Rusza kampania "Lepszy start dla twojego dziecka"

2012-08-10 12:03

Celem kampanii jest przypomnienie kobietom w ciąży o konieczności całkowitej abstynencji. Wciąż bowiem zbyt mało osób wie, że każda ilość alkoholu spożywanego w ciąży może prowadzić do uszkodzenia płodu.

Rusza kampania Lepszy start dla twojego dziecka
Autor: _materialy_prasowe Rusza kampania "Lepszy start dla twojego dziecka"

W Polsce wciąż co ósma ciężarna kobieta spożywa alkohol w trakcie ciąży. Choć statystyki pokazują pozytywne zmiany, coraz więcej mam zachowuje bowiem całkowitą abstynencję (wzrost o 20% w porównaniu do 2005 r.), problemem pozostaje brak wiedzy i akceptacja społeczna takiego zachowania. Dlatego Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS) rozpoczyna w sierpniu kolejną, piątą edycję kampanii społecznej „Lepszy start dla Twojego dziecka”. Celem kampanii jest informowanie o zagrożeniach wynikających ze spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży oraz walka ze stereotypem, że niewielka ilość alkoholu nie ma wpływu na organizm rozwijającego się dziecka.

- Niestety panuje przekonanie, że małe piwo, lampka wina czy lekki drink w ciąży są dozwolone. Aż 14% Polaków uważa, że niewielka ilość alkoholu nie ma wpływu na zdrowie kobiety ciężarnej i zdrowie dziecka – zauważa Leszek Wiwała, Prezes Zarządu ZP PPS. Tymczasem, niezależnie od rodzaju czy mocy spożywanego trunku do łożyska przenika ta sama substancja – alkohol etylowy, a organizm dziecka nie ma odpowiednich enzymów niezbędnych do jej rozłożenia. Nawet niewielka ilość alkoholu może mieć bardzo negatywne skutki – dodaje prezes ZP PPS - Dlatego przekaz kampanii ZP PPS, wypracowany w konsultacji ze środowiskiem medycznym, jest jednoznaczny –  w trakcie ciąży kobieta powinna przestrzegać całkowitej abstynencji.

Niska świadomość zagrożeń przekłada się na dość duże przyzwolenie Polaków na sporadyczną konsumpcję alkoholu przez kobiety w ciąży. W badaniu TNS 12% respondentów uznało, że nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu kobieta w ciąży wypije niewielką ilość alkoholu. Jednak jedynie 3% akceptuje regularne picie alkoholu przez ciężarne. Jednocześnie do spożywania napojów alkoholowych kobiety ciężarne są często zachęcane przez przyjaciół, znajomych czy rodzinę. Okazją do konsumpcji są najczęściej przyjęcia domowe. Kobiety częstuje się głównie piwem (44%) bądź winem (69%), rzadziej wódką (32%).

Dodatkowo niepokojąca jest bierność społeczeństwa w przypadku, gdy jesteśmy świadkami spożywania alkoholu przez ciężarne. Jedynie 54% Polaków deklaruje, że widząc nieznajomą kobietę w ciąży pijącą alkohol zwróciłoby jej uwagę. Skłonność do reakcji jest zdecydowanie większa w przypadku, gdy tą kobietą jest osoba nam znajoma, wtedy ¾ pytanych deklaruje zwrócenie uwagi. Nieco częściej niewłaściwe zachowanie ciężarnych są skłonne napiętnować kobiety.

Tymczasem picie alkoholu w okresie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka  Alkoholowego Zespołu Płodowego (tzw. FAS). FAS to zespołu zaburzeń fizycznych i umysłowych. Dzieci obarczone FAS od początku swojego życia skazane są na problemy zdrowotne. Szczególnie wrażliwy na wpływ alkoholu jest mózg, ale zagrożenie istnieje dla wszystkich komórek i narządów dziecka. Picie alkoholu w trakcie ciąży zwiększa także ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, zahamowania wzrostu płodu oraz wystąpienia wad wrodzonych.

– Większość kobiet w ciąży prowadzi zdrowy tryb życia mając na uwadze dobro swojego dziecka. Rezygnacja ze spożywania alkoholu jest jego nieodłącznym elementem – stwierdza Leszek Wiwała – Kobiety, które piją alkohol w ciąży są najczęściej nieświadome potencjalnych zagrożeń. Wierzymy, że dzięki kolejnym edycjom kampanii „Lepszy start dla Twojego dziecka” kobiety wyposażone w wiedzę dostosują do niej swoje zachowania. Zwiększy się też świadomość ich bliskich. Dlatego zależy nam na tym, aby kampania dotarła do jak największej liczby odbiorców.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza