Noc Muzeów 2015: już 16 maja moc kulturalnych atrakcji dla dzieci w całej Polsce

2015-05-14 16:07

Noc Muzeów 2015, która odbędzie się 16 maja, jest wydarzeniem kulturalnym, w czasie którego można odwiedzać muzea, galerie i różne inne instytucje zupełnie za darmo. W całym kraju przygotowano wiele atrakcji, również dla dzieci. Poniżej prezentujemy wybrane wydarzenia organizowane w największych miastach Polski.

Spis treści

 1. Noc Muzeów 2015: Warszawa
 2. Noc Muzeów 2015: Kraków
 3. Noc Muzeów 2015: Wrocław
 4. Noc Muzeów 2015: Poznań
 5. Noc Muzeów 2015: Gdańsk

Zabranie dziecka na Noc Muzeów 2015 z pewnością będzie dla niego nie lada wydarzeniem. Będzie mogło odwiedzić miejsca, w których nie bywa na co dzień, dowiedzieć się mnóstwa ciekawych informacji, no i jeszcze położyć się później spać. Poniżej przedstawiamy wybrane wydarzenia organizowane z tej okazji dla dzieci w różnych miastach Polski.

Noc Muzeów 2015: Warszawa

 • Pałac w Wilanowie - w programie nie tylko zwiedzanie pałacu, ale również warsztaty kaligrafii, scrapbooking, pokaz mody, pokaz kulinarny i pokaz ubzrojenia.
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych "Alicja w Krainie Czarów" - dzieci i dorośli będą mogli pograć w interdyscyplinarną grę "Uratuj Alicję", przejść przez tunel, w który wpadła Alicja, pograć w ogromne szachy oraz obejrzeć pokaz "Alicja w Krainie Świateł".
 • Fabryka Czekolady E. Wedel - od godziny 12 do północy będzie można zobaczyć, jak powstaje czekolada. Każdej wycieczce będzie towarzyszył przewodnik.
 • Muzeum Historii Polski "Wybierz sobie króla!" - w godz. 16-20 o każdej pełnej godzinie odbywać się będą przedstawienia dla dzieci z cyklu "Piastodzieje". Będą one połączone z warsztatami plastycznymi.
 • Dom Kultury Zacisze - na dzieci czekają gry historyczne na planszach figurkami, które samodzielnie wykonają podczas warsztatów, nauka modelarstwa i próba własnych sił w strategii bojowej z różnych okresów historycznych.

Noc Muzeów 2015: Kraków

 • Rynek Podziemny - o godz. 17 rozpoczną się zajęcia "Ciżemki i kolorowe sukienki" na temat strojów w średniowieczu (obowązuje rezerwacja miejsc), pokazane będą również stroje średniowiecznych krakowian, a na odwiedzających czekają liczne niespodzianki.
 • Dom Zwierzyniecki - w godz. 19-21 odbędą się warsztaty edukacyjne dla dzieci "Kometa nad Wielką Łąką". W 1910 roku to właśnie na krakowskich błoniach pojawiły się tłumy mieszkańców, by podziwiać przelatującą kometę Halleya. To właśnie do tego wydarzenia odnoszą się zajęcia.
 • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha - wystawa "Wilkonie", która odbywa się w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci.
 • Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - o godz. 21 w podcieniach ogrodu Czapskich, a w razie niepogody w sali AV, odbędzie się czytanie "Baśni z 1000 i jednej nocy".
 • Zamek Królewski na Wawelu - możliwość obejrzenia wystaw stałych oraz multimedialny pokaz na Dziedzińcu Arkadowym "Muzeum Utracone" - pokaz odbywa się o godz. 19.

Noc Muzeów 2015: Wrocław

 • Centrum Sztuki WRO - rodzinny spacer z artystami Roboty i Robaki. Spacer odbywa się w ramach Małego WRO i Biennale Sztuki Mediów WRO 2015, cz. I odbędzie się o godz. 12, cz. II o godz. 13:30 w nowym gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej.
 • Muzeum Motoryzacji Zamek Topacz - dla dzieci do lat 15 w godz. 18-20 przewidziane są przejażdżki zabytkowymi wozami straży pożarnej OSP Topacz.
 • Społeczne Mobilne Muzeum Militariów - w godz. 16-1 odbywać się będzie malowanie twarzy farbami maskującymi, zorganizowany zostanie wojskowy obóz polowy, a także wystawa historycznych pojazdów wojskowych i broni. Fort będzie iluminowany nocą.
 • Muzeum Współczesne - w godz. 19-21 odbędą się "Warsztaty z wygłupiania", których pomysłodawcy pokażą, jak śmiało można zachowywać się w muzeum. W godz. 18-24 będzie można wziąć udział w zabawie interaktywną instalacją "Uzewnętrzniacz", a od 18 do 21 odbędą się warsztaty twórcze dla dużych i małych "Galaktyka". Przestrzeń kolorwej Tuby zmieni się w migocące w ciemności skupisko niezwykłych ciał niebieskich.
 • Studio Pierce of Cake - dzieci i dorośli będą mogli obejrzeć interaktywną wystawę sprzętu komputerowego z lat 80. i 90. XX wieku, a o 15 będzie miał miejsce turniej gier dla dzieci.

Noc Muzeów 2015: Poznań

 • Muzeum Etnograficzne - w godzinach 17:00-22:00 wszystkie dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych "W afrykańskim klimacie".
 • Poznańska Manufaktura Zdrowych Cukierków - w godz. 17-24 odbędą się warsztaty "Słodka Cytrynka", podczas których będzie można samodzielnie wykonać lizaki inspirowane wzornictwem etno. Po warsztatach będzie miał miejsce ich pokaz.
 • Muzeum Instrumentów Muzycznych - o godz. 17:30 rozpoczną się "Skarby zza kulis pracowni budowniczego instrumentów muzycznych", czyli specjalne zajęcia dla dzieci. Najmłodsi poznają narzędzia, których używają budowniczowie instrumentów muzycznych.
 • Wielkopolskie Muzeum Wojskowe - o 18 odbędzie się zabawa konkursowa dla dzieci "Wytęż wzrok i odszukaj detale".
 • Noc Muzeów na Wildzie - od godz. 17 w zajezdni tramwajowej przy ul. Madalińskiego będzie można zobaczyć wystawę zabytkowego taboru kolejowego i autobusowego. Zwiedzanie odbędzie się z przewodnikiem.

Noc Muzeów 2015: Gdańsk

 • Centrum Hewelianum - o każdej pełnej godzinie od 19 do 23 dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach "Mali konstruktorzy" w "Laboratorium Pana Kleksa". Na najmłodszych w wieku od 3 do 9 lat czekają małe i wielkie wyzwania.
 • Muzeum Archeologiczne w Gdańsku - w godz. 19-1 będzie można poznać kulturę wikingów: wyrabianą przez nich biżuterię, zobaczyć ich zdobycze, posłuchać wykładu, dowiedzieć się, co jadali. Na rozgrywki dzieci czekają także skandynawskie gry planszowe.
 • Muzeum II Wojny Światowej - na Westerplatte w godz. 19-1 zostanie zorganizowana specjalna strefa edukacyjna, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, teren będzie dodatkowo oświetlony i zabezpieczony przez pracowników ochrony. Dzieci będą mogły również wziąć udział w warsztatach edukacyjnych "Sekrety Enigmy".
 • Ratusz Staromiejski - w godz. 19-20 odbędą się zajęcia artystyczne "Zrób gobelin". Dzieci, przy pomocy prowadzących, będą mogły wykonać na przygotowanych ramach tkackich ozdobne małe gobeliny.
 • Statek Dar Pomorza - GDYNIA - na pokładzie odbędzie się inscenizacja "Polacy na morzach i oceanach", a w namiocie osadniczym dzieci będą mogły spróbować swoich sił w rysowaniu map i pisaniu gęsim piórem.

Warto dodać, że Noc Muzeów 2015 odbędzie się 16 maja w wielu miejscowościach w całej Polsce, a informacje o poszczególnych programach znajdują się na wielu lokalnych stronach internetowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza