Ciasna pochwa po porodzie: przyczyny i objawy

2015-10-07 11:11

Ciasna pochwa po porodzie to często spotykany problem. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny zbyt ciasnej pochwy po urodzeniu dziecka, większość kobiet skarży się na objawy takie jak ból i pieczenie pochwy, które pojawiają się nie tylko podczas seksu. Sprawdź, co robić, gdy pochwa jest za ciasna po porodzie.

Ciasna pochwa po porodzie
Autor: thinkstockphotos.com Przyczyną ciasnej pochwy po porodzie może być zbyt ciaste zszycie krocza.

Spis treści

  1. Ciasna pochwa po porodzie: przyczyny
  2. Zobacz 5 rzeczy, których nie wiesz o połogu!
  3. Ciasna pochwa po porodzie: objawy
  4. Ciasna pochwa po porodzie: leczenie

Po porodzie kobiety zwykle zmagają się ze zbyt luźną pochwą. Jednak coraz częściej świeżo upieczone mamy skarżą się, że ich pochwa jest za ciasna. Może to być chwilowy problem, jeśli jednak od porodu minęło już kilka miesięcy, a pochwa nadal jest za ciasna, a podczas stosunku pojawiają się pieczenie i ból pochwy, należy zgłosić się do lekarza.

Czytaj także: Seks po porodzie: jak powinien zachowywać się partner, żeby uniknąć problemów w sypialni >>

Ciasna pochwa po porodzie: przyczyny

Za najczęstszą przyczynę ciasnej pochwy po porodzie uważa się nieprawidłowo, zbyt ciasno zszyte krocze, które pękło lub zostało nacięte przy porodzie. W Polsce nacinanie krocza to wciąż zabieg rutynowy, który wykonuje się jeszcze w wielu szpitalach.

Uczucie ciasnej pochwy po porodzie może wynikać także z nadmiernej suchości błon śluzowych pochwy. Problem ten dotyczy zwłaszcza matek karmiących piersią. W ich organizmie jest wysoki poziom prolaktyny – hormonu, który odpowiada za przygotowanie piersi do produkcji mleka, a niski estrogenów, dzięki którym pochwa jest elastyczna i wilgotna.

Pochwa może stać się zbyt ciasna również w wyniku stanu zapalnego, którego przyczyną mogą być bakterie, wirusy lub grzyby.Kobieca seksualność jest silnie związana ze sferą emocjonalną, dlatego uczucie zbyt ciasnej pochwy po porodzie i wynikający z tego dyskomfort podczas stosunku może mieć podłoże psychiczne.

Czytaj także: Trzy zabiegi, które poprawią życie seksualne kobiety po porodzie >>

Zobacz 5 rzeczy, których nie wiesz o połogu!

5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Ciasna pochwa po porodzie: objawy

Zbyt ciasno zszyte krocze jest przyczyną długotrwałej bolesności, która może się pojawiać nie tylko podczas stosunku, lecz także nawet w trakcie siedzenia. Poza tym często dochodzi do tworzenia się zrostów i grudek.

Uczucie zbyt ciasnej pochwy, które jest wynikiem zbyt niskiego poziomu estrogenów, a co za tym idzie – suchości błon śluzowych pochwy, zwykle mija po zakończeniu karmienia. Wówczas poziom tych hormonów wraca do normy.

W przypadku infekcji pochwa staje się spuchnięta, nabrzmiała, a przez to ciaśniejsza. Objawami towarzyszącymi są swędzenie pochwy i lekkie pieczenie, a w przypadku grzybicy pochwy także bardzo duża ilość białej, gęstej wydzieliny, która wyglądem przypomina twaróg.

Jeśli uczuciu ciasnej pochwy po porodzie nie towarzyszą inne niepokojące objawy, a sama pochwa wygląda prawidłowo, sugeruje to, że problem leży w sferze psychicznej.

Czytaj także: Co robić, by urodzić bez nacięcia krocza? Sprawdź, co radzą mamy na forum Mjakmama24.pl >>

Ciasna pochwa po porodzie: leczenie

W przypadku, gdy nacięte krocze jest zszyte zbyt ciasno, jedynym wyjściem jest plastyka pochwy, która pozwoli przywrócić jej prawidłowy wygląd i poprawić funkcję. Zabieg polega na wycięciu blizn po źle wykonanym nacięciu, a następnie na zszyciu odświeżonych brzegów.

W przypadku niedoboru estrogenów lekarz może zlecić przyjmowanie miejscowo działających preparatów, które uzupełnia ich niedobór, np.  tabletki do pochwy, globulki lub żele. Dzięki nim pochwa jest lepiej nawilżona i bardziej elastyczna. Ważna jest także dieta – należy pić co najmniej 2 litry płynów dziennie, by nawilżyć organizm od środka. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia higiena, tj. używanie płynów o neutralnym lub kwaśnym pH i rezygnacja z zapachowych mydeł i żeli. Niewskazane są także irygacje pochwy, gdyż zaburzają one naturalne pH. Poza tym należy nosić przewiewną  bieliznę.

Jeśli uczucie ciasnej pochwy jest problemem natury psychicznej, pomocy należy szukać u ginekologa-seksuologa. Być może konieczna będzie psychoterapia. Pomocny może okazać się trening polegający na kontrolowaniu przez kobietę mięśni pochwy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza