Sennik - zęby. Co oznacza sen o zębach?

2018-05-29 15:09

Zęby - sennik wspomina o nich często, w końcu niemal każdy człowiek choć raz śnił o zębach. To jednak, co znaczy taki sen, zależy, według senników, przede wszystkim od kontekstu, w jakim widzisz zęby we śnie. Dowiedz się co oznacza sen o zębach. Czy sen o zębach świadczy o tym, że przykładasz zbyt małą wagę do kwestii dbania o zęby? A może jest to wyraz podświadomej troski o własne zdrowie?

Sennik zęby. Co oznacza sen o zębach?
Autor: Thinkstockphotos.com Według sennika, jeśli komuś śnią się wypadające zęby, nie oznacza to dobrych wiadomości.

Zęby w sennikach przez wieki były traktowane jako zapowiedź ważnych wydarzeń, symbol tragedii, a nawet śmierci w rodzinie. Nie bezpodstawnie sen o zębach miał takie złowieszcze znaczenie. W dawnych czasach, gdy stomatologia była w powijakach, dentystów było jak na lekarstwo, a wyrywaniem chorych zębów zajmował się kowal, do chorób i zgonów z powodu chorych zębów dochodziło dość często.

Obecnie, choć sen o zębach nadal budzi niepokój, jego znaczenie interpretuje się inaczej. Badacze snów dowodzą, że sny o zębach pojawiają się z różnych, podświadomych powodów. U osób, które na jawie mają z zębami jakieś problemy, taki sen odzwierciedla obawy związane z wizytą u dentysty.

Inna z teorii głosi z kolei, że sny o zębach pojawiają się u osób, które boją się odrzucenia i uważają za mało atrakcyjne, czują się sfrustrowane i niedowartościowane – są wówczas wskazówką, że warto spróbować wzmocnić poczucie własnej wartości. Wreszcie, sny o zębach mogą też wynikać z tłumionych obaw, dotyczących starzenia się i przemijania. Jeśli często śnisz o zębach, przeczytaj, jak interpretuje się znaczenie takich snów.

  Spis treści

  1. Sennik - wypadające zęby
  2. Sennik - zepsute zęby
  3. Sennik - ruszające się zęby
  4. Sennik - aparat na zęby
  5. Sennik - białe zęby
  6. Sennik - czarne zęby
  7. Sennik - krzywe zęby
  8. Sennik - myć zęby
  9. Sennik - brudne zęby
  10. Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz
  Co oznaczają symbole senne?

  Sennik - wypadające zęby

  Sny o zepsutych zębach mogą sygnalizować, że w twoim życiu nie wszystko układa się tak, jak powinno, mogą też świadczyć o tym, że ktoś – lub coś – zaburza twoje poczucie własnej wartości, wpływa na podejmowane przez ciebie decyzje, czy nawet sugeruje, że brak ci dojrzałości. Mogą także być manifestacją twoich własnych odczuć i przemyśleń na temat dotychczasowych osiągnięć – być może podświadomie czujesz, że nie jesteś w stanie im sprostać, i osiągnąć wyznaczonych celów?

  Jak w każdym śnie, tak i tu sporo jednak zależy od kontekstu.

  • Wypadające chore zęby mogą oznaczać, że w końcu uda ci się uporać z jakimś problemem, który od dłuższego czasu nie daje ci spokoju.
  • Wypadające zdrowe zęby mogą być dawanym przez podświadomość sygnałem, że najwyższy czas, by zająć się zdrowiem swoim i najbliższych – odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, zrobić badania profilaktyczne lub nawet kompleksowy przegląd stanu zdrowia.
  • Zęby wypadające bez krwi. To symbol straty, którą można traktować zarówno w kategoriach materialnych (np. niespodziewanych wydatków, kradzieży, uszkodzeń mienia wymagających rychłej i kosztownej naprawy), jak i emocjonalnych – np. utrata zaufania przyjaciół lub współpracowników.
  • Zęby wypadające z krwią. Choć sen o zakrwawionych zębach, które wypadają, jest dość przerażający, to jednocześnie ma on pozytywny wydźwięk. Oznacza, że wszystkie twoje plany mają szansę się spełnić, i że do osiągnięcia upragnionego celu zostało już naprawdę niewiele.

   Sennik - zepsute zęby

   Zepsute zęby na jawie to spory kłopot i – zazwyczaj – duże wydatki. Podobnie jest we śnie: sen o zepsutych zębach oznacza, że coś w twoim życiu wymaga rychłej naprawy. Zazwyczaj chodzi o sprawy poważne - np. sprawy finansowe, relacje z najbliższymi, czy współpracownikami - których zaniedbanie mogłoby mieć długofalowe i raczej nieprzyjemne konsekwencje.

   Sennik - ruszające się zęby

   Chwiejące się zęby zazwyczaj oznaczają złe wiadomości – najczęściej poważne straty finansowe lub nieoczekiwane, duże wydatki, ale też niespodziewaną, przykrą informację, np. o stanie zdrowia kogoś bliskiego. Sen o ruszającym się zębie bywa też manifestacją myśli o własnych kłopotach zdrowotnych. Może też oznaczać, że powoli zaczyna brakować ci sił – może pora zrobić badania albo udać się na urlop?

   Sennik - aparat na zęby

   Aparat ortodontyczny, który widzimy we śnie, symbolizuje zazwyczaj konieczność naprawienia czegoś w swoim życiu. Tu jednak również sporo zależy od kontekstu.

   • Nosić aparat na zębach we śnie – uważaj na to, co mówisz, bo wszystkie twoje słowa mogą zostać kiedyś wykorzystane przeciw tobie. Taki sen sugeruje, by trzymać język za zębami, zwłaszcza rozmawiając z kimś stojącym nieco niżej w hierarchii służbowej, gdyż może nadejść czas, że uzyskane od ciebie informacje posłużą temu komuś do tego, by awansować twoim kosztem.
   • Zakładać lub zdejmować aparat ortodontyczny we śnie. Zakładanie aparatu na zęby oznacza ostrzeżenie: dokładnie przemyśl wszelkie transakcje, jakich się podejmujesz, zwłaszcza te, które z pozoru wydają się proste i bezpieczne. Sen o zdejmowaniu aparatu oznacza natomiast, że może nadeszła już pora, by pozbyć się przywiązania do rzeczy i zamiast w wolnych chwilach oddawać się zakupom, lepiej poświęcić więcej czasu na rozwój duchowy.
   • Brudny aparat ortodontyczny we śnie - oznacza, że masz jakiś problem zdrowotny, o którym nie wiesz, i dowiesz się za późno – chyba, że szybko pójdziesz do lekarza.

    Sennik - białe zęby

    Biel to symbol czystości, doskonałości, a w przypadku snów o zębach – również zdrowia. Jeśli więc śnisz, że masz białe zęby, to znak, że z twoim zdrowiem jest wszystko w porządku nie musisz się martwić jego stanem, gdyż nawet jeśli odczuwasz jakiekolwiek kłopoty, zapewne są one przejściowe. Warto oczywiście pamiętać, że to tylko sen – i regularnie się badać, zwłaszcza jeśli organizm daje ci powody do niepokoju.

    Sen o białych zębach można również interpretować jako zapowiedź dobrych relacji między członkami rodziny: poprawy nastrojów, pogodzenia zwaśnionych stron, rozstrzygnięcia ważnych rodzinnych spraw, życia w pełnej harmonii. Wreszcie – osobom, które czekają ważne życiowe zmiany, np. zmiana pracy czy stanu cywilnego, sny o białych zębach wieszczą pełne powodzenie i spełnienie planów.

     Sennik - czarne zęby

     W większości kultur czerń to symbol negatywny: kojarzy się z żałobą. Nie inaczej jest w symbolice sennej: czarne zęby widziane we śnie tradycyjnie zwiastują nieszczęście, chorobę lub nawet śmierć w rodzinie lub wśród przyjaciół.

     Warto jednak pamiętać, że na jawie czarne zęby to po prostu zęby zepsute, zaatakowane przez próchnicę, a więc sen o czarnych zębach można interpretować podobnie, jak sen o zepsutych zębach: coś w twoim życiu popsuje się i trzeba będzie to naprawić, by nie dopuścić do poważniejszych problemów.

      Sennik - krzywe zęby

      Na jawie wykrzywione zęby wymagają interwencji ortodonty i pilnej korekty. We śnie zaś oznaczają, że takiej korekty potrzebuje coś w twoim życiu. Może są to sprawy finansowe, jakieś niespłacone długi, może niewyjaśnione sprawy rodzinne, może wreszcie kiepskie relacje z rodziną lub współpracownikami? Warto przyjrzeć się im po kolei i naprostować to i owo.

      Sennik - myć zęby

      Mycie zębów we śnie interpretuje się na kilka sposobów – każdą z tych interpretacji warto dopasować do swojej aktualnej sytuacji życiowej. Sen o myciu zębów może więc oznaczać, że twoje życie jest poukładane i rządzi się przede wszystkim rutyną, z którą nie do końca jest ci dobrze, o czym za pomocą snu chce ci powiedzieć twoja podświadomość.

      Jeśli więc często śnisz o myciu zębów, może warto coś w swoim życiu zmienić? Wedle innej interpretacji sny o szczotkowaniu zębów oznaczają rychłe uporządkowanie twojej życiowej sytuacji, bądź w sferze prywatnej, bądź też zawodowej. Ale gdy we śnie myjesz zęby, a one nadal są brudne, to znak, że być może wkrótce czekają cię trudne chwile i wiele kłopotów, a być może wręcz ktoś celowo robi ci na złość.

      Gdy natomiast mycie zębów przynosi efekty i we śnie widzisz, jak z brudnych robią się czyste, to znak, że wszystko, co sobie teraz zaplanujesz, z pewnością się uda.

      Sennik - brudne zęby

      Brudne zęby to oznaka braku dbałości o swoje zdrowie i wygląd, a sen o brudnych zębach zwiastuje niestety problemy. Gdy śnisz, że masz brudne zęby, możesz więc spodziewać się kłopotów, i to bardzo różnej natury, od zdrowotnych przez finansowe i towarzyskie, po zdradę partnera. Gdy natomiast w twoim śnie ktoś znajomy ma brudne zęby, uważaj – prawdopodobnie ta osoba nie jest z tobą szczera.

      Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz

      Sprawdź, co oznacza twój sen

      Czy artykuł był przydatny?
      Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
      Nasi Partnerzy polecają

      Materiał Partnerski

      Materiał sponsorowany

      NOWY NUMER

      POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

      Pobieram
      poradnik ciaza