Historia Halloween. Dlaczego Halloween obchodzimy w Polsce?

2016-10-18 14:31

Halloween w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Zwyczaje związane z Halloween jeszcze do niedawna były u nas zupełnie nieznane. Jednak od kilku lat drążenie dyni, duchy, przebieranie się i halloweenowe imprezy zyskują coraz większą popularność. Skąd się wzięło polskie Halloween?

Halloween w Polsce
Autor: thinkstockphotos.com|_miesiecznik_mjakmama

Spis treści

  1. Skąd się wzięło Halloween w Polsce?
  2. Polecamy wideo: Jak zrobić opakowania na halloweenowe słodycze?

Halloween ma zupełnie inny klimat niż tradycyjnie u nas obchodzone Wszystkich Świętych. To pierwsze święto ma nastrój zabawy. Straszne kostiumy, psikusy, ciasteczka, nietoperze, ozdobione dynie to nieodłączne elementy halloweenowych przyjęć. Wszystkich Świętych obchodzimy natomiast w atmosferze zadumy, odwiedzając groby bliskich. Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić spędzanie przełomu października i listopada w radosnej atmosferze, a jednak… Szczególnie do dzieci trafia atrakcyjna, trochę straszna i tajemnicza, ale zabawowa otoczka Halloween w Polsce.

Pobierz również kolorowanki na Halloween>>

Skąd się wzięło Halloween w Polsce?

Halloween jest obchodzone 31 października, a więc dzień wcześniej niż Wszystkich Świętych. Wbrew pozorom ani nie jest to zwyczaj nowy, ani pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. To święto było obchodzone w Europie od setek lat. Halloween łączy tradycje chrześcijańskie z celtyckimi i jest związane z przesądami na temat duchów i śmierci.

Jego źródło nie jest do końca znane, ale wiadomo, że prawdopodobnie pochodzi od celtyckiego święta Samhain obchodzonego m.in. na terenach dzisiejszej Wielkiej Brytanii już 2 tys. lat temu. Wierzono, że tego dnia umarli odwiedzają świat żywych, odprawiano ceremonie powitalne dla dobrych dusz i odstraszające złe duchy. Podobne zwyczaje, związane z wiarą, że tego dnia przenika się świat żywych i umarłych, obecne są w wielu miejscach na świecie. Również wśród Słowian istniała tradycja dziadów, podczas których wyczekiwano odwiedzin duchów i świętowano z nimi.

Przeczytaj, jak zrobić lampion z dyni na Halloween>>

Ponadto święto to związane jest z przywitaniem nadchodzącej zimy. W X wieku chrześcijaństwo zaadoptowało termin przełomu października i listopada na Wszystkich Świętych, które przeniesiono z maja. Halloweenowe zwyczaje jednak przetrwały i zostały zaszczepione w USA w XIX wieku przez irlandzkich imigrantów. Stamtąd, okrężną drogą, przywędrowały one do Polski jako święto przede wszystkim komercyjne.

Polecamy wideo: Jak zrobić opakowania na halloweenowe słodycze?

 

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza