Położna pokazuje grafikę o seksie w ciąży. "Partner nie będzie w stanie zrobić tego, o co się boicie"

2022-06-07 13:27

Nie ma chyba pary, która tuż po dowiedzeniu się o ciąży, nie czułaby się przez moment nieswojo uprawiając seks w tym wyjątkowym stanie. Jak się do tego zabrać, żeby nie zaszkodzić dziecku? Bierzemy pod lupę kultowe pytanie z filmów komediowych, które jednak wielu wciąż napawa niepewnością - "czy penis nie dotknie dziecka"? Położna rozwiewa wszystkie te wątpliwości.

seks w ciąży
Autor: Getty Images Położna odpowiada na odwieczne pytanie przyszłych rodziców o seks.

Jak przekonują ginekolodzy i położne, seks w zdrowej, niezagrożonej ciąży jest bezpieczny i w żaden sposób nie szkodzi dziecku. Jeśli nie istnieją jasne przeciwskazania do seksu, jest on bezpieczny w każdym trymestrze ciąży

Położnik może stwierdzić przeciwskazania np. gdy ciąża jest zagrożona przedwczesnym porodem, albo gdy pojawiają się krwawienia w ciąży, łożysko przodujące. Gdy jednak nie zachodzą takie anomalia, możecie kochać się bez stresu o bezpieczeństwo waszego dziecka

W większości ciąż seks jest całkowicie bezpieczny i zdecydowanie nie zaszkodzi Twojemu dziecku. Twoje dziecko jest chronione w macicy przez pęcherz płodowy, a on przez szyjkę macicy i czop śluzowy. - pisze położna Izabela Dembińska na swoim Instagramie.

Zobacz też: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

Położna rozwiewa w swojej grafice także stary jak świat problem przyszłych rodziców - "czy penis nie dotknie dziecka?".

Twój partner nie będzie w stanie dosięgnąć ani poczuć dziecka swoim penisem. - wyjaśnia. 

Jak zaznaczają medycy, nie należy też mieć obaw co do odczuć po seksie, które mogą wydawać się niepokojące. To, że dziecko porusza się intensywniej po seksie zakończonym orgazmem, czy też to, że brzuch nieco się napina - to normalne i całkowicie niegroźne objawy. Jak się okazuje, mogą być nawet korzystne zarówno z perspektywy dziecka, jak i mamy, którą czeka niebawem poród.

Możesz czuć, że Twoje dziecko porusza się dużo bardziej po orgazmie,a brzuch lekko napina się. Pozytywnym aspektem seksu jest zwiększony przepływ krwi i endorfin podczas orgazmu pomaga dostarczyć dziecku więcej tlenu. Seks sprzyja także rytmicznemu oddychaniu i ruchom miednicy tak przydatnym w czasie porodu. - dodaje położna Izabela. 

Sprawdź: Wszystko o seksie w ciąży! Krótki przewodnik po seksie podczas ciąży

Zdrowo Odpytani: Swinging, kobiecy wytrysk, BDSM . Sprawdziliśmy, czego Polacy szukają w sieci