Ból pochwy, a wulwodynia: objawy i leczenie

2015-01-23 10:31

Ból pochwy przybiera niekiedy postać chroniczną i nie świadczy intymnej infekcji, ale o chorobie, zwanej wulwodynią. Czym jest ta choroba i jak leczyć wulwodynię? Czy wulwodynia może utrudniać zajście w ciążę?

Ból pochwy
Autor: thinkstockphotos.com Ból pochwy nie musi oznaczać infekcji intymnej. Jeśli ma charakter przewlekły, może być objawem wulwodynii.

Spis treści

  1. Ból pochwy: czym jest wulwodynia?
  2. Ból pochwy: objawy wulwodynii
  3. Ból pochwy: leczenie wulwodynii

Pieczenie, swędzenie, ból przy oddawaniu moczu to zwykle objawy infekcji intymnej pochwy, z która należy jak najszybciej udać się do ginekologa. Kiedy jednak mimo stosowania leków ból pochwy nie mija, może to oznaczać wulwodynię, chorobę przewlekłą. Co zrobić, kiedy odczuwamy ból przedsionka pochwy, jakie są objawy i metody leczenia wulwodynii?

Ból pochwy: czym jest wulwodynia?

Wulwodynia nie jest powikłaniem infekcji intymnej pochwy. To choroba przewlekła, której przyczyny ciężko jest określić. Lekarze uznają, że powodują ją uszkodzenia nerwów lub nadmierna wrażliwość skóry. Być może wpływ na jej występowanie mają również geny.

Ból pochwy: objawy wulwodynii

Wulwodynia objawia się chronicznym bólem pochwy, bólem krocza lub sromu. Uczucie bólu pochwy jest tak silne, że przeszkadza nie tylko w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, ale również we współżyciu seksualnym. Ból pochwy i dyskomfort psychiczny mogą stać się przyczyną problemów z płodnością.

Ból pochwy: leczenie wulwodynii

Wulwodynię można leczyć na kilka sposobów: farmakologicznie, poprzez zabiegi rehabilitacji mięśni dna macicy oraz chirurgicznie. Pacjentkom proponuje się również psychoterapię jako metodę na rozluźnienie spiętego i zestresowanego organizmu. Lekarz może również zalecić właściwą dietę w celu wyeliminowania czynników, które mogą nasilać dolegliwości związane z bólem pochwy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza