zabiciu szczura, może przepowiadać jego zerwanie.

Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz

Sprawdź, co oznacza twój sen