Czy dać niemowlęciu pączka w Tłusty Czwartek? Ile pączków może zjeść dziecko?

2022-02-22 9:08

Za kilka dni Tłusty czwartek, w każdym domu pojawią się pączki i faworki. Czy można dać dziecku do spróbowania pączka? Dietetycy ostrzegają...

Czy można podać małemu dziecku pączka w Tłusty Czwartek?
Autor: Getty images Ile pączków może zjeść dziecko?

Jedzeni pączków i faworków w Tłusty Czwartek to wielowiekowa tradycja. Nic dziwnego, że w tym dniu wszyscy ruszają do cukierni, zwłaszcza że popularny przesąd mówi, że kto nie zje w zapusty słodkiego pączka, ten będzie miał pecha do końca roku. Może dlatego na grupach dla mam już od kilku dni pojawiają się pytania, czy częstować dziecko pączkiem, czy nie?

Dietetycy ostrzegają, że nie jest to najlepszy pomysł, a my wyjaśniamy, dlaczego lepiej nie dawać dziecku pączków. 

Spis treści

  1. Nie dawaj tylko dlatego, że boisz się pecha
  2. Nie dawaj, jeśli starasz się dbać o dietę niemowlęcia
  3. Kiedy można dać dziecku pączka? 
Jak smażyć pączki? To proste z Beszamel.pl

Nie dawaj tylko dlatego, że boisz się pecha

Jeśli chcesz dać dziecku pączka, tylko dlatego, że boisz się, że będzie nieszczęśliwe, to nie odpuść. To tylko przesad, który nie ma żadnego przełożenia na rzeczywistość. A może zaszkodzić maluchowi, bo pączek to smaczne, ale ciężkostrawne ciastko. 

Paczek jest kaloryczny, smażony na tłuszczu, dlatego mały żołądek może mieć problemy z jego strawieniem. Po co fundować dziecku takie atrakcje?

Nie dawaj, jeśli starasz się dbać o dietę niemowlęcia

Pączek ma ok. 450 kcal. Roczniak powinien dziennie zjeść ok, 900 kcal, dwulatek ok. 1200 kalorii, więc zjedzenie jednego pączka oznacza dostarczenie jego organizmowi ponad 1/3 dobowej dawki energii. Faworki są mniej kaloryczne, bo mają ok. 90 kcal na sztukę.

Poza tym składniki i sposób przygotowywania ciastka sprawia, że pączek obciąża wątrobę, żołądek i trzustkę dorosłego człowieka, a co dopiero dziecka, które układ pokarmowy jest delikatniejszy i mniej sprawny. 

Warto podkreślić też, że pączki i faworki są bardzo słodkie, stanowią więc dla dziecka dodatkową dawkę cukru, którego i tak spożywa zapewne zbyt wiele. 

WHO zaleca, aby małe dziecko nie jadło więcej niż 25 g. cukru dziennie (dodajmy, że nie chodzi tylko o cukier do herbaty, ale i ten spożywany wraz z owocami, słodyczami czy z pieczywem, a nawet keczapem). Jeden pączek zawiera ok. 27 g cukru. Wszystko więc jasne. 

Czytaj równieżSłodycze w diecie dzieci: jak dużo można podawać i od jakiego wieku?

Omlet dla dziecka - czy podawać go maluchowi i jak go zrobić?

Kiedy można dać dziecku pączka? 

Gdy dziecko skończy 3 lata, możesz podać mu pączka, zwłaszcza jeśli zazwyczaj odżywia się zdrowo. Dziecko, które je słodycze tylko okazjonalnie, nie utyje ani nie zachoruje od jednego ciastka. Jeden, ale naprawdę jeden pączek w Tłusty Czwartek czy z okazji urodzin babci nie zrobi dziecku krzywdy, ale pod warunkiem, że wyjątek nie stanie się regułą. 

Jeśli zdecydujesz, że dziecko może spróbować pączka, zadbaj o jego jakość. Wybierz ten z dobrej cukierni albo sama usmaż go w domu. Będziesz mieć pewność, że wykorzystany tłuszcz był świeży i że w środku nie było nadmiaru cukru (możesz trochę zmniejszyć porcję podaną w przepisie).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza