Sennik - woda. O czym mówią sny o wodzie?

2018-05-28 15:16

Sennik - woda ma w nim niemal tak bogatą symbolikę, jak w sztuce i literaturze. Woda we śnie zapowiada zwykle niebezpieczeństwo, ale w niektórych przypadkach  może być również całkiem radosnym obrazem. Co sennik mówi o wodzie? Jak sny wpływają na zdrowie psychiczne?

Sennik - woda. O czym mówią sny o wodzie?
Autor: Thinkstockphotos.com Według senników woda płynąca z kranu oznacza czekające daną osobę bogactwo.
Co oznaczają symbole senne?

Spis treści

 1. Sennik - woda jako życie i śmierć
 2. Sennik - woda jako odbicie stanu duszy
 3. Sennik - woda jako uzdrowienie i zmiany
 4. Sennik - brudna, mętna woda
 5. Sennik - czysta woda
 6. Sennik - woda z kranu
 7. Sennik - woda w basenie
 8. Sennik - morze
 9. Sennik - woda w domu
 10. Sennik - powódź
 11. Sennik - głęboka woda
 12. Sennik - woda i ogień
 13. Sennik - rozlana woda
 14. Sennik - święcona woda
 15. Sennik - woda w rzece
 16. Sennik - mieszkanie zalane wodą
 17. Sennik - potop
 18. Sennik - woda w wannie
 19. Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz

Sennik - woda jako życie i śmierć

Czysta woda jest źródłem życia – bez niej na ziemi nie byłoby ani roślin, ani zwierząt, ani człowieka, dlatego też często symbolizuje życiodajną siłę, moc, energię. Święte rzeki Nil czy Eufrat dzięki swym regularnym wylewom pozwalały na odradzanie się pół uprawnych, pastwisk i dawały pokarm ludziom i zwierzętom, dlatego były symbolem płodności.

W snach jednak woda przyjmuje również inne znaczenia, które wywodzą się prawdopodobnie ze starożytnych wierzeń, które oceany, morza, rzeki i jeziora traktowały jako siedziby złych mocy. Tak było np. w Grecji czy Izraelu, gdzie żeglowanie po wodzie, zwłaszcza wzburzonej wichrem czy burzą, utożsamiano z zagrożeniem żyjącymi w wodach złymi duchami.

W wielu kulturach woda płynąca w rzece mówi o przemijaniu i jest obrazem uciekającego życia, ale również zmienności ludzkich losów. Chociaż jest często symbolem zmienności, to jednak woda w kontekście znanej nam osoby oznacza stałość naszych uczuć wobec niej i jej wobec nas. Komuś takiemu możemy zaufać.

Mówiąc o wodzie warto wspomnieć o jeszcze jednym jej znaczeniu. Woda, jako zwierciadło, była zawsze symbolem ludzkiej duszy i jej stanu –  ledwo widoczne odbicie w mętnej wodzie oznaczała uwikłanie się w grzechy, obraz widoczny w krystalicznej wodzie świadczy o czystości intencji i spokojnym sumieniu. Jednak samo przeglądanie się w wodzie, jak w lustrze uznawane był za ostrzeżenie przed uleganiu iluzji i nieprawdziwym wyobrażeniom.

Sennik - woda jako odbicie stanu duszy

Większość senników podkreśla, że aby wytłumaczyć sen o wodzie, trzeba przyjrzeć się jego kontekstowi. Ważny jest nie tylko charakter i wygląd wody, ale również wrażenie, jakie pozostaje po śnie – czy było to miłe, czy też wywołało strach lub inne negatywne wspomnienia.

Zwykle mówi się, że sen o wodzie odzwierciedla stan emocjonalny człowieka, dlatego głęboka, niebezpieczna woda świadczy o jakimś niepokoju, który przeżywamy lub który nas czeka. Lęk, który odczuwamy przed wodą we śnie, strach przed utonięciem świadczy o tym, że jesteśmy w nerwowym okresie lub że czeka nas jego nadejście.

Wzburzona, falująca woda oznacza troski i zmartwienia. Inaczej jest w przypadku miłych snów o wodzie. Gładka powierzchnia morza lub jeziora, podobnie jak wynurzanie się z nich to wróżba pokonania wszystkich problemów, a pływanie łódką po spokojnej wodzie symbolizuje spokój ducha i równowagę. Orzeźwiająca, chłodna woda, w której pływamy w upalny dzień pokazuje, że jesteśmy na stabilnym i dobrym etapie naszego życia.

Sennik - woda jako uzdrowienie i zmiany

Zdaniem senników charakter wody pojawiającej się we śnie, oznacza albo pomyślność, albo trudności. Dlatego widok wody może oznaczać bogactwo, narodziny lub radość z powodu zmian na lepsze, ale też kłopoty, nadejście złych wiadomości lub chorobę. Ciekawe znaczenie senniki przypisują snom o piciu wody, które symbolizują zaspokojenie potrzeb.

Picie chłodnej wody może oznaczać pragnienie harmonii w życiu, zaś picie ciepłej wody – chęć zmian w stylu życia. Według niektórych ksiąg sny o zimnej wodzie mogą oznaczać również oziębienie się stosunków i oschłość w kontaktach z kimś bliskim, a także zapowiedź rozczarowania przyjaźnią.

Osobne znaczenie przypisuje się snom o kąpieli w wodzie i żeglowaniu. Sen o kąpieli oznacza oczywiście oczyszczenie – być może skoczą się kłopoty ze zdrowiem, kłótnie z partnerem, przestaną nas dręczyć złe myśli.

Żeglowanie natomiast i pływanie statkiem po wodzie to obraz naszej duszy i wewnętrznej podróży. Oznacza nadejście zmian, których tak naprawdę pragniemy i chcemy przeprowadzić. Żeglowanie po spokojnej wodzie oznacza, że rewolucja ta zakończy się sukcesem, pływanie w sztormie – oznacza, że zmiany pociągną za sobą kolejne, nie zawsze dobre dla nas.

Sennik - brudna, mętna woda

Sen o brudnej wodzie ma zawsze negatywny kontekst. W sennikach oznacza sytuację grzechu, nieczystej duszy i życia w niezgodzie ze sobą. Często sen o brudnej wodzie tłumaczony jest jako oznaka braku pewności siebie i nieśmiałości. Może oznaczać wewnętrzne problemy z sobą samym, ale również być traktowany jako ostrzeżenie przed chorobami zarówno duszy, jak i ciała: zapowiada samotność, smutek.

Gdy we śnie wpadamy do brudnej i mętnej wody, może to być zwiastun popełnienia życiowego błędu. Jeśli dodatkowo próbujemy się z niej wydostać, senniki ostrzegają: zrobisz coś, co zaważy negatywnie na twoim życiu i od czego nie będzie już odwrotu.

Sennik - czysta woda

Jest dobrą wróżbą. Osoba, której śni się, jest zadowolona z życia, poukładana, odczuwa wewnętrzna harmonię i równowagę. Uważa siebie za osobę szczęśliwą, godną zaufania, stabilną. Czeka ją pomyślność zarówno w pracy, jak i w miłości.

Pływanie w czystej, przejrzystej wodzie oznacza beztroskę, a wpadnięcie do niej – nagłe szczęście. Przeglądanie się w czystej wodzie oznacza, że nasze życie jest spokojne i pozbawione stresu, a przed nami kolejne pomyślne wydarzenia: spotkanie miłości, radość narodzin, sukces zawodowy.

Sennik - woda z kranu

Jeśli śni się nam woda płynąca z kranu, oznacza to, że czeka nas sukces i bogactwo. Zwłaszcza jeśli jej strumień jest duży i szybki. Woda ledwo cieknąca z kranu może według senników symbolizować bezowocność naszych wysiłków. Dla niektórych odkręcony kran oznacza odrodzenie: może zwiastować zmiany na lepsze dotyczące życia, pracy albo też rewolucję w relacjach z ważnymi dla nas osobami. Jest też sygnałem, że planowane zmiany warto zacząć wprowadzać w życie jak najszybciej, bo sprzyja im i nastawienie ludzi, i okoliczności.

Sennik - woda w basenie

Oglądanie we śnie basenu oznacza, że czekamy na uznanie innych i ich aprobatę odnośnie naszych działań. Jeśli pływamy w basenie lub oglądamy innych pływających, może odczytać to jako znak, by pozostawić przeszłość za sobą i skoncentrować się na teraźniejszości lub zacząć wszystko od nowa.

Sennik - morze

Kojarzone jest zwykle negatywnie. Jego ogrom i duża głębokość to zapowiedź niepomyślnych wydarzeń, lęku o przyszłość. Sny o morzu mogą odzwierciedlać stan ducha osoby śniącej – jej strach, niepewność o jutro. Spokojna tafla morza sugeruje, że możemy być spokojni, sztorm – że nie radzimy sobie z uczuciami i emocjami. Burza na morzu może również zwiastować kłopoty i zmartwienia.

Sennik - woda w domu

Jeśli do naszego domu wtargnęła woda, ale jest ona czysta, oznacza to przyjazd bogatego gościa lub nadejście dobrej wiadomości, na którą czekamy. Tak czy inaczej wydarzenie to będzie miało dla nas dobre skutki. Jeśli woda wypływa z naszego domu oznacza to, że przed nami sytuacje, w których będziemy musieli kierować innymi ludźmi, podejmować decyzje i kontrolować sytuację.

Sennik - powódź

Z reguły w sennikach oznacza napływ przykrości i zmartwień. Fale, które wzbierają, zwiastują gromadzenie się niesprzyjających okoliczności, które są lekceważone. Taki sen powinien być również sygnałem, by zająć się pewnymi sprawami, które pozostawione same sobie mogą doprowadzić do katastrofy.

Jeżeli nasz dobytek albo my sami jesteśmy porwani przez powódź, powinniśmy uważać na emocje i uczucia – przed nami trudny okres, kiedy stracimy nad nimi kontrolę. Powódź, która utrudnia na wypłyniecie na powierzchnię jest ostrzeżeniem przed wplątaniem się w sytuację bez wyjścia. Ważne jednak, że powódź, która niesie ze sobą czystą krystalicznie wodę, może oznaczać zalanie nas zyskami.

Sennik - głęboka woda

Im głębsza, w tym większe tarapaty wpadamy. Głębiny oznaczają też strach przez uczuciami, relacjami i związkami. Nurkowanie w głębokiej wodzie oznacza konieczność zajrzenia w głąb siebie, co może pomóc z podjęciu pewnych decyzji. Płytka woda natomiast może oznaczać, że powinniśmy zacząć się bardziej starać.

Sennik - woda i ogień

Woda gaszona ogniem lub zestawienie obu tych żywiołów oznacza oczyszczenie. Może potrzebujesz przebaczenia albo musisz przebaczyć komuś, by poczuć się lepiej?

Sennik - rozlana woda

Wylewanie wody zapowiada popełnienie błędu z nieświadomości, niewiedzy lub przez zwykła pomyłkę. Rozlana woda na podłodze lub stole oznaczać może według senników oznaczać konieczność skupienia się na czymś lub na kimś, kogo zaniedbujemy.

Sennik - święcona woda

To symbol dążenia do ideału. Oznacza, że chcemy być idealni bo wiemy, że daleko nam do doskonałości. Jeśli kropimy coś wodą święconą, to znaczy, że chcemy zmyć z siebie poczucie winy, szukamy wybaczenia.

Sennik - woda w rzece

Rzeka oznacza niebezpieczeństwo, a jej brzegi wątpliwości, które mamy. Jeśli jednak obserwujemy płynącą w jej korycie wodę, czekają nas zmiany, których nie chcemy. Jeśli woda jest wzburzona, zmiany te będą chaotyczne i pozbawione sensu. Nieustanny ruch rzeki świadczy też o tym, że dojrzewamy emocjonalnie i zdajemy sobie sprawę w upływającego czasu.

Sennik - mieszkanie zalane wodą

Woda wdzierająca się do domu zapowiada wizytę gościa, ale jeśli jest to woda płynąca z kranu, która przelewa się z wanny lub umywalki - czeka nas awantura domowa. Zalanie wodą symbolizuje nadejście kłopotów, które odczytujemy jako karę za swoje błędy lub złe postępowanie.

Sennik - potop

Uciekanie przed potopem i ścianą wody oznacza ucieczkę przed emocjami i uczuciami. Sny o potopie mogą być też zapowiedzią czekających nas trudnych wyzwań.

Sennik - woda w wannie

Jeśli we śnie napełniasz wannę wodą – czeka cię zasłużony odpoczynek.

Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz

Sprawdź, co oznacza twój sen

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza