15 października 2016 rozpoczęła się ogólnopolska akcja społeczna Rodzice Uważnie Obecni

2016-10-18 11:55

„(…) w przypadku dziecka (…) nie o to chodzi, że jako rodzice mamy kochać wszystko to, co robi. Bardziej chodzi o to, abyśmy mieli coś w rodzaju głębokiej wiary w to, że jego istnienie jest całością, a zachowanie może być reakcją na istnienie pewnego rodzaju nierównowagi w nas samych. Nie ma złych dzieci. Są natomiast dzieci, które są ignorowane albo niewidzialne dla rodziców, a ich zachowanie będzie to odzwierciedlać. (Myla Kabat-Zinn)”

Rodzice Uważnie Obecni
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe

Spis treści

  1. Dla kogo jest Akcja?
  2. Pomysł na akcję – jej geneza
  3. Planowany przebieg akcji

Dla kogo jest Akcja?

Akcja skierowana jest do wszystkich rodziców – tych którzy już mają dzieci oraz tych, którzy właśnie na nie czekają.

Pomysł na akcję – jej geneza

W dzisiejszych czasach zapracowani i zaganiani rodzice poświęcają swoim dzieciom coraz mniej uwagi. Potrafią się z nimi bawić, jednocześnie wertując komórkę czy załatwiając swoje sprawy. Obecnie zbyt często żyjemy na tzw. „autopilocie”, nie potrafimy doświadczać tego, co dzieje sie tu i teraz, skupić się na naszych emocjach, ani na dziecku które jest w zasięgu ręki, z którym się bawimy, które potrzebuje naszej uwagi i na nią czeka.

Uważne rodzicielstwo (mindful parenting) to więź, gdzie rodzic jest w pełni zaangażowany w bycie z dzieckiem. Oznacza, że stajemy się mniej przywiązani do wyników, za to bardziej koncentrujemy się na odkrywaniu życia naszego i naszych dzieci. To też patrzenie na dzieci i akceptowanie ich takimi, jakimi są, a nie takimi, jakimi chcielibyśmy, żeby były.

Uważne rodzicielstwo wywiera wpływ nie tylko na rozwój emocjonalny dziecka, ale także na nabycie umiejętności nawiązywania dobrego kontaktu z innymi. Dzieci mające poczucie bliskości ze swoimi rodzicami mają zdrowe poczucie własnej wartości, lepiej sobie radzą w szkole, wchodzą w zdrowe relacje z innymi, czują się komfortowo w obecności dorosłych, eksplorują świat i próbują nowych rzeczy, łatwiej radzą sobie też ze zmianą i rozwijają pozytywny obraz własnej osoby, co powinno w konsekwencji prowadzić do pojawienia się zrównoważonej samooceny.

Akcja Rodzice Uważnie Obecni ma 4 cele:

1 – Zwiększyć świadomość – Pokazać problem współczesnego świata, w którym rodzice poświęcają swoim dzieciom coraz mniej uwagi.2 – Wyjaśnić na czym polega uważne rodzicielstwo i jakie korzyści ze sobą niesie. 3 – Pokazać, w jaki sposób rodzice mogą poświęcać swoim dzieciom więcej uwagi.4 – Pokazać w jaki sposób można wykorzystać codzienne aktywności i zabawę, aby wpływać na rozwój dziecka.

Planowany przebieg akcji

Akcja „Rodzice uważnie obecni” będzie trwała 2 tygodnie, od 15 do 31 października 2016. W akcji biorą udział: psycholodzy, blogerzy parentingowi, fundacje działające na rzecz dzieci. W ramach akcji będą publikowane artykuły dotyczące tematu uważnego rodzicielstwa, prowadzone różne dyskusje, konsultacje psychologiczne dla rodziców oraz wywiady. Całościowy materiał merytoryczny z akcji zostanie po jej zakończeniu zebrany w książkę/ broszurę, którą będzie można pobrać z Internetu. Dla uczestników przygotowanych zostało również wiele ciekawych konkursów z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. W głównym Konkursie będzie można wygrać Multisensoryczną Kołysko-Huśtawkę Memola.

Ministerstwo Edukacji Narodowej Objęło Akcję Patronatem Honorowym

Inicjatorami akcji jest blog BeMam.pl oraz Memola

Partnerami akcji są firmy: Fischer-Price, x-lander, Ubranko-Otulanko, Janod i www.kolyskadladziecka.pl

Patronami Medialnymi akcji są: Magazyn Dobra Mama, Portal Rodzicielski madrzy-rodzice.pl, Portal Parentingowy baby-shower.pl, Portal Parentingowy mjakmama.pl, Portal swiadomamama.pl, Portal mamopracuj.pl, Fundacja RORO, Portal dla Rodziców mamadu.pl, Platforma 100club.pl, Fundacja My To Mamy, Stowarzyszenie BuggyGym, Czasopismo Mamą By, Kolektyw Twórczy MamyWenę, Portal mamaklub.pl oraz Dolnośląskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych

Cały czas odbywają się zapisy na Warszaty i Konsultacje, z których można skorzystać w ramach Akcji: https://www.bemam.pl/eventy/

Razem możemy więcej! Dlatego zachęcamy zarówno Tatę, jak i Mamę do przyłączenia się do naszej akcji, która trwać będzie w dniach od 15 do 29 października 2016.

Strona akcji: https://www.bemam.pl/rodzice-uwaznie-obecni/

Fanpage Akcji na Facebooku: https://www.facebook.com/rodziceuwaznieobecni/