Dieta karmiącej mamy: CZY PICIE PIWA KARMELOWEGO na laktację ma sens?

2019-07-02 12:14

Czy picie piwa karmelowego o minimalnej zawartości alkoholu pobudza laktację? Jak picie piwa wpływa na karmienie piersią i czy słód jęczmienny ma zbawienny wpływ na laktację? – odpowiadamy na pytania naszych Forumowiczek.

Dieta karmiacej czy picie piwa na pobudzenie laktacji ma sens
Autor: _photos.com|photos.com Dieta karmiącej: czy picie piwa na pobudzenie laktacji ma sens?

Spis treści

  1. Picie piwa karmelowego a karmienie piersią: jestem na nie
  2. Piwo na laktację - komentarz doradcy laktacyjnego
  3. Picie piwa karmelowego na laktację: jestem za
  4. Picie piwa karmelowego na laktację: są inne sposoby
  5. Wpływ diety na laktację

Czy picie piwa o małej zawartości alkoholu (0,5 proc.) faktycznie pobudza laktację? Faktem jest, że wiele kobiet ma za mało pokarmu i szuka sposobów na zwiększenie laktacji. Temat piwa karmelowego i słodu jęczmiennego na laktację stał się ostatnio popularny wśród młodych mam. Podobno w jednym z warszawskich szpitali na oddziale położniczym w lodówce stoi właśnie piwo i każda mama może z niego skorzystać. Ja rodziłam niedawno, w Warszawie, ale w moim szpitalu miałyśmy do dyspozycji tylko specjalną herbatkę laktacyjną. A może jednak warto spróbować i piwa? Słód jęczmienny zawarty w piwie ma ponoć wpływ na pobudzenie laktacji.

>> Dieta laktacyjna. 7 składników na zwiększenie laktacji

Picie piwa karmelowego a karmienie piersią: jestem na nie

„Słyszałam takie opinie, ale nie próbowałam, nie lubię piwa karmelowego i jakoś nie za bardzo mi się chce wierzyć w jego laktacyjną moc. Na pobudzenie laktacji kupowałam sobie w aptece zioła i je piłam, może na początku trochę mnie odrzucało, ale potem się przyzwyczaiłam” – pisze na forum www.mjakmama24.pl justyna1658. Przeciwniczki picia piwa w ciąży i po niej nie mają wątpliwości: „Opinie są różne, ale jedna się nie zmienia – alkohol szkodzi” – pisze pinacolada. Nasze forumowiczki zastanawiają się także, czy propagowanie tego sposobu na laktację nie jest przypadkiem ukrytą reklamą firm produkujących piwo. „Kto wie, może to piwo karmelowe ma rzeczywiście jakiś składnik, który pobudza laktację. A może jest to zwykły chwyt reklamowy mający na celu zwiększenie sprzedaży tego piwa” – zastanawia się Kasia_K.

>> LAKTACJA: gdy masz za mało pokarmu lub za dużo

Dobrze wiedzieć

Piwo na laktację - komentarz doradcy laktacyjnego

Anna Komaszyńska, www.bonamater.pl

Aktualnie nie zaleca się stosowania nawet piwa bezalkoholowego, jako środka na pobudzenie laktacji. W handlu doszło do pewnego kuriozum, które należałoby wyjaśnić: nazwa piwa, o którym piszą forumowiczki, pochodzi prawdopodobnie od karmelu, a nie od karmienia, a karmel zupełnie nie ma znaczenia przy karmieniu piersią. Podstawowym napojem kobiety karmiącej powinna być woda, najlepiej niezbyt zimna.

Picie piwa karmelowego na laktację: jestem za

Nie brakuje jednak także zwolenniczek takiego sposobu na pobudzenie laktacji. „Ja piłam, tylko musisz je rozgazować... Może piwo ma smak taki sobie, ale ściągałam 2 litry mleka dziennie” – twierdzi marza. Podobnie uważa Kasia_K: „Teraz, gdy karmię moją córeczkę piersią, od czasu do czasu pozwalam sobie na bezalkoholowe piwo – mniam, po prostu pychotka... Mam wrażenie, że pozytywnie wpływa ono na laktację” – pisze na naszym forum. Wiele mam zdaje sobie sprawę z tego, że nie może być to jedyny sposób na pobudzenie organizmu do wydzielania większej ilości pokarmu. „Ma to być tylko środek wspomagający, a nie coś na stałe” – podkreśla mamaola.

>> Laktacja i karmienie piersią: nawał pokarmu. Sposoby na mleczny nawał

Picie piwa karmelowego na laktację: są inne sposoby

Wypicie kufla piwa bezalkoholowego jest kuszącą opcją. Ale ja jako młoda, karmiąca piersią mama najpierw radziłabym wypróbować inne sposoby na pobudzenie laktacji. Nasze forumowiczki mają kilka sprawdzonych sposobów. „Zamiast piwa na laktację położne polecają picie herbaty rooibos” – donosi milunia28. Można też tanio kupić specjalne herbatki laktacyjne dla mam karmiących. Wypróbowałam je na sobie – naprawdę działają. Gdy pojawią się problemy, najlepiej poradzić się położnej albo doradcy laktacyjnego.

Wpływ diety na laktację

Dieta ma bardzo duży wpływ na ilość pokarmu produkowanego przez organizm matki. Natomiast okazuje się, że na jakość mleka - spożywane produkty nie mają większego wpływu. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest rodzaj i sposób spożywania tłuszczy. Zapytaliśmy eksperta co i jak jeść w czasie laktacji. Dowiesz się również czy piwo karmelowe tak popularne wśród młodych mam rzeczywiście poprawia laktację.

miesięcznik "M jak mama"