Metody leczenia nietrzymania moczu po porodzie – trening mięśni dna miednicy

2013-03-22 12:34

Na nietrzymanie moczu po porodzie cierpi 25 proc. kobiet. Jeśli problem się utrzymuje, trzeba koniecznie szukać pomocy. Na szczęście istnieje kilka skutecznych metod leczenia nietrzymania moczu. Prezentujemy skuteczne metody leczenia nietrzymania moczu po porodzie!

metody lecznia nietrzymania moczu po porodzie trening miesni dna miednicy
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Rożne postaci NTM:
  2. Leczenie nietrzymania moczu czyli ćwiczenia mięśni dna miednicy
  3. Polecamy wideo: Jak wrócić do formy po porodzie?

Poród związany jest z olbrzymim wysiłkiem, napięciem i rozciąganiem tkanek – często to silny uraz mięśniowo-nerwowy. Specjalistyczne badania mięśni dna miednicy u kobiet po porodach dowodzą, że u 80 proc. z nich występują większe lub mniejsze uszkodzenia w unerwieniu tych mięśni. Wskutek porodu są one również mocno rozciągnięte – tracą elastyczność i nie zamykają wystarczająco szczelnie ujścia cewki moczowej. Z tego powodu co czwarta młoda mama bezpośrednio po porodzie cierpi na nietrzymanie moczu (NTM). Jednak po okresie połogu, dzięki właściwościom regeneracyjnym organizmu i ćwiczeniom mięśni Kegla, zwykle następuje zauważalna poprawa i problem znika.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Dobrze wiedzieć

Rożne postaci NTM:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – występuje w trakcie kaszlu, kichania, śmiania się lub wykonywania ćwiczeń fizycznych,
  • naglące nietrzymanie moczu – gdy popuszczenie spowodowane jest silnym parciem na pęcherz moczowy,
  • mieszane – połączenie wysiłkowej i naglącej postaci nietrzymania moczu,
  • ciągłe nietrzymanie moczu – polega na stałym wycieku moczu,
  • nietrzymanie sytuacyjne – może się pojawić na przykład w czasie stosunku seksualnego.

Leczenie nietrzymania moczu czyli ćwiczenia mięśni dna miednicy

Gdy problem nietrzymania moczu po porodzie nie jest zaawansowany, terapię zaczyna się od ćwiczeń mięśni dna miednicy, zwanych też mięśniami Kegla. Trening polega na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni, którymi kontrolujemy oddawanie moczu. W zależności od tego, jak słabe są te mięśnie, liczba codziennych ćwiczeń będzie różna. Na początku wskazane jest osiągnięcie ok. 50 powtórzeń dziennie i stopniowy wzrost tej liczby do 120. Jeśli mięśnie staną się już bardziej napięte, należy wykonywać po kilkanaście powtórzeń dziennie, by objawy popuszczania moczu nie pojawiały się ponownie.

Świetnym sposobem ćwiczeń jest technika Pelvicore, opracowana przez prof. Kari Bø z Norwegii. Darmową płytę z tymi ćwiczeniami można zamówić na stronie www.corewellness.pl Ćwiczenia można wykonywać również za pomocą specjalnych kulek lub stożków dopochwowych. Wymuszają one napinanie mięśni – w przeciwnym razie stożek będzie wypadał z pochwy. Należy go utrzymać w pochwie przez 20–30 minut dziennie. Ćwiczenia trzeba wykonywać codziennie i powtarzać przez co najmniej kilka miesięcy – tyle czasu trzeba, by dobrze wzmocnić mięśnie i móc kontrolować ich pracę. Często są one bardzo skuteczne: ocenia się, że nawet 70–80 proc. pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, które stosują w pierwszej kolejności ćwiczenia mięśni dna miednicy, nie musi już poddawać się operacji.

Na czym polega pas poporodowy i dlaczego warto go nosić? >>

Polecamy wideo: Jak wrócić do formy po porodzie?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza