Czy opalanie jest bezpieczne? Wady i zalety opalania

2018-05-22 15:34

Czy opalanie jest szkodliwe? Tak wiele mówi się o wadach opalania. Tymczasem promienie słoneczne, dozowane rozsądnie, mogą mieć na nas naprawdę zbawienny wpływ – nadają piękny odcień skórze, poprawiają nasze samopoczucie. Oczywiście wszystko z umiarem! Zobacz wady i zalety opalania.

opalanie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Opalanie a starzenie się skóry
  2. Opalanie a przyjmowanie leków
  3. Co zwiększa ryzyko wystąpienia przebarwień?
  4. Zalety opalania
  5. Nie każdy może się opalać
  6. Przed opalaniem nie jedz określonych produktów

Lista zalet opalania jest rzeczywiście dosyć długa – podobnie jak negatywnych skutków nadmiernego zażywania promieni słonecznych. Zbyt intensywne opalanie może być przyczyną przebarwień, przesuszenia, a nawet raka skóry. Zobacz, czego unikać podczas opalania i jak robić to bezpiecznie.

Opalanie a starzenie się skóry

Promienie UVB powodują rumień (oparzenie), a także ubytki kwasu hialuronowego w skórze. Natomiast promienie UVA docierają do skóry właściwej i tam niszczą włókna kolagenu i elastyny, co skutkuje spadkiem jędrności skóry i zmarszczkami. Promienie te odpowiedzialne są za zmasowany atak wolnych rodników na skórę, a w konsekwencji uszkodzenia DNA. Pod ich wpływem skóra staje się szorstka i rogowacieje.

Zobacz także: Czy w ciąży można się opalać?

Opalanie a przyjmowanie leków

Pod wpływem słońca i niektórych leków może pojawić się niekorzystna reakcja skórna. Zazwyczaj jest to zaczerwienienie, wysypka, przebarwienie lub stan zapalny. Jeśli musisz brać któryś z poniższych leków, bezwzględnie unikaj słońca i używaj wysokich filtrów ochronnych.

Preparaty fotouczulające to m.in.:

  • barbiturany i sulfonamidy,
  • niesteroidowe leki przeciwbólowe,
  • przeciwzapalne i przeciwreumatyczne,
  • środki moczopędne,
  • preparaty obniżające cholesterol,
  • antybiotyki z grupy tetracyklin,
  • niektóre leki przeciwalergiczne, przeciw epilepsji, niektóre środki przeciwdepresyjne, uspokajające, niektóre przeciwcukrzycowe i hormonalne, np. tabletki antykoncepcyjne,
  • niektóre środki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne (zwłaszcza maści),
  • pochodne kwasu benzoesowego,
  • pochodne retinoidów.

Co zwiększa ryzyko wystąpienia przebarwień?

Aby uniknąć przebarwień (nawet preparat z SPF 50+ nie pomoże!), przełóż na jesień zabiegi z zastosowaniem kwasów AHA i BHA, kuracje wybielające i depilację laserową. Zrezygnuj z domowej pielęgnacji kwasami i pochodnymi retinolu (poza retinaldehydem). Przed opalaniem nie używaj szamponu z dziegciem. Działanie fotouczulające mają też niektóre substancje zapachowe (piżmo, olejek lawendowy i olejki cytrusowe, cedrowy, waniliowy, sandałowy i bergamotowy) zawarte w perfumach i dezodorantach.

Zalety opalania

  • Wygrzewanie się w słońcu przynosi ulgę w bólach mięśni i stawów, także reumatycznych.
  • Niewielka dawka słońca pomaga w leczeniu gruźlicy, gojeniu się wykwitów, zapaleń skórnych. Poprawia stan skóry z łuszczycą, ale uwaga: zbyt intensywne opalanie wysuszy skórę i w efekcie łuszczące wykwity mogą się nasilić.
  • Słońce łagodzi zmiany skórne przy atopowym zapaleniu skóry.
  • Promienie słoneczne pomagają też zwalczyć grzyby i drożdże.
  • Dzięki słońcu w skórze produkowana jest witamina D3. Nie jest jednak konieczne smażenie się na plaży, aby zapewnić sobie niezbędną jej dawkę. Wystarczy ekspozycja 20 proc. skóry przez 20–30 minut dziennie na światło. 
Opalanie – jak opalanie wpływa na naszą skórę
Dobrze wiedzieć

Nie opalaj się, jeśli masz trądzik. Słońce powoduje utlenianie skwalenu (składnika sebum). To z kolei skutkuje wzrostem aktywności lipoksygenazy (enzymu). W efekcie wzmaga się wydzielanie sebum, tworzą się zaskórniki i nasila trądzik. Mitem jest więc przekonanie o zbawiennym wpływie słońca na trądzikową cerę.

Promieniowanie UV źle wpływa również na skórę naczyniową – pod jego wpływem dochodzi do rozszerzania i pękania drobnych naczyń włosowatych. Unikać słońca powinny też osoby cierpiące na trądzik różowaty i z opryszczką.

Nie każdy może się opalać

Nie mogą się opalać osoby cierpiące na: uczulenie na słońce, nadwrażliwość na promienie ultrafioletowe, stany zapalne skóry, bielactwo, choroby serca, układu krążenia, nerek, tarczycy, epilepsję. Przeciwwskazaniem są też liczne przebarwienia, znamiona barwnikowe, niezagojone tatuaże i duże rany, niedawna operacja. Unikaj słońca, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, masz miesiączkę, a także przy gorączce, stanach zapalnych.

Przed opalaniem nie jedz określonych produktów

Działanie fotouczulające ma ziele dziurawca, a także spożywane w nadmiarze: koper, seler, natka pietruszki, marchew, karczoch, cykoria, sałata.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza