KARMIENIE PIERSIĄ: fachowa pomoc dla mamy

2014-06-04 14:51

Na początku laktacji lub w razie choroby niemal każda kobieta potrzebuje fachowej pomocy dla karmiącej mamy. Nie powinna jej jednak szukać u lekarza.

karmienie piersia
Autor: thinkstockphotos.com

Problemów i wątpliwosci związanych z karmieniem piersią jest całe mnóstwo: jak prawidłowo przystawiać dziecko? Czy ono je tyle co trzeba? Co sama mogę jeść? Czy podczas przyjmowania leków mogę kontynuować karmienie piersią? Gdy młoda mama nie umie sobie sama poradzić, powinna szukać pomocy osoby kompetentnej.

Fachowa pomoc dla karmiącej mamy

Niestety, prawda jest taka, że zwykle zwraca się wtedy do lekarza, a lekarze – zarówno pediatrzy jak i ci pierwszego kontaktu – najczęściej nie mają rzetelnej i aktualnej wiedzy na temat laktacji i nie potrafią pomóc. Często lekarze nie doceniają znaczenia naturalnego karmienia i w razie jakichkolwiek kłopotów radzą matce przejść na mleko modyfikowane zamiast wspierać ją i szukać innego rozwiązania. Powszechną praktyką jest np. zalecanie przez lekarzy przerwania karmienia w razie choroby matki i konieczności przyjmowania przez nią leków. A tymczasem jest bardzo dużo leków, które można bezpiecznie stosować podczas karmienia, tylko trzeba wiedzieć, gdzie sprawdzić, czy dany lek koliduje z laktacją, czy nie.
Dlatego jeśli zależy ci na długim karmieniu piersią, pomocy powinnaś szukać u certyfikowanych doradców laktacyjnych. Zwykle są to położne, pielęgniarki lub lekarki, które przebyły szkolenie z zakresu poradnictwa laktacyjnego, potwierdzone otrzymaniem tytułu certyfikowanego doradcy laktacyjnego (CDL) lub międzynarodowego konsultanta laktacyjnego (IBCLC).
W lipcowym numerze „M jak mama” znajdziesz dokładne informacje, gdzie szukać doradcy laktacyjnego - podajemy strony internetowe, na których są listy wszystkich doradców w Polsce, oraz aktualne telefony do całodobowych poradni laktacyjnych. Polecamy i zachęcamy do zakupu! Nowy numer w kioskach już od 6 czerwca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza