Rozszerzanie diety niemowlęcia o ryby. Od kiedy w diecie dziecka mogą pojawić się ryby?

2013-01-09 14:41

Ryby są smaczne i zdrowe - zawierają cenne składniki odżywcze, takie jak fosfor, potas, wapń, witaminy A, B i D, są także źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Dlatego konieczne jest rozszerzanie diety niemowlęcia o ryby. Kiedy i jakie ryby włączyć do jadłospisu niemowlęcia.

Zalecenia dotyczące rozszerzania diety niemowlęcia są co kilka lat aktualizowane w oparciu o najnowsze badania. Schemat żywienia niemowląt dostosowuje się do błyskawicznie zmieniających się warunków życia i środowiska, ale zalecenia dotyczące tego, od kiedy podawać ryby dzieciom nie zmieniają się od lat. Oczywiście ryby, które podajemy dzieciom powinny być świeże, dobrej jakości i pochodzić z pewnego źródła.

Rozszerzanie diety niemowlaka - od kiedy podawać ryby

Ryby w diecie niemowlaka powinny pojawić się w 6. miesiącu życia, gdy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, i w 7. miesiącu, gdy jest karmione piersią.

>>SCHEMAT ŻYWIENIA NIEMOWLĄT - zalecenia dotyczące żywienia niemowląt i małych dzieci>>

Jako pierwsze należy wprowadzić do diety ryby o białym mięsie, mniej tłuste:

  • dorsz, 
  • mintaj, 
  • pstrąg.

Potem wprowadzamy bardziej tłuste ryby:

  • łososia, 
  • makrelę, 
  • halibuta.

Ryby powinny być przygotowane na parze.

Pod koniec pierwszego roku życia można podać niemowlęciu ryby pieczone. Nie zaleca się natomiast podawania dzieciom ryb w marynatach i wędzonych.

>>Czy niemowlak może jeść RYBY?>>

Zobacz film: Żywienie niemowląt: gotowe dania ze słoiczka

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE