Babcia na walizkach, czyli kiedy babcia staje się pełnoetatową nianią

2014-01-17 16:48
Babcia na walizkach
Autor: Getty images

Współczesne babcie coraz częściej muszą przeprowadzać się bliżej swoich wnuków i spełniać obowiązki pełnoetatowych opiekunek do dzieci. Bywa, że emigrują za swoimi wnukami do innych krajów – nie zawsze ta przeprowadzka jest im na rękę.

Kiedyś częściej było tak, że to dzieci były u babci, a nie babcie przyjeżdżały do wnuków – zauważył socjolog Tomasz Sobierajski. Dziś czasy się zmieniły. Coraz rzadziej spotykamy wielopokoleniowe rodziny mieszkające pod jednym dachem.

Współcześnie młodzi rodzice wolą mieszkać osobno. Często wyprowadzają się do innych miast, a nawet krajów, w poszukiwaniu pracy. Kiedy na świecie pojawiają się dzieci – pojawia się problem: kto się nimi zajmie. Brak miejsc w przedszkolach i żłobkach i wysoki koszt wynajęcia opiekunki sprawiają, że rodzice decydują się na sprowadzenie babci, która staje się pełnoetatową nianią.

Pół biedy jeśli babcia zmuszona jest przenieść się do innego miasta. Gorzej, gdy wyprowadza się za granicę. Wówczas wyjazd i pobyt w zupełnie obcym kraju, często bez znajomości języka, wiąże się z ogromnym stresem i frustracją. Zobacz, co o tej sytuacji mówi socjolog Tomasz Sobierajski.

Dzień Dobry TVN/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE