Bank Mleka Kobiecego już działa. Udostępni mleko kobietom, które nie mogą karmić piersią

2015-01-15 10:02

Bank Mleka Kobiecego powstał przy szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie. Nakarmi wszystkie noworodki, których mamy mają problemy z karmieniem piersią. Bank Mleka Kobiecego ma zasięg regionalny, będą mogły więc korzystać z niego nie tylko pacjentki szpitala, ale wszystkie kobiety, które nie mają pokarmu.

Bank mleka, karmienie butelką, karmienie piersią
Autor: thinkstockphotos.com Z Banku Mleka Kobiecego moga korzystać wszystkie mamy, które mają problem z pokarmem.

Spis treści

  1. Bank Mleka Kobiecego: jak to działa?
  2. Bank Mleka Kobiecego: czy to jest bezpieczne?

To nie pierwszy bank mleka w Warszawie - funkcjonuje już jeden w szpitalu im. prof. dr W. Orłowskiego przy ulicy Czerniakowskiej. Z tamtej placówki mogą jednak korzystać tylko pacjentki szpitala, a Bank Mleka Kobiecego, który powstał w szpitalu św. Rodziny przy ulicy Madalińskiego w Warszawie, jako pierwszy udostępnia swoje zasoby mleka wszystkim kobietom, które mają problemy z karmieniem piersią. To niezmiernie ważna informacja dla wszystkich rodziców, którzy do tej pory musieli sami sobie radzić z brakiem mleka.

>> Oddaj mleko, będziesz wielka! Bank mleka szansą dla wcześniaków >>

Bank Mleka Kobiecego: jak to działa?

W Banku Mleka Kobiecego w specjalnych butelkach przechowywany jest pokarm, który oddały wolontariuszki. Do banku może zgłosić się każda kobieta, która ma nadmiar pokarmu, a pracownicy szpitala wręcz zachęcają mamy, aby oddawały go jak najwięcej.

W celach bezpieczeństwa, przed pobraniem pokarmu, z wolontariuszkami przeprowadzany jest wywiad zdrowotny. Następnie mleko jest pobierane do pojemnika i poddawane analizom, które mają potwierdzić, czy posiada wszystkie cenne substancje odżywcze. Po przeprowadzeniu takich badań zbiornik z mlekiem jest pasteryzowany w temperaturze ok. 60 stopni Celsjusza i przechowywany w lodówkach.

>> Ile koszuje twoje mleko na czarnym rynku? Nielegalny handel kobiecym mlekiem >>

Bank Mleka Kobiecego: czy to jest bezpieczne?

Pokarm przechowywany w Banku Mleka Kobiecego właśnie dlatego jest tak szczegółowo badany, żeby zapewnić noworodkom całkowite bezpieczeństwo. Z mlekiem kobiecym mogą być przenoszone do organizmu dziecka różne drobnoustroje, wywołujące m.in. zapalenie wątroby typu B czy żółtaczkę typu C. Dlatego tak ważne jest podawanie dzieciom pokarmu ze sprawdzonego źródła, właśnie takiego jak Bank Mleka Kobiecego.

Do tej pory rodzice często szukali rozwiązania problemu w internecie, kupując pokarm od kobiet, które wystawiały ogłoszenia w internecie. Konsekwencje takiego zachowania mogły być bardzo poważne - nikt nie badał tego pokarmu, nie było więc wiadomo, co się w nim znajduje.

Banki Mleka Kobiecego z powodzeniem funkcjonują w całej Europie. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby noworodek zachorował po podaniu mleka z takiej placówki. Więcej na ten temat przeczytasz w miesięczniku M jak mama w numerze 02/2015

>> Co o bankach mleka sądzą mamy na forum Mjakmama24.pl? >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza