Uczulenie na hybrydę: jakie są objawy i czym je leczyć?

2021-09-08 15:10

Uczulenie na hybrydę to coraz powszechniejsza dolegliwość kobiet, które na paznokciach robią manicure hybrydowy. Jakie są objawy uczulenia na hybrydę i czym je skutecznie leczyć? Zobacz też jak uniknąć uczulenia na hybrydę.

Uczulenie na hybrydę
Autor: Getty images Uczulenie na hybrydę

Uczulenie na hybrydę to potoczna nazwa reakcji alergicznej (wyprysk alergiczny lub alergia kontaktowa) na lakier hybrydowy nakładany na paznokcie. Czasem uczulenie wywołuje inny produkt niż lakier np. baza pod lakier, a czasem reakcją alergiczną kończy się używanie tylko konkretnego koloru lub marki lakieru hybrydowego.

Są nawet opinie, że do uczulenia może przyczynić się także lampa do utwardzania hybrydy np. jeśli ma zbyt słabą moc i nie utwardza dostatecznie lakieru.

Spis treści

  1. Objawy uczulenia na hybrydę
  2. Leczenie uczulenia na hybrydę
  3. Manicure hybrydowy po wyleczeniu uczulenia
  4. Przyczyny uczulenia na hybrydę
  5. Zapobieganie wystąpieniu uczulenia na hybrydę
Manicure hybrydowy. Czy jest bezpieczny?

Objawy uczulenia na hybrydę

Najczęściej objawy uczulenia na hybrydę pojawiają się na palcach, tuż przy paznokciach. Reakcja alergiczna może być natychmiastowa – tuż po nałożeniu kosmetyku, bądź pojawić się dopiero po kilku godzinach od aplikacji.

Zwykle pierwszym charakterystycznym objawem są swędzące, małe pęcherzyki na skórze wokół paznokcia lub samo swędzenie i zaczerwienienie. Kolejnym etapem jest puchnięcie palców i ich duża tkliwość. Puchną opuszki, które z czasem stają się bardzo bolesne. Jeśli reakcja jest bardzo intensywna, skóra wokół paznokcia robi się sucha i zaczyna się łuszczyć, a opuszki twardnieją i pękają.

Objawy zwykle nasilają się z każdą godziną. Jeśli hybryda nie zostanie zdjęta, uczulenie może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń skóry i paznokcia. Na paznokciach może dojść do onycholizy czyli oddzielania się płytki paznokcia od łożyska. Pojawia się również ryzyko, że uczulenie będzie tak silne, że reakcja alergiczna będzie dotyczyć całego organizmu.

Niektóre kobiety poza objawami na skórze palców, skarżą się nawet na wypryski na całym ciele i puchnięcie np. szyi czy ust. W skrajnym przypadku, jeśli reakcja będzie bardzo silna, może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

Leczenie uczulenia na hybrydę

Leczenie uczulenia na hybrydę jest trudne, ale sprzyjającym czynnikiem jest czas. Im szybciej zareagujemy na uczulenie, zdejmując lakier hybrydowy z paznokci, tym większa szansa na to, że zmiany nie będą poważne a samo leczenie przebiegnie szybko i sprawnie. Im hybryda dłużej na paznokciach, tym poważniejsze powikłania po uczuleniu.

Poza zdjęciem lakieru z paznokci, najważniejsze jest zregenerowanie naskórka i zatrzymanie reakcji alergicznej. Wypicie zwykłego wapna może pomóc złagodzić uczulenie. Na niewielkie zmiany skórne pomoże maść z witaminą A (regeneracja i odżywienie) i olejek herbaciany (przeciwzapalnie), ale jeśli doszło do poważnego uszkodzenia naskórka lub onycholizy, może to być niewystarczające.

W takim przypadku należy udać się do dermatologa, który przepisze maści i kremy o silniejszym działaniu. Leczenie uczulenia bywa bardzo żmudne, u niektórych kobiet trwa nawet wiele tygodni.

Czytaj: Alergia to choroba dziedziczna? 6 naukowych faktów, które musisz znać

Manicure hybrydowy po wyleczeniu uczulenia

Uczulenie nie musi oznaczać końca robienia hybrydy. W większości przypadków kobiety wracają do hybryd i to bez reakcji alergicznej. Trzeba jednak pamiętać o istotnych zasadach.

Najważniejszym zaleceniem jest „detoks”. Lekarze uważają, że po wystąpieniu reakcji alergicznej najlepiej odczekać około pół roku ze zrobieniem kolejnego podejścia do hybryd. Do tego momentu należy wzmacniać płytkę paznokciową i dbać o skórę dłoni.

Jeśli odczuliśmy reakcję alergiczną po użyciu konkretnego produktu, należy go całkowicie odstawić i poszukać na rynku produktów, które zawierają mniej drażniących substancji. Poza odstawieniem lakierów, należy również pozbyć się akcesoriów, które mogą zawierać ich resztki np. pilników czy bloczków polerujących.

Istnieje niemal stuprocentowa pewność, że alergia wróci, gdy znowu narazimy się na kontakt z tym samym alergenem. Co ważne, reakcja może być tym razem o wiele poważniejsza, dlatego szukajmy alternatywnych kosmetyków. Pomocne mogą okazać się doświadczenia kobiet, które przeszły uczulenie i wiedzą, jakie lakiery nie wywołują u nich reakcji alergicznej. Takich osób można szukać na forach i grupach dyskusyjnych np. na Facebooku.

Zobacz: Manicure japoński to świetny sposób na osłabione paznokcie

Przyczyny uczulenia na hybrydę

Najczęściej za uczulenie na hybrydę odpowiada składnik produktu kosmetycznego. Choć jest to rzeczywiście czynnik wyzwalający alergię, nie można jednoznacznie stwierdzić, że winę za alergię ponosi tylko skład lakieru, którego używamy. Jak wiadomo, lakiery hybrydowe są dopuszczone do stosowania na płytkę paznokcia, ale nikt już nie daje gwarancji ich nieszkodliwego działania na skórę.

Z lektury doświadczeń kobiet, które doznały uczulenia, wynika, że najczęściej do reakcji alergicznej dochodzi u pań, które hybrydę nakładają sobie same i nie zostały do tego odpowiednio przeszkolone. W profesjonalnych salonach kosmetycznych o wiele rzadziej dochodzi do takich powikłań. Można więc podejrzewać, że w dużej mierze pojawienie się uczulenia na hybrydę jest efektem nieodpowiednio przeprowadzonej stylizacji hybrydowej.

Kobiety, które doznały objawów alergii zwykle przyznają się, że przed nałożeniem hybrydy zbyt krótko wycięły skórki przy paznokciu i doprowadziły do powstania ranek, które później miały bezpośredni kontakt z nakładanym kosmetykiem. Czasem błędem skutkującym uczuleniem jest zbyt duże spiłowanie płytki paznokcia przed nałożeniem lakieru.

Trudno wskazać tu jeden alergizujący składnik, bo lakiery hybrydowe to przecież produkty o dużej zawartości substancji drażniących. W niektórych lakierach hybrydowych tych potencjalnych alergenów bywa więcej, więc niektóre marki kosmetyków są obarczone większym ryzykiem powstania alergii kontaktowej.

Nie da się jednak z pewnością stwierdzić, że za alergię na hybrydę u wszystkich osób odpowiadają te same konkretne składniki i te same marki produktów. To bardzo indywidualna kwestia.

Zapobieganie wystąpieniu uczulenia na hybrydę

Zarówno kobiety, które doznały uczulenia na hybrydę, jak i te, które nie miały takich doświadczeń, powinny podchodzić do hybrydy z dużą ostrożnością. Wykonując manicure hybrydowy należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Jeśli nie mamy wprawy w robieniu „paznokci”, lepiej udać się do profesjonalisty i zaufać jego umiejętnościom.
  • Jeżeli chcemy wykonywać manicure hybrydowy samodzielnie, należy inwestować w dobrej jakości produkty. Pamiętajmy o dobrej lampie z dużą mocą (minimum 36W) i dobrych lakierach. Nie wybierajmy najtańszych hybryd, bo za niską ceną zwykle stoi bardzo ryzykowny skład.
  • Z dużą starannością należy przygotować paznokcie do zabiegu. Nie wycinajmy mocno skórek, unikajmy zranienia, nie piłujmy płytki.
  • Kładąc produkt na płytkę, nie dojeżdżajmy pędzelkiem do samych skórek, by uniknąć kontaktu lakieru ze skórą. Unikajmy eksperymentów typu nakładanie hybrydy gąbeczką (lakier brudzi wtedy całe palce).
  • Raz na jakiś czas dajmy odpocząć paznokciom od hybrydy.

Polecamy: Na czym polega manicure winylowy?

Sonda
Lubisz manicure hybrydowy?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza