Ból jajników przed okresem - czy powinien niepokoić?

2018-08-03 16:13

Ból jajników przed okresem to charakterystyczna dolegliwość, która teoretycznie nie powinna budzić niepokoju. Czy wiesz, co może być jej przyczyną?

bol jajnikow
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Owulacyjny ból jajników
  2. Inne przyczyny bólu jajników
  3. Jak walczyć z bólem jajników?

Ból jajników poprzedzający pojawienie się menstruacji to częsty objaw. Zwykle jest to jeden z symptomów PMS, czyli napięcia przedmiesiączkowego, mylnie wiązany z bólem samego jajnika, a tak naprawdę obejmujący całe podbrzusze. Taki ból jajników przed okresem określany jest jako kłujący i jako główny objaw PMS dokucza blisko 50 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Kłucie w jajnikach, niekiedy nawet dość silne, może pojawiać się na kilka lub kilkanaście dni przed menstruacją. Jest spowodowane ogólnie rzecz biorąc wahaniami hormonalnymi, które zachodzą w drugiej połowie cyklu, a dokładniej nadmiernym wydzielaniem estrogenów w stosunku do progesteronu. Bezpośrednią przyczyną uczucie dyskomfortu w podbrzuszu może być zatrzymanie płynów w macicy.

Owulacyjny ból jajników

Ból jajników może jednak również wiązać się z jajeczkowaniem. Między 10-16 dniem cyklu, w organizmie kobiety dochodzi do owulacji i uwolnienia komórki jajowej z jajnika. Wiele kobiet odczuwa wtedy lekki ból. Jest on prawdopodobnie spowodowany wylaniem się płynu pęcherzykowego i krwi do jamy otrzewnowej i jej podrażnienia.Kłucie pojawia się na zmianę w kolejnych cyklach: raz w lewym, raz w prawym jajniku. Warto jednak pamiętać, że owulacja nie zawsze występuje na przemian, niekiedy komórka jajowa dojrzewa w obu jajnikach jednocześnie. Owulacyjnemu bólowi jajnika może towarzyszyć również brunatna wydzielina (z krwią), a nawet nudności.

Inne przyczyny bólu jajników

Ból jajnika przed okresem może mieć również chorobowe przyczyny, zwłaszcza jeśli jest bardzo silny lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Jednym z ewentualnych źródeł problemów może być endometrioza, czyli pojawienie się błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej obrębem lub towarzyszące często tej dolegliwości torbiele tzw. czekoladowe. Endometriozie i torbielom towarzyszą inne objawy (zaburzenia miesiączkowania, plamienia, problemy z płodnością). Są to sytuacje wymagające konsultacji z ginekologiem, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Jak walczyć z bólem jajników?

Bólu powodowanego naturalnymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w trakcie cyklu menstruacyjnego nie leczy się. Wiadomo jednak, że na dolegliwości związane z PMS-em pomaga aktywność fizyczna oraz dieta bogata w składniki mineralne, zwłaszcza wapń i magnez oraz witaminy. Ból można złagodzić stosowaniem ciepłych okładów (ale nie gorących kąpieli, które mogą wywołać krwotok) oraz piciem naparów ziołowych w dniach poprzedzających pojawienie się okresu. Najlepiej działa mięta, melisa, rumianek lub kozłek lekarski

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza