Ból jajników przed okresem - czy powinien niepokoić?

2018-08-03 16:13
bol jajnikow
Autor: thinkstockphotos.com

Ból jajników przed okresem to charakterystyczna dolegliwość, która teoretycznie nie powinna budzić niepokoju. Czy wiesz, co może być jej przyczyną?

Posłuchaj, co może być przyczyną bólu jajników. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Ból jajników poprzedzający pojawienie się menstruacji to częsty objaw. Zwykle jest to jeden z symptomów PMS, czyli napięcia przedmiesiączkowego, mylnie wiązany z bólem samego jajnika, a tak naprawdę obejmujący całe podbrzusze. Taki ból jajników przed okresem określany jest jako kłujący i jako główny objaw PMS dokucza blisko 50 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Kłucie w jajnikach, niekiedy nawet dość silne, może pojawiać się na kilka lub kilkanaście dni przed menstruacją. Jest spowodowane ogólnie rzecz biorąc wahaniami hormonalnymi, które zachodzą w drugiej połowie cyklu, a dokładniej nadmiernym wydzielaniem estrogenów w stosunku do progesteronu. Bezpośrednią przyczyną uczucie dyskomfortu w podbrzuszu może być zatrzymanie płynów w macicy.

Owulacyjny ból jajników

Ból jajników może jednak również wiązać się z jajeczkowaniem. Między 10-16 dniem cyklu, w organizmie kobiety dochodzi do owulacji i uwolnienia komórki jajowej z jajnika. Wiele kobiet odczuwa wtedy lekki ból. Jest on prawdopodobnie spowodowany wylaniem się płynu pęcherzykowego i krwi do jamy otrzewnowej i jej podrażnienia.
Kłucie pojawia się na zmianę w kolejnych cyklach: raz w lewym, raz w prawym jajniku. Warto jednak pamiętać, że owulacja nie zawsze występuje na przemian, niekiedy komórka jajowa dojrzewa w obu jajnikach jednocześnie. Owulacyjnemu bólowi jajnika może towarzyszyć również brunatna wydzielina (z krwią), a nawet nudności.

Inne przyczyny bólu jajników

Ból jajnika przed okresem może mieć również chorobowe przyczyny, zwłaszcza jeśli jest bardzo silny lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Jednym z ewentualnych źródeł problemów może być endometrioza, czyli pojawienie się błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej obrębem lub towarzyszące często tej dolegliwości torbiele tzw. czekoladowe. Endometriozie i torbielom towarzyszą inne objawy (zaburzenia miesiączkowania, plamienia, problemy z płodnością). Są to sytuacje wymagające konsultacji z ginekologiem, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Jak walczyć z bólem jajników?

Bólu powodowanego naturalnymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w trakcie cyklu menstruacyjnego nie leczy się. Wiadomo jednak, że na dolegliwości związane z PMS-em pomaga aktywność fizyczna oraz dieta bogata w składniki mineralne, zwłaszcza wapń i magnez oraz witaminy. Ból można złagodzić stosowaniem ciepłych okładów (ale nie gorących kąpieli, które mogą wywołać krwotok) oraz piciem naparów ziołowych w dniach poprzedzających pojawienie się okresu. Najlepiej działa mięta, melisa, rumianek lub kozłek lekarski

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE