Wściekłość matki to tylko objaw. Oto 8 przyczyn, które musisz poznać, by opanować złość

2023-11-17 12:14

To niebywałe, że w czasach, w których tak wiele mówi się o dobrostanie psychicznym, w zirytowanych swoimi dziećmi mamach wciąż jako społeczeństwo widzimy złych ludzi. Co prawda czym innym jest krzyk od przemocy psychicznej, ale w większości przypadków krzyczące mamy, nie są złymi osobami. W rzeczywistości możemy nie mieć pojęcia, z czym się zmagają. Wybuchy złości to jedynie objaw...

8 przyczyn, które musisz poznać, by opanować złość
Autor: Getty Images 8 przyczyn, które musisz poznać, by opanować złość

Wiele kobiet poznaje uczucie wściekłości dopiero, gdy zostają mamami. Mogą nie mieć pojęcia z czym się zmagają. Problem jest dużo bardziej złożony, a wściekłość to czasami wynik innych, skumulowanych problemów dotyczących emocji i psychiki.

W rzeczywistości zirytowane i krzyczące matki zmagają się nie tylko z przemęczeniem, ale też z innymi stanami psychicznymi, które według psychologów wymagają bezpośredniej uwagi. Efektem tych problemów z aparatem psyche mogą być właśnie wybuchy złości. Znana psychoterapeutka wymienia 8 najczęstszych stanów emocjonalnych, które doprowadzają do złości u mam. 

Poradnik Zdrowie: depresja a uwarunkowania genetyczne i socjologiczne

"Wściekłość jest jak góra lodowa"

Jak przekonują psychologowie, paradoksalnie, osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z uczuciem złości, mogą gorzej znosić tą emocję, pojawiającą się w trakcie macierzyństwa. A specyfika tej roli bardzo często wyzwala przecież uczucia, których wcześniej nie znałyśmy. Właśnie dlatego możemy nie umieć znaleźć w sobie narzędzi do opanowania negatywnych uczuć.

"Często jest tak, że mamy, które mierzą się z wściekłością, nie były wcześniej osobami skłonnymi do złości i są zszokowane, gdy czują tak duże pokłady gniewu. Co gorsza, oznacza to również, że nigdy nie miały szans nauczyć się radzenia sobie ze złością ani rozumienia, skąd ona pochodzi. A kiedy mówimy o wściekłości matek, ważne jest, aby zrozumieć, co się naprawdę z nimi dzieje. Często wściekłość jest jak góra lodowa. Na zewnątrz widzimy niewiele, a pod powierzchnią dzieje się znacznie więcej" - pisze na swoim Instagramie Erica Djossa, psychoterapeutka specjalizująca się w temacie zdrowia psychicznego mam.

Najczęstsze przyczyny matczynej wściekłości

Jakie mogą być przyczyny wybuchów wściekłości? Każdy przypadek jest inny, ale według psychoterapeutki, najczęstszych jest 8 powodów.

Z czterema z nich możemy walczyć we własnym zakresie, przepracowując chociażby relacje z bliskimi i prosząc o pomoc w opiece nad dziećmi. Są to:

- niezaspokojone potrzeby; 

- poczucie osamotnienia;

- brak wsparcia;

- problemy w związku.

Często jednak napady złości są objawami większych, psychicznych problemów, które warto skonsultować z psychoterapeutą. Są to:

- depresja poporodowa;

- lęk poporodowy;

- wypalenie rodzicielskie;

- trudności z przystosowaniem się do macierzyństwa - matrescenacją

Jak zapanować nad emocjami?

Napady złości to zawsze sygnał od ciała, że czas zadbać o siebie. Warto też przepracować swoją relację ze złością i zamiast ją tłumić, pozwolić sobie na to uczucie, zanim skumuluje się w nas na tyle, że złość będzie nie do opanowania. 

- Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla nas lepsze: czy ten krzyk i wyrzuty sumienia, czy mówienie o swoich emocjach na bieżąco, również dziecku? Gdy powiemy, że się zdenerwowałyśmy, że jesteśmy złe, to dziecko zrozumie, że mama jest zła na sytuację, a nie na dziecko. Wtedy nie będzie miało też poczucia winy, że musi być grzeczne. Będzie wiedziało, że każdy ma prawo się zezłościć - mówiła nam psychoterapeutka Marlena Ewa Kazoń, w artykule "Znów nawrzeszczałaś na dziecko? „Te matki były w dzieciństwie grzecznymi dziewczynkami”".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza