Naukowcy alarmują: Kobiety, które chcą być IDEALNYMI MAMAMI częściej popadają w DEPRESJĘ

2014-06-13 11:23 Katarzyna Stańczyk
Mama a depresja
Autor: thinkstockphotos.com Naukowcy przeprowadzili badania, które miały sprawdzić, jak często matki popadają w stany depresyjne. Z testów wynika, że im bardziej kobieta chce być idealną mamą, tym częściej ma wahania nastrójów.

Naukowcy przeprowadzili badania, które miały sprawdzić, jak często matki popadają w stany depresyjne. Z testów wynika, że im bardziej kobieta chce być idealną mamą, tym częściej ma wahania nastrójów. Depresja po porodzie, jak jej uniknąć?

Badania przeprowadzili naukowcy z University of Michigan. W testach wzięło udział 113 kobiet, które miały wypełnić kwestionariusz, dotyczący ich postrzegania siebie w roli mamy.

Matki musiały zgodzić się bądź nie z twierdzeniami takimi jak: "Czuję się winna, gdy przedkładam moje potrzeby nad potrzeby dziecka" czy "Wszystko przy dziecku powinnam robić sama". Wyniki testów były jednoznaczne: im bardziej idealną mamą chce być kobieta, tym większe jest zagrożenie, że w przyszłości popadnie w depresję.

Czytaj także: Kobiety aktywne zawodowo są LEPSZYMI MAMAMI?

Mamy, które skupiają się wyłącznie na dzieciach i narzucają sobie rygorystyczną samodyscyplinę, czują się mniej spełnione i szczęśliwe niż mamy, które podchodzą do macierzyństwa na luzie. Te, które zdają sobie sprawę, że nie zrobią wszystkiego same i że proszenie o pomoc bliskich nie jest oznaką słabości, są zadowolone z życia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE