Waginoplastyka - czym jest plastyka pochwy i na czym polega zabieg?

2018-01-05 12:21
plastyka pochwy - waginoplastyka
Autor: thinkstockphotos.com

Kobiety, które doświadczyły trudnego naturalnego porodu i marzą o tym, by ich miejsca intymne znów wyglądały jak przed ciążą, a współżycie wciąż dostarczało uniesień, od dobrych kilku lat mogą swe marzenia realizować. Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy i plastyka krocza stały się najpopularniejszymi zabiegami ginekologii estetycznej w Polsce. Bo skoro można poprawić sobie jakość życia, także erotycznego, to nawet koszty zabiegu nie są w stanie pacjentek odstraszyć.

Waginoplastyka najczęściej połączona jest z plastyką krocza i wykonywana u kobiet, które mają za sobą kilka porodów. Dobrze by było, aby pacjentki, które decydują się na zabieg, nie planowały już kolejnych ciąż. Wbrew pozorom jednak nie tylko poporodowe defekty są wskazaniem do przeprowadzenia plastyki krocza. Czym jest zabieg waginoplastyki i kto może go wykonać?

Wskazania do zabiegu waginoplastyki 

Waginoplastyka czasem jest wybawieniem dla kobiet, które wykonują np. pracę fizyczną polegającą na dźwiganiu dużych ciężarów albo kobiet zmagających się z otyłością czy odczuwających dyskomfort z powodu wad wrodzonych.

Zalecana jest zawsze, gdy dochodzi do rozciągnięcia mięśni okrężnych pochwy i uszkodzenia mięśni dna miednicy, przez które dochodzi do obniżenia się krocza, powiększenia przedsionka i wejścia do pochwy.

Waginoplastyka - co to za zabieg?

Zabieg waginoplastyki trwa od 90 do 120 minut, najczęściej odbywa się w znieczuleniu ogólnym, choć możliwe jest także znieczulenie miejscowe. W czasie zabiegu wykorzystywane są szwy wchłanialne. Na tylnej powłoce wejścia do pochwy lekarz dokonuje nacięcia, potem usuwa nadmiar tkanki i zaszywa wejście do pochwy zgodnie z tym, czego oczekuje pacjentka. Usuwane są również blizny po porodowych pęknięciach, czy blizny po nacięciu zastosowanym w czasie porodu. W ten sposób plastyka pochwy przechodzi najczęściej także w plastykę krocza, czyli perineoplastykę. Wykonywana jest ona albo chirurgicznie, albo przy użyciu lasera (dzieje się tak np. gdy dojrzalsze pacjentki decydują się na tzw. odmłodzenie krocza).

Dobrze wiedzieć

Po zabiegu waginoplastyki konieczna jest sześcio-, a czasem ośmiotygodniowa abstynencja seksualna. Niektórzy lekarze zalecają nawet trzymiesięczną przerwę od seksu. Do całkowitej aktywności ruchowej kobieta może wrócić już po kilku dniach.

Plastyka pochwy: cena zabiegu

Waginoplastyka, w zależności od miasta i prestiżu kliniki, w której ma być wykonana, kosztuje od 3 do nawet 9 tysięcy złotych. Kobietom, które zastanawiają się, jak ich miejsca intymne będą wyglądać po zabiegu, lekarze proponują komputerowe wizualizacje efektów. Pacjentka w klinice pozostaje najczęściej dobę. Potem wraca do domu, bardzo szybko odzyskuje dawną sprawność ruchową.

Efekty waginoplastyki

W efekcie korekcie ulega szerokość pochwy, poprawione zostaje napięcie mięśni pochwy, a co za tym idzie, pacjentka po rekonwalescencji może znów odczuwać przyjemność z seksu, ale też np. zmniejsza się ryzyko zakażeń narządu rodnego. Poza tym nie bez znaczenia jest aspekt wizualny. Poprawie ulega wygląd miejsc intymnych, a co za tym idzie – często dzięki zabiegowi rośnie pewność siebie kobiet, które na korekcję się zdecydowały.

Pamiętać należy o tym, że waginoplastyka, czy plastyka krocza, to nie zabiegi bezpośrednio dotyczące warg sromowych. Operacja plastyczna, w czasie której wykonywana jest korekcja kształtu, objętości i jędrności warg sromowych, to labioplastyka. Najczęściej wykonywana jest ze względów estetycznych, gdy wygląd miejsc intymnych nie zadowala pacjentki i np. powoduje kompleksy. Jednak wskazaniem jest też taki przerost warg sromowych, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, powodując dyskomfort w czasie wykonywania najprostszych czynności. Za zabieg labioplastyki trzeba zapłacić od 2 do nawet 6 tysięcy złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza