Edukacja seksualna: skąd się biorą dzieci? Co to jest seks? - rozmowy o seksie z dzieckiem

2010-08-04 13:23

Na tobie spoczywa odpowiedzialność za edukację seksualną twojego dziecka. Czy wiesz, jak odpowiedzieć rzeczowo i bez skrępowania na pytania o to, skąd się biorą dzieci i co to jest seks? Edukacja seksualna - jak ją rozpocząć? Dziś już pięciolatkom zdarza się pytać: „co to jest seks”, bo usłyszeli to słowo przypadkiem, np. w telewizji. Wielu rodziców nie jest jednak gotowych na taką rozmowę, a można to zauważyć, choćby przeglądając posty na forach internetowych.

Skąd się biorą dzieci?
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Edukacja seksualna - przełam tabu i porozmawiaj o seksie
  2. EDUKACJA SEKSUALNA - zabawa w mamę i tatę
  3. Dzieci nie interesuje na początku seks, tylko chcą wiedzieć skąd się wzięły
  4. Edukacja sekusalna: jak uświadamiać dzicecko?
  5. Jeśli dziecko nie pyta, ty zacznij rozmowę o seksie
  6. Co jest ważne w rozmowie o seksie?

Na pytanie dziecka reagują konsternacją, niepewność miesza się ze wstydem, każąc im odpowiedzieć: „dowiesz się w szkole” albo „porozmawiamy o tym później, jak będziesz większy”. Edukacja seksualna jest bardzo ważna, ale i ty możesz znaleźć się wśród osób, które nie wiedzą, co odpowiedzieć dziecku na pytanie o seks, bądź odczuwają skrępowanie na samą myśl o takiej rozmowie. Reagując nerwowo albo ze wstydem na pytania związane z seksem, najłatwiej zaś przekazać dziecku wszystkie swoje uprzedzenia. Dlatego trzeba zawczasu przygotować się do tego tematu.

Edukacja seksualna - przełam tabu i porozmawiaj o seksie

Od czego zacząć edukację seksualną dziecka? Najlepiej od analizy własnych uczuć. Czy wstydzisz się rozmowy o seksie? A jeśli tak, to dlaczego? Czy twoi rodzice traktowali ten temat z rezerwą, przez co i ty tak do niego podchodzisz? W takim przypadku warto próbować przełamać w sobie opory i wyrobić inne nastawienie do tematów związanych z wychowaniem seksualnym i erotyką, choćby rozmawiając na ten temat z kimś, komu ufasz.

Dobrze wiedzieć

EDUKACJA SEKSUALNA - zabawa w mamę i tatę

Jeden z etapów edukacji seksualnej odbywa się w przedszkolu. Kilkulatki znają już swoje ciało i zaczynają interesować się płcią przeciwną. Niech więc cię nie szokuje sytuacja, kiedy nagle usłyszysz, że „Krzyś ma siusiaka, bo mi pokazał”, albo dowiesz się, że twój aniołek pokazywał w przedszkolu pupę innym dzieciom. To bardzo naturalny etap rozwoju. Również i w tym momencie niezwykle ważna jest reakcja dorosłych. Ukaranie albo zganienie malca sprawi, że dziecko otrzyma wyraźny sygnał: „te sprawy” są niedobre. Jak więc zareagować na taką wiadomość? Najlepiej spokojnie wytłumaczyć dziecku, że ludzie rozbierają się tylko w momentach szczególnych, np. u lekarza bądź w obecności najbliższych, i nie wracać do sprawy, jeśli taka sytuacja już się nie powtórzy.

A może nie bardzo wiesz, jak nazwać intymne części ciała (a przecież takie nazwy muszą paść w rozmowie) bądź jak wytłumaczyć dziecku, na czym to wszystko polega? Tu z pomocą przyjdą ci fachowe publikacje na temat seksu i edukacji seksualnej, które znajdziesz w każdej księgarni. Jeśli mimo to czujesz, że perspektywa takiej rozmowy paraliżuje cię, najlepiej chwycić byka za rogi i nie czekać, aż dziecko zacznie pytać, tylko zagaić rozmowę, gdy jest jeszcze małe. Kiedy podrośnie i będzie potrzebować bardziej szczegółowych informacji, będzie ci łatwiej. Warto przy tym pamiętać, że dzieci nie rodzą się z poczuciem wstydu, a pytanie o seks i narodziny są dla nich takim samym pytaniem jak to, czemu lata samolot. To rodzice kształtują ich postawę wobec seksualnej sfery życia i od nich przede wszystkim zależy, czy seks będzie kojarzył się dziecku z czymś brzydkim i niewłaściwym, czy też z jedną z form okazywania miłości.

Dzieci nie interesuje na początku seks, tylko chcą wiedzieć skąd się wzięły

To, jak będziesz rozmawiać z dzieckiem, powinno zależeć od jego wieku. Inaczej przecież trzeba tłumaczyć pewne sprawy ciekawskiemu pięciolatkowi, inaczej zaś dziecku, które już chodzi do szkoły. W pierwszym przypadku odpowiedzi powinny być bardziej ogólne. Staraj się jednak trzymać faktów, daruj sobie opowieści o bocianie i kapuście. Dzieci nie interesuje seks, są natomiast zainteresowane tym, skąd się wzięły. Dlatego jeśli twój kilkulatek spyta, skąd się biorą dzieci, zazwyczaj wystarczy mu odpowiedź, że rosną w brzuszku mamusi, w specjalnym miejscu zwanym macicą, z którego wychodzą  przez otworek w ciele mamy. Udzielaj odpowiedzi dokładnie na zadane pytanie, bez zagłębiania się w szczegóły.

Edukacja sekusalna: jak uświadamiać dzicecko?

Mówiąc o seksie trzymaj się faktów, skup się na "technicznych" sprawach i sferze emocjonalnej. Starszego dziecka nie zadowoli takie wyjaśnienie, dlatego w rozmowie z nim trzeba będzie używać już terminologii fachowej i rozmawiać również o „technicznych” sprawach związanych z prokreacją. Dziecko w tym wieku wie już, że wzięło się z brzucha mamy, ale chce też wiedzieć, jak się tam znalazło. Trzymaj się faktów: by powstało dziecko, potrzebna jest kobieta i mężczyzna. Najprościej wyjaśnić to tak, jak radzą specjaliści w podręcznikach: mężczyzna ma penisa, którym wprowadza do ciała kobiety nasienie. Gdy nasienie połączy się w ciele kobiety z jajeczkiem, tworzy się zarodek, z którego następnie rozwija się dziecko. Warto przy tym podkreślić, że obu stronom sprawia to przyjemność, by dziecko nie wyobrażało sobie tego aktu jako brutalnego czy powodującego ból. Przy okazji wspomnij, że ludzie, którzy się kochają, uprawiają seks, bo są sobie bliscy, i że nie każde zbliżenie kończy się ciążą.

Jeśli dziecko nie pyta, ty zacznij rozmowę o seksie

Może być też tak, że twoje dziecko nie będzie zainteresowane rozmową na temat seksu. Albo wszystko już wie z innych źródeł (telewizja, pogadanki w przedszkolu czy szkole), albo nabrało przekonania, że seks to temat wstydliwy i zakazany. Dlatego gdy czujesz, że twoja pociecha jest już w wieku, kiedy powinna zadać takie pytanie, warto poruszyć tematy związane z edukacją seksualną w chwilach, które sprzyjają takiej rozmowie – np. podczas oglądania telewizji. Jeśli w filmie ktoś mówi o „dziewicy”, możesz wytłumaczyć dziecku, że to kobieta, która nigdy nie kochała się z mężczyzną. Można także odwoływać się do świata zwierząt – np. jeśli podczas spaceru widzicie dwa kopulujące psy, warto wykorzystać tę sposobność, by porozmawiać z dzieckiem o reakcjach seksualnych łączących ludzi.

Co jest ważne w rozmowie o seksie?

Nawet jeśli nie chcesz samodzielnie poruszać tematów o seksie, opracuj strategię rozmowy. Warto podczas niej stosować się do pewnych zasad:

  • Nie śmiej się i nie bagatelizuj tematu. Dziecko powinno wiedzieć, że nie jest on ani zabawny, ani banalny.
  • Rozmawiając o seksie i uświadamiając dziecko, bądź rzeczowa i zwięzła. Nie podawaj zbyt wielu informacji, lecz wysłuchaj pytania i ściśle na nie odpowiedz. Jeśli nie jest ono jasne, dopytaj: „co masz na myśli?”. Postaraj się unikać długich wykładów, które mogłyby stać się niezrozumiałe.
  • Używaj poprawnej terminologii w rozmowie o seksie. Tak jak nauczyłaś dziecko właściwych określeń innych części ciała (stopy, ręce), naucz je też poprawnych określeń narządów płciowych. Nie bój się słów „penis” czy „pochwa”.
  • Podkreślaj emocjonalną stronę erotyki. Wyjaśnij, że seks nie jest tylko aktem mającym na celu przyjemność, lecz że ludzie sobie bliscy lubią się całować, przytulać i spać w jednym łóżku.
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza