KARMIENIE PIERSIĄ: jak długo można karmić dziecko piersią? [FILM]

2014-10-22 10:52

Lekarze i położne podkreślają zalety karmienia piersią. Mleko mamy zawiera wiele składników odżywczych, poprawia odporność dziecka i korzystnie wpływa na jego rozwój. Jak długo jednak kobiety powinny karmić piersią? Rozmawiają Anna Rzeszotek, ekspert programu "Zdrowy start w przyszłość" oraz tyczkarka Monika Pyrek.

Karmienie piersią
Autor: thinkstockphotos.com Karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych u dziecka.

Spis treści

  1. Karmienie piersią zapobiega chorobom cywilizacyjnym
  2. Karmienie piersią: jak długo karmić?

Mleko mamy ma idealny skład dla dziecka. Chroni przed alergiami, zawiera mnóstwo składników odżywczych i przeciwciał, dzięki czemu też chroni przed infekcjami. Nie można się więc dziwić, że karmienie piersią jest zalecane przez lekarzy i położne.

>> Co powinna jeść karmiąca matka? >>

Karmienie piersią zapobiega chorobom cywilizacyjnym

- Karmienie piersią ogranicza ryzyko wystąpienia poważnych chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie. Badania z ostatnich 20 lat pokazały, że dzieci karmione piersią mają inaczej zaprogramowany metabolizm - mówi Anna Rzeszotek, ekspert programu "Zdrowy start w przyszłość".

>> Gwiazdy o presji społeczeństwa, dotyczącej karmienia piersią >>

Karmienie piersią: jak długo karmić?

Przez pierwsze pół roku życia dziecka mleko stanowi podstawę żywienia. Po tym czasie powoli można wprowadzać posiłki uzupełniające, ale mleko dalej powinno zajmować główne miejsce w schemacie żywienia dziecka.

- Dla mnie karmienie piersią było czymś oczywistym. Od początku wiedziałam, że będę synka karmiła piersią - mówi tyczkarka Monika Pyrek. - Na początku zakładałam sobie, że będę karmić minimum pół roku, chyba że uda mi się utrzymać pokarm dłużej. Maksymalnie zakładałam rok - tłumaczy.

12 miesięcy powinno być taką granicą, po przekroczeniu której przestajemy karmić dziecko piersią.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza