Co zrobić, by święta Bożego Narodzenia były naprawdę rodzinne?

2016-11-21 12:20

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się ze spokojem, radością, rodzinną atmosferą – przynajmniej w teorii. Rzeczywistość często odbiega od tych wyidealizowanych obrazków: do stołu siadasz zmęczona sprzątaniem, gotowaniem, szukaniem prezentów, nastrój psują kąśliwe uwagi teściowej, a dzieci kłócą się, kto ma lepsze prezenty. Jak zadbać o rodzinną atmosferę świąt Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia
Autor: thinkstockphotos.com Święta Bożego Narodzenia będą naprawdę rodzinne, jeśli pozwolisz sobie i bliskim na niedoskonałości!

Spis treści

  1. Planuj i działaj
  2. Bądź wyrozumiała
  3. Polecamy wideo: Jak zapakować prezent świąteczny?

Marzysz, by te święta Bożego Narodzenia były idealne. Wzorem są święta spędzane w dzieciństwie – pierwsze płatki śniegu, ubieranie choinki, radosne oczekiwanie na Mikołaja, pyszne potrawy, wspólne śpiewanie kolęd. Z biegiem lat jednak bywa, że ten specjalny nastrój gdzieś się gubi. Stres, pośpiech i nadmiar zadań do wykonania sprawiają, że trudno o magię świąt Bożego Narodzenia. Jak ją odnaleźć?

Boże Narodzenie poza domem to dobry pomysł? >>

Planuj i działaj

  • Zapanuj nad stresem – im większe oczekiwania i wymagania, tym większe rozczarowanie, jeśli nie wszystko wyszło zgodnie z planem. Dlatego lepiej sobie odpuścić, a skupić się na tym, co ważne. Nic się nie stanie, jeśli mieszkanie nie będzie wysprzątane na błysk, a część dań zamówisz, zamiast sama je robić. Pozwól sobie na błędy i nie przejmuj się, gdy przypalisz ciasto albo nie zdążysz wyprać firanek.
  • Zacznij przygotowania wcześniej – dobry plan to podstawa. Prezenty kup na kilka tygodni przed świętami, a żeby uniknąć tłumów, zamów je przez internet z dostawą do domu. Część porządków też można zrobić wcześniej, a nawet niektóre potrawy, np. uszka czy pierniczki. Nie eksperymentuj, raczej postaw na wypróbowane dania, które zawsze wychodzą.
  • Nie rób wszystkiego sama – zakupy może zrobić partner, a kurze niech zetrze dziecko. Nie wyolbrzymiaj drobnych problemów i potknięć, przymknij oko, jeśli okaże się, że szafki nie są dokładnie wytarte. Jeśli zapraszasz gości, niech każdy przyniesie ustaloną wcześniej potrawę – jedna osoba bigos, inna pierogi.

>> Jak powiedzieć rodzicom, że chcemy spędzić święta u siebie? >>

Bądź wyrozumiała

  • Dbaj o dobrą atmosferę – święta to nie czas na spory i pretensje. Warto być wyrozumiałym wobec siebie i rodziny, dzielić się odpowiedzialnością, nie stawiać zbyt wygórowanych wymagań, cieszyć się dobrymi potrawami i możliwością rozmowy z dawno niewidzianą babcią. Wyłącz telewizor, zamiast tego spytaj, jak zdrowie babci albo co nowego u siostrzenicy. Zamiast odtwarzać kolędy z płyt, przełamcie się i zaśpiewajcie je razem. Wigilijny wieczór to dobry czas na wspomnienia, słuchanie rodzinnych opowieści, oglądanie zdjęć. Jeśli na rodzinnym zjeździe będzie ktoś, za kim nie przepadasz, usiądź obok kogoś, kogo lubisz, na przykład sympatycznej kuzynki, z którą masz wspólne tematy. Dzięki temu nie będziesz musiała słuchać np. politycznych sporów wujka z teściem.
  • Idźcie na spacer – święta to nie tylko siedzenie za stołem. Nawet jeśli zabrakło śniegu, warto wybrać się na przechadzkę, by odetchnąć świeżym powietrzem i spalić nieco kalorii.
  • Nie zapominaj o relaksie – wieczory zarezerwuj na wypoczynek. Rób cokolwiek, co sprawia ci przyjemność i odstresowuje: oglądaj ulubiony serial, czytaj, rozmawiaj z partnerem, zrób sobie pachnącą kąpiel.

Polecamy wideo: Jak zapakować prezent świąteczny?

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza