Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego na Bulwarach Wiślanych

2018-07-27 10:13

Od najbliższej soboty, 28 lipca 2018 roku, na Bulwarach Wiślanych będzie można zwiedzać wystawę zatytułowaną „Żartownik Lengrena. Zbigniew Lengren 1919-2003”, przygotowaną przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

bulwary wiślane
Autor: _materialy_prasowe

Wystawa prezentuje żarty rysunkowe, humor prasowy, satyryczno-humorystyczne „fotorysunki”, ilustracje i projekty scenograficzne Artysty.

Kolejno wymienione elementy wystawy tworzą jej narrację, prowadząc widza przez świat zaskakujących i pełnych humoru skojarzeń. Twórczość Zbigniewa Lengrena kojarzona jest zwykle z postacią Profesora Filutka i kilkuobrazkowymi historyjkami o jego zabawnych przygodach, które od 1948 r. przez dziesiątki lat mogli śledzić czytelnicy tygodnika „Przekrój”.

Ekspozycja przybliża również interesujące materiały o charakterze dokumentalnym, w tym fotografie z archiwum rodzinnego Lengrena.

Prezentowane prace pochodzą z kolekcji Rodziny Artysty oraz ze zbiorów Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie.

Wystawę będzie można oglądać od 28 lipca do 2 września na Bulwarach Wiślanych w pawilonie Galeria Przy Plaży (Bulwar gen. George’a Smitha Pattona).

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego mieści się w pobliżu placu Zamkowego przy ul. Koziej 11 w Warszawie. Jest to jedyna instytucja tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978. Jego twórcą, a później długoletnim dyrektorem był znakomity rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Idea powstania Muzeum Karykatury nurtowała go już na początku lat 60. XX wieku.

Najpierw Muzeum działało jako Oddział Muzeum Literatury, by w 1983 roku uzyskać samodzielność i stałą siedzibę w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego przy ul. Koziej. Pierwotny zbiór 2500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20-tysięcznej. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej – od XVIII-wiecznych po najnowsze. W 2018 roku instytucja obchodzi Jubileusz 40-lecia swojej działalności oraz 110. rocznicę urodzin jej założyciela.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza