ROZSZERZANIE DIETY NIEMOWLAKA: jak sprawdzić, co uczula dziecko?

2014-11-11 8:03

Rozszerzanie diety niemowlaka nie należy do najłatwiejszych zadań. Dzieci często grymaszą, odmawiają zjadania tego, co przygotowali rodzice lub... płaczą i stają się marudne. Czasem problemy związane z rozszerzaniem diety spowodowane sa alergią pokarmową. Jak rozpoznać, czy niemowlę cierpi na alergię pokarmową i sprawdzić, co uczula dziecko?

Rozszerzanie diety
Autor: thinkstockphotos.com Rozszerzając dietę niemowlaka, najlepiej wprowadzać przeciery jednoskładnikowe.

Spis treści

  1. Czym się różni alergia pokarmowa od nietolerancji pokarmowej?
  2. Rozszerzanie diety niemowlaka: kiedy występuje alergia pokarmowa?
  3. Rozszerzanie diety niemowlaka: jak rozpoznać alergię pokarmową?

Rozszerzanie diety niemowlaka to zadanie karkołomne - dzieci rzadko chcą jeść to, co rodzice uważają za zdrowe. Malucha trzeba oswoić z nowymi smakami, dlatego nie wolno się poddawać po pierwszej nieudanej próbie podania nowego produktu. Jak jednak sprawdzić, czy odmawianie jedzenia to zwykłe marudzenie czy alergia pokarmowa?

>>Alergia pokarmowa u dziecka: dieta niemowlaka, u którego została zdiagnozowana alergia pokarmowa>>

Czym się różni alergia pokarmowa od nietolerancji pokarmowej?

Rozszerzanie diety niemowlaka: kiedy występuje alergia pokarmowa?

Nowe produkty trzeba powoli wprowadzać do diety dziecka. Po każdym nowym posiłku, np. przecierze z ziemniaków i marchewki, trzeba uważnie obserwować malucha, aby sprawdzić, czy nie reaguje alergicznie na dany produkt.

Alergia może wystąpić po kilku godzinach od spożycia lub 2-3 dniach. Dlatego warto zapisywać sobie, co podajemy dziecku - później łatwiej jest wykryć składnik alergiczny. Oczywiście, najlepiej jest zacząć od monokomponentów, czyli od podawania przecierów jednoskładnikowych - wtedy będziemy wiedzieli, czy dziecko jest uczulone na brokuła czy dynię - radzi Anna Rzeszotek, ekspert programu "Zdrowy Start w Przyszłość".

>> Zadbaj, by dziecku nie zabrakło wapnia w diecie >>

Rozszerzanie diety niemowlaka: jak rozpoznać alergię pokarmową?

Alergia pokarmowa może objawić się na kilka sposobów. Najczęstszym z nich jest oczywiście biegunka i wymioty, mogą wystąpić również ulewanie i kolki. U niektórych maluchów alergia objawia się także wysypką, pojawiającą się głównie na twarzy dziecka oraz na zgięciach kolanowych i łokciowych. Katar i problemy z oddychaniem także mogą wiązać się z nietolerancją pokarmową.

Jeśli zauważymy którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, powinniśmy udać się do lekarza.

Zobacz wideo: Alergia pokarmowa u dzieci - metody leczenia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza