Czy dać niemowlęciu pączka w Tłusty Czwartek? Ile pączków może zjeść dziecko?

2023-02-15 12:25

Tłusty czwartek to wyjątkowo słodka data w kalendarzu. W każdym domu pojawią się pączki, faworki i inne lukrowane pyszności. Ale czy kiedy rodzice będą zajadać się słodkościami, małe dziecko też może sięgnąć po pączka? Dietetycy są ostrożni.

Czy dać niemowlęciu pączka w Tłusty Czwartek? Ile pączków może zjeść dziecko?
Autor: Getty Images Czy dać niemowlęciu pączka w Tłusty Czwartek? Ile pączków może zjeść dziecko?

Na internetowych grupach dla mam już od kilku dni pojawiają się pytania, czy częstować dziecko pączkiem, czy nie? W końcu jedzenie pączków i faworków w Tłusty Czwartek to wielowiekowa tradycja. Nic dziwnego, że w tym dniu wszyscy ruszają do cukierni. Zwłaszcza że popularny przesąd mówi, że kto nie zje w zapusty słodkiego pączka, ten będzie miał pecha do końca roku.

Ale dla fanów pączków i innych słodkich wypieków nie mamy dobrych wiadomości. Dietetycy ostrzegają bowiem, że podawanie ich dzieciom to nie najlepszy pomysł. A my wyjaśniamy, dlaczego lepiej nie dawać dziecku pączków. 

Spis treści

  1. Nie dawaj tylko dlatego, że boisz się pecha
  2. Nie dawaj, jeśli starasz się dbać o dietę niemowlęcia
  3. Kiedy można dać dziecku pączka? 
Jak smażyć pączki? To proste z Beszamel.pl

Nie dawaj tylko dlatego, że boisz się pecha

Jeśli chcesz dać dziecku pączka, tylko dlatego, że boisz się, że będzie nieszczęśliwe, to nie odpuść. To tylko przesad, który nie ma żadnego przełożenia na rzeczywistość. A może zaszkodzić maluchowi, bo pączek to smaczne, ale ciężkostrawne ciastko. 

Paczek jest kaloryczny, smażony na tłuszczu, dlatego mały żołądek może mieć problemy z jego strawieniem. Po co fundować dziecku takie atrakcje?

Nie dawaj, jeśli starasz się dbać o dietę niemowlęcia

Pączek ma ok. 450 kcal. Roczniak powinien dziennie zjeść ok, 900 kcal, dwulatek ok. 1200 kalorii, więc zjedzenie jednego pączka oznacza dostarczenie jego organizmowi ponad 1/3 dobowej dawki energii. Faworki są mniej kaloryczne, bo mają ok. 90 kcal na sztukę.

Poza tym składniki i sposób przygotowywania ciastka sprawia, że pączek obciąża wątrobę, żołądek i trzustkę dorosłego człowieka, a co dopiero dziecka, które układ pokarmowy jest delikatniejszy i mniej sprawny. 

Warto podkreślić też, że pączki i faworki są bardzo słodkie, stanowią więc dla dziecka dodatkową dawkę cukru, którego i tak spożywa zapewne zbyt wiele. 

WHO zaleca, aby małe dziecko nie jadło więcej niż 25 g. cukru dziennie (dodajmy, że nie chodzi tylko o cukier do herbaty, ale i ten spożywany wraz z owocami, słodyczami czy z pieczywem, a nawet keczapem). Jeden pączek zawiera ok. 27 g cukru. Wszystko więc jasne. 

Czytaj równieżSłodycze w diecie dzieci: jak dużo można podawać i od jakiego wieku?

Omlet dla dziecka - czy podawać go maluchowi i jak go zrobić?

Kiedy można dać dziecku pączka? 

Gdy dziecko skończy 3 lata, możesz podać mu pączka, zwłaszcza jeśli zazwyczaj odżywia się zdrowo. Dziecko, które je słodycze tylko okazjonalnie, nie utyje ani nie zachoruje od jednego ciastka. Jeden, ale naprawdę jeden pączek w Tłusty Czwartek czy z okazji urodzin babci nie zrobi dziecku krzywdy, ale pod warunkiem, że wyjątek nie stanie się regułą. 

Jeśli zdecydujesz, że dziecko może spróbować pączka, zadbaj o jego jakość. Wybierz ten z dobrej cukierni albo sama usmaż go w domu. Będziesz mieć pewność, że wykorzystany tłuszcz był świeży i że w środku nie było nadmiaru cukru (możesz trochę zmniejszyć porcję podaną w przepisie).

Nasi Partnerzy polecają