ROZSZERZANIE DIETY: Czy solić zupki dla niemowląt, czy słodzić dziecku picie?

2013-06-12 17:05

Czy małemu dziecku, które jest na etapie rozszerzania diety, powinniśmy doprawić potrawy solą i dosładzać napoje? Sól i cukier to przecież biali wrogowie naszej diety. Nam, dorosłym jedzenie bez ich dodatku wydaje się być mdłe. Czy tak samo odczuwają to nasze dzieci? Nie. Poczucie smaku jest rzeczą nabytą - tak naprawdę to my mamy wpływ na to, jak ukształtuje się dziecięcy smak.

sol cukier w diecie dziecka
Autor: _photos.com|photos.com Zdrowe zamienniki cukru to świetna alternatywa dla miłośniczek słodkości.

Spis treści

  1. Rozszerzanie diety niemowlęcia: solić potrawy czy nie
  2. Rozszerzanie diety niemowlęcia: czy słodzić dziecku picie?
  3. Rozszerzanie diety niemowlęcia: co podawać dziecku do picia?

Małe dziecko nie odczuwa potrzeby solenia, do czasu aż nie poczuje tego smaku. Dla nas, przyzwyczajonych do stosowania przypraw (nawet w ilościach przesadzonych), wszystko co nie zawiera soli wydaje się być bez smaku np. zupki dla niemowląt. Pamiętajmy, że dziecko tak tego nie odczuwa. Błędem więc jest przyprawianie dziecięcych posiłków pod własne gusta smakowe.

Rozszerzanie diety niemowlęcia: solić potrawy czy nie

Powstaje pytanie, dlaczego sól jest szkodliwa. Przeprowadzono już wiele badań w tym zakresie. Okazuje się, że nadmiar soli ma wpływ na rozwój nadciśnienia tętniczego w przyszłości. Sól zatrzymuje także wodę w organizmie. Szczególnie groźne jest stosowanie jej w nadmiarze - zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Rozszerzanie diety niemowlęcia: czy słodzić dziecku picie?

Posłodzę tylko dla smaku – pewnie zdarzyło się wam usłyszeć takie stwierdzenie z ust babć waszych dzieci, które uważają, że podanie dziecku picia bez cukru jest dla niego wręcz karą? Ale ostrożnie! To, że nie podamy cukru w postaci słodkiej herbatki, nie oznacza, że nie znajdziemy go gdzieś indziej np. w sokach lub napojach, które kupujemy w sklepach. Czytajmy etykiety i sprawdzajmy zawartość cukru. To naprawdę ważne.

Rozszerzanie diety niemowlęcia: co podawać dziecku do picia?

Mogą być napary z ziół, herbatki dla dzieci lub takie przygotowywane z suszu owocowego. Dobrze jest urozmaicać takie herbatki i pamiętać o ich działaniu. Herbatka z kopru włoskiego redukuje wzdęcia i przyspiesza trawienie, podobnie jak miętowa. Jeśli więc dziecko nie ma problemów z brzuszkiem, nie trzeba podawać ich zbyt często. Dla urozmaicenia warto natomiast podać np. herbatkę z dzikiej róży, która zawiera witaminę C. Takie urozmaicenie picia sprzyja także rozszerzaniu diety.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza