Kominek do aromaterapii: jak działa i jak wybrać najlepszy kominek aromaterapeutyczny?

2020-08-25 8:54

Kominek do aromaterapii jest nie tylko bardzo dekoracyjny, ale też praktyczny: pozwala w pełni cieszyć się efektami aromaterapii. Choć nie jest niezbędny, to warto go mieć w domu, jeśli stosujesz olejki eteryczne lub woski zapachowe. Jak działa kominek do aromaterapii i na co zwrócić uwagę, szukając najlepszego dla siebie?

kominek
Autor: Getty Images

Kominek do aromaterapii to jedno z akcesoriów, dzięki którym możemy w pełni wykorzystać moc drzemiącą w olejkach eterycznych. Nie jest to oczywiście jedyny taki sprzęt: olejki można stosować samodzielnie, korzystać ze specjalnych dyfuzorów do aromaterapii, czy rozpylać w przystosowanych do tego celu nawilżaczach powietrza.

Jednak zdaniem wielu osób kominek do aromaterapii ma nad wszystkimi innymi rozwiązaniami zasadniczą przewagę: ciepłe światło świecy podgrzewającej olejek tworzy przyjemny nastrój, a przy jej blasku łatwiej się zrelaksować, niż przy szumie nawilżacza.

Spis treści

  1. Kominek do aromaterapii: jak działa?
  2. Jak wybrać najlepszy kominek do aromaterapii?
  3. Jak stosować olejki eteryczne w kominku do aromaterapii

Kominek do aromaterapii: jak działa?

Kominek aromaterapeutyczny najczęściej wykonany jest z ceramiki lub ze szkła. Nie jest to skomplikowane urządzenie, a jego obsługa nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności.

Kominek do aromaterapii składa się z dwóch części, które w niektórych modelach są połączone, w innych zaś znajdują się oddzielnie. Dolna część to miejsce na bezzapachową świeczkę, górna natomiast – to miseczka, do której wlewa się olejek eteryczny zmieszany z wodą lub kładzie się nasączony olejkiem wosk. Gdy zapalimy świeczkę, górna miska stopniowo się podgrzewa, a ciepło uwalnia aromatyczne cząsteczki olejków eterycznych, które następnie unoszą się wraz ze strumieniem rozgrzanego powietrza. 

Na nieco innej zasadzie działają elektryczne kominki do aromaterapii. Są wykonane z metalu, ceramiki lub ze szkła, a by działały, wystarczy podłączyć je do prądu. To rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie można używać tradycyjnych świec. Jednak niesie za sobą pewne ograniczenia: niektóre modele tego typu trzeba podłączyć bezpośrednio do gniazdka, inne wyposażone są w kabel, jednak jego długość często wymusza ustawienie ich w konkretnym miejscu lub wykorzystanie przedłużacza.

Jak wybrać najlepszy kominek do aromaterapii?

Szukając kominka do aromaterapii warto w pierwszej kolejności zastanowić się, czy ma to być kominek tradycyjny, czy elektryczny (te drugie są zwykle dwa-trzy razy droższe).

Jeśli wybierzesz kominek tradycyjny, zwróć uwagę na jego wielkość, zwłaszcza rozmiar misy – to ważne, jeśli zamierzasz w nim podgrzewać nie tylko olejki, ale także wosk zapachowy.

W małej misie wosk może się przypalić, szybciej wyparuje z niej również woda, w której rozpuszczone są olejki (co stwarza ryzyko, że misa kominka się przypali). Większy kominek działa również dłużej – misa nie nagrzewa się tak szybko, jak w małym kominku, co wydłuża czas parowania wody z rozpuszczonym olejkiem czy topienia się wosku.

Istotne jest również to, czy kominek jest jedno, czy dwuczęściowy – jeśli składa się z jednej części upewnij się, czy otwór na świecę jest na tyle duży, że łatwo będzie ci go wyczyścić. 

Ważny jest również materiał, z jakiego wykonano kominek. Tradycyjne kominki do aromaterapii zwykle dostępne są w wersji ceramicznej lub ze szkła – zdecydowanie trwalsze są te z ceramiki, z natury są bowiem mniej podatne na pęknięcia i odporniejsze na wysoką temperaturę.

Przed zakupem przyjrzyj się też samej miseczce: powinna być gładka, gdyż z tej chropowatej trudno jest usunąć resztki roztopionego wosku.

W przypadku elektrycznych kominków do aromaterapii warto upewnić się również, czy urządzenie wkłada się bezpośrednio do kontaktu, czy też wyposażone jest ono w kabel zasilający (i jakiej długości).

Idealny kominek do aromaterapii:

  • jest dekoracyjny
  • wykonano go z ceramiki lub z odpowiednio hartowanego szkła
  • jest duży
  • ma dużą, gładką misę
  • łatwo go wyczyścić.

Jak stosować olejki eteryczne w kominku do aromaterapii

Warto pamiętać, że olejków eterycznych nie wlewa się do misy kominka bezpośrednio: wcześniej trzeba wypełnić ją wodą i dopiero w niej rozpuścić kilka-kilkanaście kropel olejku lub ich mieszanki.

Kolejny krok to zapalenie świecy (lub włączenie kominka w przypadku urządzeń elektrycznych). Ta kolejność jest ważna: zarówno woda, jak i misa kominka szybko się nagrzewa, dlatego jeśli w misie nie będzie wody, może ona przypalić się lub nawet pęknąć. Z tego powodu warto też co jakiś czas sprawdzać, czy w kominku jest dostateczna ilość wody i w razie konieczności uzupełnić jej poziom.

Sonda
Czy używasz takiego kominka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza