8 zasad żywienia niemowlaka: sprawdź i przestrzegaj!

2015-12-21 21:41

Co i jak dawać niemowlakowi do jedzenia, by zdrowo rósł i prawidłowo się odżywiał? Oto najważniejsze zasady żywienia niemowlaka.

Żywienie niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com Rozszerzanie diety niemowlaka najlepiej zacząć od marchewki.

Spis treści

 1. Czytaj również: Rozszerzanie diety niemowlaka: jak układać jadłospis dla niemowlęcia
 2. 8 zasad żywienia niemowlaka: zacznij od warzyw
 3. 8 zasad żywienia niemowlaka: zwracaj uwagę na źródła
 4. Czytaj także: >> Podwieczorek dla niemowlaka: poznaj zdrowe i smaczne propozycje >>
 5. 8 zasad żywienia niemowlaka: kupuj krajowe owoce i warzywa
 6. 8 zasad żywienia niemowlaka: zwracaj uwagę na konsystencję posiłków
 7. 8 zasad żywienia niemowlaka: powoli rozszerzaj dietę
 8. Czytaj także: >> Czym karmić niemowlęta do 1. roku życia? >>
 9. 8 zasad żywienia niemowlaka: nie sól ani nie słodź
 10. 8 zasad żywienia niemowlaka: podawaj dziecku wodę do picia
 11. 8 zasad żywienia niemowlaka: nie przerkarmiaj

Przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecięce menu nie jest skomplikowane, bo składa się tylko z mleka. Gdy jednak przyjdzie czas na nowe posiłki, wszystko staje się mniej oczywiste. Są jednak podstawowe zasady karmienia, które powinna poznać – i przestrzegać - każda mama, bo stosując się do nich, można zaprogramować metabolizm i wpływać na zdrowie dziecka w późniejszym okresie jego życia

Czytaj również: Rozszerzanie diety niemowlaka: jak układać jadłospis dla niemowlęcia

8 zasad żywienia niemowlaka: zacznij od warzyw

Rozszerzanie diety warto zacząć od warzyw. Dzięki temu niemowlak w przyszłości chętniej będzie je jadł. Najlepsza na początek jest marchewka, bo ma przyjemny smak i rzadko uczula.

8 zasad żywienia niemowlaka: zwracaj uwagę na źródła

Produkty muszą pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Ze względu na to, że wątroba i nerki niemowlęcia nie są jeszcze w pełni dojrzałe, jego organizm ma wolniejszy metabolizm, i szkodliwe substancje pozostają w organizmie dłużej, niż u osoby dorosłej. Dlatego to, co dziecko dostaje do jedzenia, musi być świeże, jak najmniej przetworzone, bez sztucznych barwników, konserwantów, aromatów, dodatków poprawiających smak i wygląd. Najlepiej, jeśli warzywa, owoce i mięso pochodzą z kontrolowanych gospodarstw, gdzie podczas uprawy roślin nie stosuje się pestycydów, czy środków ochrony, a w hodowli zwierząt nie są wykorzystywane antybiotyki ani hormony wzrostu. Takie produkty można kupić w sklepach ekologicznych albo bezpośrednio od gospodarza (np. za pośrednictwem lokalnych grup zainteresowanych podobnymi zakupami, jakie tworzą się na portalach społecznościowych). Dobrym rozwiązaniem są też dania dla niemowląt w słoiczkach, rygorystycznie kontrolowane pod względem bezpieczeństwa.

Czytaj także: >> Podwieczorek dla niemowlaka: poznaj zdrowe i smaczne propozycje >>

8 zasad żywienia niemowlaka: kupuj krajowe owoce i warzywa

W diecie powinny być tylko krajowe owoce i warzywa.To, co nie rośnie w naszym klimacie (cytrusy, arbuzy, całoroczne truskawki itp.) spryskiwane jest dużą ilością środków chemicznych w celu przedłużenia trwałości, przez co nie jest bezpieczne dla małych dzieci.

8 zasad żywienia niemowlaka: zwracaj uwagę na konsystencję posiłków

Ważna jest odpowiednia konsystencja posiłków. Na początku rozszerzania diety wszystkie dania muszą być dokładnie zmiksowane. Gdy dziecko zaakceptuje je i nauczy się je przełykać, można rozdrabniać je coraz mniej. Ośmiomiesięczne niemowlę może dostawać papki z grudkami,dziecku w wieku 9–11 miesięcy można podawać dania posiekane, z kawałkami jarzyn lub mięsa.

8 zasad żywienia niemowlaka: powoli rozszerzaj dietę

Nowości trzeba wprowadzać pojedynczo, raz na 3–5 dni. To czas potrzebny na obserwowanie reakcji organizmu i wykrycie ewentualnej alergii. Jeśli przez te dni wszystko będzie w porządku, produkt może zostać w diecie na stałe.

Czytaj także: >> Czym karmić niemowlęta do 1. roku życia? >>

8 zasad żywienia niemowlaka: nie sól ani nie słodź

Dań nie wolno dosalać ani dosładzać. Przede wszystkim dlatego, że sól i cukier szkodzą zdrowiu – ale nie tylko. Niemowlęta chętniej akceptująpotrawy o neutralnym smaku, a dosalanie czy dosładzanie dań sprawia, że smakują one bardziej wyraziście, co może zniechęcić malucha.

8 zasad żywienia niemowlaka: podawaj dziecku wodę do picia

Do picia najlepsza jest woda. Można ją podawać małemu dziecku bez ograniczeń. Więcej na temat roli wody w diecie maluszka piszemyna stronie 70.

8 zasad żywienia niemowlaka: nie przerkarmiaj

Malca nie wolno przekarmiać. Niemowlę samo reguluje sobie ilość zjadanego pokarmu, a gdy się nasyci, przestaje jeść. Dlatego nie wolno zmuszać go do jedzenia – jeśli jeden posiłek nie był imponujący, kolejny z pewnością będzie obfity. W ciągu dnia malec powinien otrzymywać tyle posiłków, ile w danym wieku zaleca schemat żywieniowy. Pod koniec pierwszego roku życia jest to pięć posiłków dziennie: trzy podstawowe (śniadanie, obiad, kolacja) i dwa uzupełniające (drugie śniadanie i podwieczorek).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza