O czym marzyli, gdy byli mali? Wielkie historie sławnych osób

2015-07-16 18:15

Jak to jest z dziecięcymi fantazjami? Czy malcy z nich wyrastają, czy podświadomie dążą w dorosłym wieku do ich realizacji i czasami nawet zostają sławnymi osobami? Wszystkiego dowiecie się z poniższego tekstu!

JimJam
Autor: materiały prasowe Program "Ty i Wszechświat" zachęca dzieci do podążania za swoimi marzeniami! Może któreś z nich zostanie sławną osobą?

Spis treści

  1. Sławne osoby: kosmiczne marzenia
  2. Sławne osoby: artystyczne dusze
sławne osoby
Autor: materiał archiwalny
kosmos
Autor: materiał archiwalny
kosmos 2
Autor: materiał archiwalny

Gdy Tero Hollo, autor popularnej, w Polsce emitowanej na kanale POLSAT JimJam, serii dla dzieci „Ty i Wszechświat”, zaczął baczniej przyglądać się zainteresowaniom swojej córki, szybko spostrzegł jak wielką pasją jest dla niej kosmos i na ile różnych sposobów dziewczynka potrafi go przedstawić. Reżyser pragnął wesprzeć zainteresowania swojego dziecka i podarować wszystkim innym malcom możliwość rozwijania wyobraźni za pomocą niezwykłych grafik i opowieści ich rówieśników, dodając do tego szczyptę wiedzy o przestrzeni kosmicznej. Wszystko to nie miałoby miejsca, gdyby Annika nie zapragnęła pewnego dnia polecieć na Marsa. Nie wiemy co prawda, czy córka Tero zostanie kiedyś prawdziwą kosmonautką, ale z pewnością dzięki tacie mogła przybliżyć się do realizacji tych pragnień.

Sławne osoby: kosmiczne marzenia

Podróże w kosmos zaprzątają nie tylko dziecięce umysły. Marzy o nich także wielu dorosłych, wśród których znajduje się między innymi wybitny umysł – profesor Stephen Hawking, światowej sławy astrofizyk. Choroba, z którą zmaga się już od wielu lat, uniemożliwia mu realizację tego pragnienia. Znalazł jednak sposób, który pomógł mu przenieść się w świat kosmicznych marzeń. Kilka lat temu wspólnie ze swoją córką, Lucy,  napisał książkę dla dzieci – „Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu”. Głównym bohaterem jest alter ego pisarza – genialny i rozrywkowy naukowiec Eric, który wspiera swojego syna, tytułowego Jerzego, w spełnieniu marzenia o podróży na Marsa. Jerzy ma do wykonania trudną i odpowiedzialną misję – uratowanie Ziemi przed kosmicznym robotem. Oprócz wartkiej akcji i mrożących krew w żyłach przygód, w książce przemyconych jest również wiele naukowych ciekawostek. Historia naukowca, któremu stworzenie alter ego umożliwiło odbycie podróży w Kosmos, pokazuje, że można się zbliżyć do realizacji nawet najbardziej szalonych marzeń.

Z kosmosem związane były również marzenia innego dorosłego – Chrisa Hadfielda, najsłynniejszego astronauty, który od dziecka wiedział już, czym będzie się zajmował w przyszłości. Droga do urzeczywistnienia tych planów nie była prosta – najpierw, jeszcze jako dziecko, pracował nad tym, by pokonać lęk przed ciemnością. Następnie, już w wieku 15 lat, rozpoczął naukę latania szybowcem. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z tego, jak rozległą wiedzą musi wykazać się kandydat na kosmonautę – począwszy od opanowania zaawansowanych umiejętności chirurgicznych, przez naukę języków obcych, aż po obsługę skomplikowanych urządzeń i wiedzę umożliwiającą ich naprawę. Dzięki olbrzymiej determinacji Hadfieldowi udało się zrealizować marzenia,  którym pozostał wierny nawet na emeryturze. W Internecie można bowiem znaleźć bijące rekordy popularności krótkie filmiki z jego udziałem, pokazujące sposoby na radzenie sobie z tak prozaicznymi czynnościami, jak mycie zębów i toaleta w przestrzeni kosmicznej.

Sławne osoby: artystyczne dusze

Znany polski aktor, Wojciech Mecwaldowski, od dziecka marzył o tym, by zostać aktorem komediowym. Powiedział to swojej mamie, gdy miał pięć lat. W swoim zawodzie ceni przede wszystkim to, że daje nieograniczone możliwości wcielania się w najróżniejsze postacie. Nie wywracając swojego życia do góry nogami, można być jednocześnie np. strażakiem, prawnikiem albo lekarzem. Mecwaldowski, już jako mały chłopiec, ćwiczył przed lustrem różne aktorskie triki, takie jak śmiech czy płacz na zawołanie. Nie zdecydował się jednak na wybór szkoły o profilu teatralnym, ponieważ ludzie tam uczęszczający wydawali mu się zbyt poważni. Konsekwencją wykazał się natomiast przy wyborze uczelni wyższej – z powodzeniem aplikował bowiem do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Swój debiut miał jednak jeszcze przed jej ukończeniem. Obecnie spełnia się jako aktor serialowy i filmowy. Popularność przyniosła mu przede wszystkim rola w serialu „Usta-usta”, w którym wcielił się w rolę Piotra Nowaka, zwykłego faceta o specyficznym poczuciu humoru. Oprócz aktorstwa ma także inne pasje – uwielbia malować i fotografować.

Artystyczne marzenia od dziecka miała także Edyta Herbuś – znana tancerka i aktorka. Jak wyznała w rozmowie z fanami – zawsze marzyła, by występować na scenie, ale także o tym, by być wróżką, która potrafi przepowiadać przyszłość. Nad swoim artystycznym rozwojem zaczęła pracować już w wieku dziewięciu lat. Udało jej się namówić koleżanki i kolegów z klasy, by zapisali się na kurs tańca. Choć początkowo wszyscy byli pełni zapału, w postanowieniu wytrwała tylko ona. Dzięki ogromnej determinacji i wielu latach spędzonych na sali treningowej, udało jej się spełnić pierwszą część tych planów. Taniec stał się jej wielką pasją, a popularność zdobyła dzięki udziałowi w „Tańcu z gwiazdami”, gdzie występowała u boku Marcina Mroczka i Kuby Wesołowskiego. Obecnie realizuje kolejne ze swoich marzeń - o byciu aktorką. Mimo że na początku drogi spotykała się z negatywnymi opiniami, uparcie dążyła do celu. Dziś może się pochwalić kilkoma rolami, m.in. w serialach „Na Wspólnej”, „Na dobre i na złe” czy „Klanie”. Jej marzenia o aktorstwie można jednak uznać za spełnione, przede wszystkim dzięki udanemu debiutowi na deskach teatru. Początkująca aktorka zagrała w spektaklu „Diva”  w Teatrze Żelaznym w Katowicach. Wkrótce czeka na nią nowe aktorskie wyzwanie – Herbuś wcieli się bowiem w rolę Poli Negri w nowym serialu „Bodo”, inspirowanym życiem i karierą Eugeniusza Bodo, gwiazdora polskiego kina przedwojennego.

Historie dorosłych i sławnych osób, którym udało się spełnić marzenia z dzieciństwa, są dowodem na to, że warto wspierać pociechy i podtrzymywać w nich dziecięce fantazje, nawet jeśli, jak to miało miejsce w przypadku córki reżysera, „Ty i Wszechświat”, są one dosłownie wzięte z księżyca! Wszystkie dzieci, które interesują się tajemnicami kosmosu, zapraszamy przed ekrany telewizorów na serial „Ty i Wszechświat”, od poniedziałku do piątku o 14:20, 17:35 i 19:45, tylko w POLSAT JimJam.

>>Zapraszamy również do pobrania na swój komputer i wydrukowania kolorowanek dla dzieci z serii "Ty i Wszechświat". Możesz je pobrać TUTAJ>>