Żywienie niemowląt: białko w diecie niemowlaka

2018-03-28 12:11
Karmienie niemowlaka butelką
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Niedobór lub nadmiar białka w diecie niemowląt równym stopniu mogą utrudniać zdrowy start w przyszłość.

Białko w diecie niemowlaka to niezwykle ważny składnik. Rodzice często nie wiedzą, że nie tylko ilość, ale również jakość białka w diecie niemowląt odgrywają kluczową rolę w programie żywieniowym dzieci. Niedobór lub nadmiar białka w diecie niemowlaka w równym stopniu mogą utrudniać zdrowy start w przyszłość.

Białko w diecie niemowlaka to bardzo ważny element jadłospisu. Przed ukończeniem 6. miesiąca życia dziecko podwaja swoją masę urodzeniową, a w ciągu roku nawet ją potraja. W tym czasie o połowę zwiększa się także jego długość ciała. Aby wszystkie te procesy przebiegały harmonijnie niezbędne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości dobrej jakości białka w diecie niemowlaka.

>> Białko w diecie niemowlaka: co jest najlepszym źródłem białka dla dziecka?

Dieta niemowlaka: pokarm naturalny

Aby proces wzrostu dziecka przebiegał prawidłowo, dieta niemowlaka powinna dostarczać optymalnych ilości poszczególnych składników odżywczych – unikać należy oczywiście niedoborów, ale nadmiar któregokolwiek ze składników też nie jest wskazany. Zarówno młode mamy, jak i eksperci zajmujący się zdrowiem i żywieniem dzieci, wiedzą jak istotne jest dla rozwoju dziecka jest karmienie naturalne przynajmniej do 6. miesiąca życia dziecka. Następnie dietę rozszerza się o mleko modyfikowane.

Żywienie niemowląt: mleko modyfikowane

Nestlé Nutrition od lat opracowuje takie receptury mleka modyfikowanego dla niemowląt i małych dzieci, które pomagają budować podstawy zdrowej diety i prawidłowego rozwoju. Obecnie dzieci otrzymują znacznie większą ilość białka niż wynosi ich zapotrzebowanie. Takie produkty, jak mleko modyfikowane NAN OPTIPRO 2 mają w swoim składzie znakomite jakościowo białko przy możliwie niskim jego poziomie.

>> Cztery etapy karmienia wcześniaka: karmienie dożylne, enteralne, doustne oraz karmienie piersią

Karmienie niemowląt: zdrowe nawyki żywieniowe

Odpowiednia dieta pozwala wpajać dzieciom zdrowe nawyki żywieniowe już w okresie niemowlęco-dziecięcym. W maju br. odbyła się debata z udziałem ekspertów w dziedzinie żywienia. Wzięli w niej udział: dr hab. n. med. Iwona Wybrańska – prof. UJ, biolog molekularny, dr n. med. Małgorzata Gołkowska – neonatolog, pediatra, dr hab. n. med. Robert Śmigiel – pediatra, genetyk oraz mgr inż. Dorota Gawrońska – specjalistka ds. żywienia człowieka w Nestlé Nutrition. Podczas spotkania przeanalizowano również rolę białka w epigenetycznym programowaniu żywieniowym, czyli jego wpływ na jakość życia dziecka w teraźniejszości i przyszłości. Prelegenci zwracali szczególną uwagę na rolę kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych na możliwie najwcześniejszym etapie życia dziecka.

Żywienie niemowląt: programowanie metaboliczne

W ostatnim czasie szczególne znaczenie przypisuje się teorii wczesnego programowania metabolicznego, która zakłada, iż ekspozycja na różne doświadczenia, w tym żywieniowe, w tak zwanych krytycznych okresach życia pre- i postnatalnego programuje rozwój człowieka i zdrowie w dalszych, nawet odległych latach życia.

W wielu badaniach obserwacyjnych i epidemiologicznych dowiedziono, że istnieje zależność, pomiędzy urodzeniową masą ciała lub żywieniem we wczesnym okresie życia a ryzykiem rozwoju otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca – zaznaczyła w swoim wykładzie dr n. med. Małgorzata Gołkowska.

Dr hab. n. med. Iwona Wybrańska podkreśliła misję propagowania znaczenia odpowiednich proporcji białka w diecie i kształtowania nawyków żywieniowych od samego początku życia dziecka, a dr hab. n. med. Robert Śmigiel wskazał wpływ świadomych decyzji rodziców na harmonijny proces rozwoju najmłodszych, a przede wszystkim profilaktyki chorób dietozależnych.

>> Alergia pokarmowa u niemowlaka: gdy twoje mleko uczula dziecko

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE