Dobry tata: 10 rzeczy, które wskazują, że ten mężczyzna będzie dobrym ojcem

2021-06-21 15:21
Dobry tata: 10 rzeczy, które wskazują, że ten mężczyzna będzie dobrym ojcem
Autor: Getty Images Dobry tata: 10 rzeczy, które wskazują, że ten mężczyzna będzie dobrym ojcem

Czy twój partner będzie dobrym tatą? Każda przyszła mama zanim urodzi swoje pierwsze dziecko, zastanawia się, czy podoła roli mamy. Zwykle uspokaja ją fakt, ze istnieje coś takiego jak instynkt macierzyński. A co w takim razie z przyszłym ojcami? Jakie cechy predestynują mężczyznę do spełnienia w nowej roli? I jak sprawdzić, czy on będzie dobrym ojcem?

Czy będę dobrym tatą? - to pytanie zadaje sobie wielu mężczyzn, kiedy oczekują narodzin pierwszego dziecka. Ty, jako jego partnerka, też zadajesz sobie pewnie to pytanie. Podpowiadamy, po jakich cechach można poznać, że mężczyzna będzie dobrym ojcem. Nie musi posiadać ich wszystkich, ale dobrze, by miał choćby kilka cech z tej listy.

Spis treści

  1. Dobry tata jest opiekuńczy
  2. Dobry tata jest odpowiedzialny
  3. Dobry tata kocha dzieci
  4. Dobry tata kocha swoją partnerkę
  5. Dobry tata ma w sobie odrobinę... dziecka
  6. Dobry tata nie jest egoistą
  7. Dobry tata ma przyjaciół
  8. Dobry tata jest... w czymś dobry
  9. Dobry tata nie jest pracoholikiem
  10. Dobry tata jest czuły

Dobry tata jest opiekuńczy

To bardzo istotna cecha dobrego taty. Opiekuńczość wobec bliskich to przede wszystkim zapewnienie im bezpieczeństwa i wspieranie w każdym momencie. Opiekuńczy tata sprawi, że dziecko będzie dobrze się z nim czuło, będzie chętnie z nim zostawać i miało poczucie, że jest ważne. Opiekuńczość to również cecha, która sprawi, że mężczyzna dobrze poczuje się w ojcowskiej roli, tak bliskiej jego naturze.

Czytaj także: Czego się boi przyszły tata - 8 najczęstszych obaw mężczyzny

Dobry tata jest odpowiedzialny

Trudno mówić o nieodpowiedzialnym ojcostwie. Te dwie rzeczy przecież się kompletnie wykluczają. Odpowiedzialny mężczyzna nie tylko bierze na siebie ciężar zapewnienia swojej rodzinie bytu, ale również wychowuje swoje dziecko mądrze – wpaja właściwe normy postępowania, kształtuje postawy, doradza w rozwiązywaniu problemów. To tata, na którym każde dziecko może przede wszystkim polegać.

Dobry tata kocha dzieci

Gdy mężczyzna, jeszcze zanim zostanie ojcem, przejawia ogromną sympatię do dzieci, jest świetnym animatorem zabaw, chętnie opiekuje się dziećmi znajomych, uwielbia dziecięce spojrzenie na świat i potrafi zaszczepiać w najmłodszych jakieś pasje np. do sportu – przyszła mama może być niemal pewna, że trafiła na diament. Taki tata to wymarzony kompan do zabawy dla każdego dziecka.

Czytaj także: „Tatoza” – kiedy dziecko woli tatę… Czym jest "tatoza" i jak sobie z nią radzić?

Dobry tata kocha swoją partnerkę

Co najlepszego może zrobić ojciec dla swojego dziecka? Kochać jego mamę. Wiele w tym prawdy. Miłość i najlepsze relacje między obydwojgiem rodziców mają ogromny wpływ na wychowanie dziecka. Maluch wychowywany w kochającej się i szanującej siebie rodzinie wynosi z domu najlepsze wzorce, dobrze się również rozwija. Ponadto, mężczyzna kochający swoją kobietę, po porodzie łatwiej odnajdzie w sobie miłość do dziecka – przecież będzie ona pochodną jego gorącego uczucia do partnerki.

Czytaj także: Jaka jest rola mężczyzny przy porodzie?

Dobry tata ma w sobie odrobinę... dziecka

Jeśli przyszły tata lubi od czasu do czasu oddać się beztroskiej zabawie np. grając na konsoli, oglądając fajną kreskówkę czy kolekcjonując małe samochodziki – może być to znak, że stając się ojcem, nie będzie miał problemów z pomysłami na ciekawe spędzenie czasu ze swoim dzieckiem. Ojciec, który ma prawdziwą frajdę np. z budowania z klocków czy rysowania – jest najlepszym przyjacielem dzieci.

Dobry tata nie jest egoistą

Egoizm bardzo przeszkadza w byciu rodzicem – gdy rodzi się dziecko, życie należy podporządkować właśnie jemu (oczywiście w odpowiednich proporcjach). Jeśli przyszły tata ponad czas spędzony w domu przedkłada spotkania z kolegami, wydaje pieniądze na niepotrzebne gadżety, które go cieszą, zapominając o potrzebach innych – nie wróży to dobrze przyszłemu ojcostwu.

Dziecko wymaga poświęcenia nie tylko ze strony mamy. Najlepszy tata to ten, który potrafi zarwać noc, by tulić malucha podczas kolek czy też taki, który zamiast wyjścia na mecz zostanie z dzieckiem, by mama mogła odpocząć.

Czytaj także: Córeczka tatusia, czyli o więzi między ojcem a córką

Dobry tata ma przyjaciół

Jeśli przyszły tata jest towarzyski, ma wielu przyjaciół, którzy mogą na nim polegać – z pewnością posiada cechy, które przyciągają do niego innych ludzi. To ważny atut, bo zwykle charakteryzuje osoby dobre, wartościowe. Nie bez powodu mówi się, że  „jaki przyjaciel, taki ojciec”. Zaufanie, wierność czy lojalność to cechy dobrego i mądrego ojca, który z pewnością przekaże dziecku cenną naukę na przyszłość, że w życiu niezwykle ważna jest przyjaźń i uczucia innych.

Dobry tata jest... w czymś dobry

Posiadanie pasji i umiejętności nie tylko wzbogaca życie, ale też sprawia, że takie osoby są bardzo wartościowymi ludźmi. Mężczyzna, który jest w czymś dobry – wykonuje imponujący zawód, ma pasję, która go pochłania – z pewnością stanie się ojcem – autorytetem. Dzieci lubią podziwiać dorosłych, czują się dumne, jeśli mogą się pochwalić swoimi rodzicami przed innymi, dlatego tata, ekspert od zadań specjalnych, będzie zawsze dla swojej pociechy wzorem do naśladowania.

Dobry tata nie jest pracoholikiem

Osoby, które wszystko podporządkowują karierze zawodowej, nie umieją rozkoszować się odpoczynkiem, wciąż narzucają sobie nowe obowiązki – jeśli tego nie zmienią, nie będą potrafiły cieszyć się rodzicielstwem. Mężczyzna, który staje się ojcem, musi znać granicę między pracą a życiem osobistym. Jeśli to praca daje mu większe szczęście niż spędzanie czasu z rodziną, prawdopodobnie nie będzie obecny w ważnych momentach życia swojego dziecka, a jego więź z pociechami będzie bardzo słaba.

Czytaj także: Jakie problemy pojawiają się po narodzinach dziecka? Rozmowa z psychologiem

Dobry tata jest czuły

Który ojciec lepiej wychowa swoje dziecko – ten, który będzie surowy i wymagający, rzadko chwalący i stosujący kary, czy ten, który będzie wspierał dziecko w niepowodzeniach, zachęcał do podejmowania kolejnych prób, umiał wyrażać swoje uczucia i nazywać je? Z pewnością ten drugi typ osobowościowy będzie większym przyjacielem swojego dziecka.

Kochający i czuły tata zmniejsza dystans, staje się bliższy dziecku i bardziej dostępny. Miłość, którą okazuje swojemu synowi czy córce jest naturalną potrzebą dziecka, niezbędną do prawidłowego rozwoju emocjonalnego.

Czytaj także: Seks po porodzie: 15 pytań o współżycie po urodzeniu dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza