Dieta po porodzie: czy mama KARMIĄCA może być na DIECIE?

2014-07-06 19:20

Nie możesz się doczekać, aż zaczniesz chudnąć po ciąży, ale jak tu się odchudzać, gdy karmisz piersią? Przecież restrykcyjna dieta po porodzie może zaszkodzić tobie i dziecku. A jednak dzięki rozsądnej diecie podczas karmienia piersią możesz zgubić zbędne kilogramy po ciąży.

Dieta karmiącej mamy: jedz, co lubisz
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Sprawdź też: >> Odchudzanie po porodzie: co jeść, żeby schudnąć? <<
  2. Dieta po porodzie: czy podczas karmienia można być na diecie?

Dieta karmiącej powinna być przede wszystkim zróżnicowana, by dostarczała organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Dieta wykluczająca wiele produktów nie jest zdrowa przede wszystkim dla kobiety. Skład pokarmu jest bowiem stały i nie zmienia się pod wpływem diety mamy karmiącej, niestety odbywa się to kosztem zdrowia kobiety. Dlatego dla własnego dobra warto jeść różnorodne grupy produktów i nie wykluczać „na wszelki wypadek” pokarmów, które mogą wywołać alergię. Można to zrobić dopiero po potwierdzeniu, że dany składnik uczula malucha.

Sprawdź też: >> Odchudzanie po porodzie: co jeść, żeby schudnąć? <<

Dieta po porodzie: czy podczas karmienia można być na diecie?

Jednak to, że dieta karmiącej ma być zróżnicowana, nie oznacza, że powinnaś jeść wszystko. Bez szkody możesz wykreślić z diety tzw. puste kalorie, czyli wszelkie produkty bogate w kalorie, a ubogie w niezbędne składniki odżywcze. Należą do nich wszelkie słodycze (batony, ciastka, słodzone płatki śniadaniowe, lody, desery mleczne), słodkie napoje, gotowe soki, słone przekąski, potrawy smażone i wszelką przetworzoną żywność. Jedz mało przetworzone, świeże produkty, owoce, warzywa, rośliny strączkowe, orzechy i pestki, kasze, pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał, chude mięso i ryby. Zdrowa dieta sprawi, że waga wróci do normy. Przez pierwsze pół roku po porodzie najłatwiej jest schudnąć, ponieważ metabolizm jest przyspieszony, stabilizuje się gospodarka hormonalna, a karmienie piersią powoduje utratę 500 kcal dziennie. Chudnięcie powinno być rozłożone w czasie, najlepiej chudnąć 0,5-1 kg tygodniowo. Pilnuj, by dostarczać sobie 2500 kcal dziennie.

Mjakmama24.pl