Tatuaż a karmienie piersią: czy można zrobić tatuaż w czasie laktacji?

2019-07-01 10:41

Czy tatuaż i karmienie piersią wykluczają się? Czy można zdobić ciało w czasie laktacji, czy lepiej poczekać aż malec przestanie ssać pierś?

Tatuaż a karmienie piersią
Autor: Getty images

Czy można robić tatuaże w czasie karmienia piersią? To trudne pytanie, ponieważ brakuje specjalistycznych opinii na ten temat. Wszystko dlatego, że moda na tatuaże jest stosunkowo młoda – jeszcze kilkanaście lat temu żadnej kobiecie, a tym bardziej mamie, nie przyszedłby taki pomysł do głowy.

Spis treści

  1. Tatuaż a karmienie piersią - czy to bezpieczne
  2. Tatuaż u matki karmiącej
  3. Przeciwskazania wykonania tatuażu w czasie karmienia piersią
  4. Tatuaż w czasie karmienia piersią a infekcja
  5. Tatuaż w czasie karmienia piersią a alergia
  6. Tatuaż a karmienie piersią - na co zwrócić uwagę

Tatuaż a karmienie piersią - czy to bezpieczne

W tej chwili jednak tatuowanie ciała jest popularne i na szczęście coraz bezpieczniejsze: doskonalsze są techniki malowania ciała, lepsze są barwniki, większa troska o sterylność używanych narzędzi. Mimo to warto zastanowić się, czy wykonanie tatuaży w okresie karmienia piersią to dobry pomysł.

Tatuaż u matki karmiącej

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, a także amerykańskie towarzystwa zrzeszające ginekologów i położne, nie wypowiadają się oficjalnie na temat tatuaży wykonywanych w czasie ciąży czy laktacji.

Czytaj:

Czy można wykonać tatuaż w ciąży?

Czym jest tatuaż maskujący rozstępy?

M jak mama: Sposoby na laktację: co działa, a co nie?

Przeciwskazania wykonania tatuażu w czasie karmienia piersią

 Wszyscy specjaliści podkreślają, że w obu tych okresach kobieta powinna zachowywać szczególne środki ostrożności i unikać ryzyka. A robienie tatuażu jest ryzykowne. Dlaczego?

Tatuaż w czasie karmienia piersią a infekcja

Wykonywanie tatuaży grozi infekcją. Nakłuwanie ciała igłą powoduje na skórze otwartą ranę, a taka sytuacja zawsze wiąże się z ryzykiem przedostania się do niej bakterii i wirusów. Najczęstsze choroby przenoszone w studiach tatuaży to wirusowe zapalenie wątroby typu C, tężec czy HIV.

Wprawdzie wirus WZW nie przenika do pokarmu, ale za to HIV – już tak. Zdarzają się również drobniejsze infekcje, które powodują, że rana po tatuażu źle się goi, i które – jak każdy stan zapalny – osłabiają organizm kobiety.

Tatuaż w czasie karmienia piersią a alergia

Wprowadzenie barwników do ciała może spowodować alergię, która będzie wymagać leczenia. Nie wszystkie preparaty antyalergiczne wolno przyjmować w trakcie laktacji, dlatego uczulenie może zakłócić karmienie.

I wreszcie: chociaż same farby nie przedostają się do pokarmu, to jednak niektóre barwniki zawierają szkodliwe substancje, które wnikają do organizmu kobiety i w ten sposób mogą znaleźć się w mleku. 

Naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ocenili, że wśród niebezpiecznych składników farb do tatuowania znajdują się metale ciężkie, m.in. arsen, kadm, ołów, chrom i rtęć. To one nadają tuszom koloru. Dlatego też, zdaniem specjalistów, lepsze są tatuaże niekolorowe.

Wszystko wskazuje więc na to, że najbezpieczniej jest poczekać z wykonaniem tatuażu przynajmniej do czasu zakończenia laktacji.

Czytaj:

Czy z implantami można karmić?

Czy manicure hybrydowy w ciąży jest bezpieczny?

Paznokcie do porodu, tatuaż, soczewki kontaktowe - co przeszkadza w porodzie?

Tatuaż a karmienie piersią - na co zwrócić uwagę

Jeśli mimo świadomości zagrożeń, zdecydowałaś się na wykonanie tatuażu w okresie karmienia piersią, zadbaj koniecznie o swoje bezpieczeństwo.

  • Wybierz dobre i sprawdzone studio, w którym narzędzia są sterylizowane, materiały – dobre gatunkowo, a tatuażyści – doświadczeni i sprawni.
  • Nie rób tatuażu na piersiach czy na klatce piersiowej – rana może utrudnić karmienie.
  • Słuchaj zaleceń tatuażysty - po wykonaniu dzieła, postępuj zgodnie z zaleceniami, które przekaże ci osoba wykonująca tatuaż. Dotyczą one m.in. pielęgnacji tatuażu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza