8 zasad żywienia niemowlaka: sprawdź i przestrzegaj!

2015-12-21 21:41

Co i jak dawać niemowlakowi do jedzenia, by zdrowo rósł i prawidłowo się odżywiał? Oto najważniejsze zasady żywienia niemowlaka.

Żywienie niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com Rozszerzanie diety niemowlaka najlepiej zacząć od marchewki.

Spis treści

 1. Czytaj również: Rozszerzanie diety niemowlaka: jak układać jadłospis dla niemowlęcia
 2. 8 zasad żywienia niemowlaka: zacznij od warzyw
 3. 8 zasad żywienia niemowlaka: zwracaj uwagę na źródła
 4. Czytaj także: >> Podwieczorek dla niemowlaka: poznaj zdrowe i smaczne propozycje >>
 5. 8 zasad żywienia niemowlaka: kupuj krajowe owoce i warzywa
 6. 8 zasad żywienia niemowlaka: zwracaj uwagę na konsystencję posiłków
 7. 8 zasad żywienia niemowlaka: powoli rozszerzaj dietę
 8. Czytaj także: >> Czym karmić niemowlęta do 1. roku życia? >>
 9. 8 zasad żywienia niemowlaka: nie sól ani nie słodź
 10. 8 zasad żywienia niemowlaka: podawaj dziecku wodę do picia
 11. 8 zasad żywienia niemowlaka: nie przerkarmiaj

Przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecięce menu nie jest skomplikowane, bo składa się tylko z mleka. Gdy jednak przyjdzie czas na nowe posiłki, wszystko staje się mniej oczywiste. Są jednak podstawowe zasady karmienia, które powinna poznać – i przestrzegać - każda mama, bo stosując się do nich, można zaprogramować metabolizm i wpływać na zdrowie dziecka w późniejszym okresie jego życia

Czytaj również: Rozszerzanie diety niemowlaka: jak układać jadłospis dla niemowlęcia

8 zasad żywienia niemowlaka: zacznij od warzyw

Rozszerzanie diety warto zacząć od warzyw. Dzięki temu niemowlak w przyszłości chętniej będzie je jadł. Najlepsza na początek jest marchewka, bo ma przyjemny smak i rzadko uczula.

8 zasad żywienia niemowlaka: zwracaj uwagę na źródła

Produkty muszą pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Ze względu na to, że wątroba i nerki niemowlęcia nie są jeszcze w pełni dojrzałe, jego organizm ma wolniejszy metabolizm, i szkodliwe substancje pozostają w organizmie dłużej, niż u osoby dorosłej. Dlatego to, co dziecko dostaje do jedzenia, musi być świeże, jak najmniej przetworzone, bez sztucznych barwników, konserwantów, aromatów, dodatków poprawiających smak i wygląd. Najlepiej, jeśli warzywa, owoce i mięso pochodzą z kontrolowanych gospodarstw, gdzie podczas uprawy roślin nie stosuje się pestycydów, czy środków ochrony, a w hodowli zwierząt nie są wykorzystywane antybiotyki ani hormony wzrostu. Takie produkty można kupić w sklepach ekologicznych albo bezpośrednio od gospodarza (np. za pośrednictwem lokalnych grup zainteresowanych podobnymi zakupami, jakie tworzą się na portalach społecznościowych). Dobrym rozwiązaniem są też dania dla niemowląt w słoiczkach, rygorystycznie kontrolowane pod względem bezpieczeństwa.

Czytaj także: >> Podwieczorek dla niemowlaka: poznaj zdrowe i smaczne propozycje >>

8 zasad żywienia niemowlaka: kupuj krajowe owoce i warzywa

W diecie powinny być tylko krajowe owoce i warzywa.To, co nie rośnie w naszym klimacie (cytrusy, arbuzy, całoroczne truskawki itp.) spryskiwane jest dużą ilością środków chemicznych w celu przedłużenia trwałości, przez co nie jest bezpieczne dla małych dzieci.

8 zasad żywienia niemowlaka: zwracaj uwagę na konsystencję posiłków

Ważna jest odpowiednia konsystencja posiłków. Na początku rozszerzania diety wszystkie dania muszą być dokładnie zmiksowane. Gdy dziecko zaakceptuje je i nauczy się je przełykać, można rozdrabniać je coraz mniej. Ośmiomiesięczne niemowlę może dostawać papki z grudkami,dziecku w wieku 9–11 miesięcy można podawać dania posiekane, z kawałkami jarzyn lub mięsa.

8 zasad żywienia niemowlaka: powoli rozszerzaj dietę

Nowości trzeba wprowadzać pojedynczo, raz na 3–5 dni. To czas potrzebny na obserwowanie reakcji organizmu i wykrycie ewentualnej alergii. Jeśli przez te dni wszystko będzie w porządku, produkt może zostać w diecie na stałe.

Czytaj także: >> Czym karmić niemowlęta do 1. roku życia? >>

8 zasad żywienia niemowlaka: nie sól ani nie słodź

Dań nie wolno dosalać ani dosładzać. Przede wszystkim dlatego, że sól i cukier szkodzą zdrowiu – ale nie tylko. Niemowlęta chętniej akceptująpotrawy o neutralnym smaku, a dosalanie czy dosładzanie dań sprawia, że smakują one bardziej wyraziście, co może zniechęcić malucha.

8 zasad żywienia niemowlaka: podawaj dziecku wodę do picia

Do picia najlepsza jest woda. Można ją podawać małemu dziecku bez ograniczeń. Więcej na temat roli wody w diecie maluszka piszemyna stronie 70.

8 zasad żywienia niemowlaka: nie przerkarmiaj

Malca nie wolno przekarmiać. Niemowlę samo reguluje sobie ilość zjadanego pokarmu, a gdy się nasyci, przestaje jeść. Dlatego nie wolno zmuszać go do jedzenia – jeśli jeden posiłek nie był imponujący, kolejny z pewnością będzie obfity. W ciągu dnia malec powinien otrzymywać tyle posiłków, ile w danym wieku zaleca schemat żywieniowy. Pod koniec pierwszego roku życia jest to pięć posiłków dziennie: trzy podstawowe (śniadanie, obiad, kolacja) i dwa uzupełniające (drugie śniadanie i podwieczorek).