Uwaga pedofile! Jak rozpoznać, że dziecko padło ofiarą molestowania seksualnego?

2013-11-29 13:59

Rozpoznanie, że dziecko padło ofiarą pedofila nie jest łatwe, niemniej w każdym przypadku rodzice z niepokojem zauważają, że ich pociecha zaczyna zachowywać się inaczej. Dowiedz się, jak rozpoznać, że dziecko padło ofiarą molestowania seksualnego.

uwaga pedofile jak rozpoznac ze dziecko padlo ofiara molestowania seksualnego
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

 1. Co może wskazywać, że dziecko padło ofiarą pedofila
 2. Objawy somatyczne molestowania seksualnego
 3. Co robić, gdy podejrzewasz, że dziecko miało kontakt z pedofilem

Na samą myśl o tym, że ktoś mógłby skrzywdzić twoje dziecko, budzą się w tobie mordercze instynkty. Nie lubisz zapewne też nawet poruszać tematu pedofilii i wykorzystywania dzieci, a nawet o nim czytać. Czasem jednak trzeba się przełamać, dowiedzieć się więcej czy porozmawiać z dzieckiem na temat molestowania seksualnego. Wszystko po to, by rozpoznać, czy dziecku stała się krzywda… i jak najwcześniej zareagować.

Co może wskazywać, że dziecko padło ofiarą pedofila

Jeżeli dziecko stało się ofiarą molestowania seksualnego, nie pozostanie to bez wpływu na jego psychikę. Oznacza to powstanie wielu odmiennych zachowań – niektóre będą bardzo subiektywne, inne trudne do połączenia z faktem molestowania. Niemniej w każdym przypadku rodzice zauważają, że ich pociecha zaczyna zachowywać się inaczej. Jakie najczęstsze objawy można tu wymienić?

Jak uchronić dziecko przed pedofilią w sieci >>>

 • Pojawienie się zabaw o charakterze seksualnym

Dziewczynka, która zawsze bawiła się lalkami „w gotowanie”, teraz układa je w seksualne pozycje i wyjaśnia, że lalki się tak „bawią”. Albo zaczyna udawać ruchy o charakterze seksualnym, tworzyć rysunki o tej tematyce. Wszystko to jest niepokojące i powinno być dla rodziców znaczącym sygnałem.Uwaga – w takiej sytuacji warto zastanowić się, czy przypadkiem w niedalekiej przeszłości nie wystąpiło zdarzenie, które nie miało nic wspólnego z molestowaniem, ale mogło wpłynąć na powstanie takiej zabawy. Może być to podglądnięcie rodziców w sypialni albo filmu pornograficznego u brata. W takim przypadku należy przede wszystkim porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu, zaistniałą sytuację oraz podkreślić, że tak nie można się bawić.

 • Zwiększone zainteresowanie narządami płciowymi

Czyli dotykanie koleżanek, pokazywanie innym dzieciom swoich narządów płciowych, ogólnie rzecz biorąc – zainteresowanie sferą, która do tej pory była zupełnie nieciekawa. Dziecko, które jest molestowane, słyszy, że takie zachowania są dobre i miłe, więc przekłada je na pozostałe sfery życia, w tym istotną dla niego zabawę.Uwaga – warto wziąć także pod uwagę, że zainteresowanie okolicami intymnymi jest także naturalnym etapem rozwoju. Jeśli zatem jest to jedyny niepokojący „objaw”, prawdopodobnie nie ma on nic wspólnego z molestowaniem, a jedynie ze zwykłym rozwojem dziecka.

 • Masturbacja

Wielu rodziców wpada w panikę, kiedy zauważają pierwsze sygnały świadczące o seksualności ich dziecka – a jest nim na przykład masturbacja. Jeśli dziecko zaczyna to robić, zwłaszcza publicznie lub traktuje tę czynność jako prowokowanie do zwrócenia uwagi – może być to alarmujące. Jeśli dodatkowo jest to tylko jedno z licznych niepokojących zachowań – tym bardziej należy spojrzeć na sprawę szerzej, niż tylko pod kątem samej masturbacji. Warto jednak pamiętać, że również dziecko, które nie jest molestowanie, może odkryć przyjemność z podrażniania swoich narządów płciowych. Istotne jest tutaj zatem współwystępowanie pozostałych objawów.

 • Niechęć do dotykania

Zwykle dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają tulić się do rodziców, kochają całusy, łaskotki i trzymanie na rękach. Gdy nagle maluch wyraźnie zaczyna unikać dotyku, można odnieść wrażenie, że się go boi – przyczyną może być fakt, że dotyk kojarzy mu się z czynnościami seksualnymi.Uwaga – oczywiście sam fakt, że maluch od jakiegoś czasu przestał być „przytulaskiem” rodziców, nie świadczy natychmiast o jego złych doświadczeniach. Może zwyczajnie również mieć etap „jestem już duży i nie całuję mamy”. Tak jak i w przypadku pozostałych oznak – istotne jest to, czy jest to jedno z kilku niepokojących zachowań.

 • Inne zaburzenia

Dziecko, które padło ofiara pedofila, może mieć także inne zaburzenia na tle emocjonalnym. Budzenie się z płaczem w nocy, opowiadania o „przyjacielu” i tajemnicach, zaburzenia odżywiania, pojawienie się moczenia nocnego, niechęć do pozostawania samemu w pokoju – o wszystkich tego typu zmianach trzeba porozmawiać z psychologiem.

 

Objawy somatyczne molestowania seksualnego

O tym, że dziecko mogło zostać wykorzystane, świadczą oczywiście również ślady na ciele. Co powinno wzbudzić naszą czujność?

 • Pojawienie się zaczerwienień i podrażnień w okolicach miejsc intymnych
 • Skarżenie się dziecka na szczypanie albo swędzenie narządów rodnych
 • Pojawienie się u dziewczynek wydzieliny z dróg rodnych
 • Skarżenie się malca na ból w okolicach krocza albo zachowania wskazujące na dolegliwość – unikanie siadania na ulubionym koniku do bujania, nieprzyzwalanie na mycie okolic intymnych

Co robić, gdy podejrzewasz, że dziecko miało kontakt z pedofilem

Warto pamiętać, że w sytuacji, w której podejrzewamy, ze nasze dziecko padło ofiarą molestowania seksualnego, musimy działać rozważnie. Jeśli malec mówi: „pan dotykał mojego siusiaka”, należy przede wszystkim dokładnie wypytać dziecko o szczegóły – może okazać się, że dziecko przypomina sobie badanie stulejki sprzed tygodnia. Jeśli jednak wiele szczegółów i zachowań dziecka wskazuje na kontakt z pedofilem, przede wszystkim warto zachować spokój, skontaktować się ze specjalistą i ustalić kolejne kroki postępowania.