ROZSZERZANIE DIETY NIEMOWLAKA: jak sprawdzić, co uczula dziecko?

2014-11-11 8:03

Rozszerzanie diety niemowlaka nie należy do najłatwiejszych zadań. Dzieci często grymaszą, odmawiają zjadania tego, co przygotowali rodzice lub... płaczą i stają się marudne. Czasem problemy związane z rozszerzaniem diety spowodowane sa alergią pokarmową. Jak rozpoznać, czy niemowlę cierpi na alergię pokarmową i sprawdzić, co uczula dziecko?

Rozszerzanie diety
Autor: thinkstockphotos.com Rozszerzając dietę niemowlaka, najlepiej wprowadzać przeciery jednoskładnikowe.

Spis treści

  1. Czym się różni alergia pokarmowa od nietolerancji pokarmowej?
  2. Rozszerzanie diety niemowlaka: kiedy występuje alergia pokarmowa?
  3. Rozszerzanie diety niemowlaka: jak rozpoznać alergię pokarmową?

Rozszerzanie diety niemowlaka to zadanie karkołomne - dzieci rzadko chcą jeść to, co rodzice uważają za zdrowe. Malucha trzeba oswoić z nowymi smakami, dlatego nie wolno się poddawać po pierwszej nieudanej próbie podania nowego produktu. Jak jednak sprawdzić, czy odmawianie jedzenia to zwykłe marudzenie czy alergia pokarmowa?

>>Alergia pokarmowa u dziecka: dieta niemowlaka, u którego została zdiagnozowana alergia pokarmowa>>

Czym się różni alergia pokarmowa od nietolerancji pokarmowej?

Rozszerzanie diety niemowlaka: kiedy występuje alergia pokarmowa?

Nowe produkty trzeba powoli wprowadzać do diety dziecka. Po każdym nowym posiłku, np. przecierze z ziemniaków i marchewki, trzeba uważnie obserwować malucha, aby sprawdzić, czy nie reaguje alergicznie na dany produkt.

Alergia może wystąpić po kilku godzinach od spożycia lub 2-3 dniach. Dlatego warto zapisywać sobie, co podajemy dziecku - później łatwiej jest wykryć składnik alergiczny. Oczywiście, najlepiej jest zacząć od monokomponentów, czyli od podawania przecierów jednoskładnikowych - wtedy będziemy wiedzieli, czy dziecko jest uczulone na brokuła czy dynię - radzi Anna Rzeszotek, ekspert programu "Zdrowy Start w Przyszłość".

>> Zadbaj, by dziecku nie zabrakło wapnia w diecie >>

Rozszerzanie diety niemowlaka: jak rozpoznać alergię pokarmową?

Alergia pokarmowa może objawić się na kilka sposobów. Najczęstszym z nich jest oczywiście biegunka i wymioty, mogą wystąpić również ulewanie i kolki. U niektórych maluchów alergia objawia się także wysypką, pojawiającą się głównie na twarzy dziecka oraz na zgięciach kolanowych i łokciowych. Katar i problemy z oddychaniem także mogą wiązać się z nietolerancją pokarmową.

Jeśli zauważymy którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, powinniśmy udać się do lekarza.

Zobacz wideo: Alergia pokarmowa u dzieci - metody leczenia