Problemy z laktacją: pękające brodawki, nawał pokarmu, zastój i inne [PORADNIK]

2018-03-26 10:23 Małgorzata Wójcik
karmienie piersią
Autor: thinkstockphotos.com Problemy laktacyjne przyprawiają młode mamy o niemały stres.

Pękające brodawki, nawał pokarmu lub jego zastój – to najczęstsze problemy z laktacją. W naszym poradniku podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.

Problemy z laktacją: pękające brodawki

Do najczęstszych problemów z laktacją zalicza się pękające brodawki. Pod wpływem hormonów wydzielanych w okresie okołoporodowym brodawki są tkliwe i delikatne. Zdarza się, że pęka na nich skóra, co jest skutkiem nieprawidłowej techniki ssania noworodka lub nieumiejętnego przystawiania do piersi. Wystarczy profesjonalna pomoc doradcy laktacyjnego, aby problemy te zniknęły po kilku dniach.

Pękające brodawki – co robić?
Prawidłowo przystawiaj dziecko: musi leżeć przodem do ciebie i chwytać ustami całą brodawkę wraz z otoczką. Kąt między dolną i górną wargą dziecka powinien być rozwarty. Wietrz piersi między karmieniami. Powietrze przyspiesza gojenie ranek. Popękane brodawki po karmieniu smaruj odrobiną własnego mleka lub specjalnymi preparatami z lanoliną na pękające brodawki.

Problemy z laktacją: nawał pokarmu

Nawał pokarmu to kolejny z często występujących problemów laktacyjnych. Pojawia się w 2.–6. dobie po porodzie i jest objawem fizjologicznym, spowodowanym burzą hormonów szalejących w organizmie mamy. Objawia się pełnością piersi i ich bolesnością, a pokarm samoistnie wypływa z piersi. Problem znika po 1–2 dobach.

Nawał pokarmu – co robić?
Przed karmieniem odciągnij niewielką ilość pokarmu, aby ułatwić dziecku prawidłowe uchwycenie brodawki. Często karm dziecko, nawet jeśli sprawia ci to ból. By złagodzić dyskomfort, po karmieniu rób na piersi zimny okład ze schłodzonej pieluszki.

Problemy z laktacją: zastój pokarmu

Wśród często występujących problemów z laktacją trzeba również wymienić zastój pokarmu, który występuje, gdy mama karmi nieregularnie (np. zaraz po porodzie, gdy dziecko nie ma jeszcze ustalonego rytmu dnia) lub nagle zaczyna karmić rzadziej (np. z powodu rozszerzenia diety), może jej się to właśnie przydarzyć. Przepełnione pęcherzyki mleczne uciskają naczynia włosowate i oksytocyna nie dociera do przewodów mlecznych, przez co mleko nie wypływa, lecz zalega w nich, tworząc zgrubienia. Piersi stają się obrzęknięte, zaczerwienione i bolesne.

Zastój pokarmu – co robić?
Przed karmieniem zrób ciepły okład na piersi, by ułatwić wypływanie mleka. Jak najczęściej przystawiaj dziecko. Zaczynaj karmienie od bardziej przepełnionej i bolesnej piersi. Jeśli podczas karmienia dziecko nie zlikwiduje zastoju, odciągnij pokarm, delikatnie rozmasowując palcami jego miejsce. Po karmieniu zrób sobie okład ze schłodzonych i rozbitych tłuczkiem liści białej kapusty, które mają działanie ściągające i zmniejszające obrzęk.

Problemy z laktacją: zapalenie piersi

Ból i wysoka temperatura to objaw zapalenia piersi, które jest zwykle skutkiem zastoju pokarmu lub zainfekowania pękniętej brodawki. Silnemu bólowi towarzyszy pojawienie się w piersi zgrubień, zaczerwienienie, gorączka oraz bóle mięśni jak przy grypie. Jednym z najczęstszych problemów laktacyjnych jest więc również zapalenie piersi.

Zapalenie piersi – co robić?
Gdy tylko pojawi się ból, przyjmij lek przeciwzapalny (ibupfrofen). Pamiętaj, by przed przyjęciem leku odciągnąć dziecku pokarm laktatorem. Stosuj zimne okłady na bolące miejsca. Natychmiast zgłoś się do lekarza lub doradcy laktacyjnego.

Problemy z laktacją: za mało pokarmu w piersiach

Wśród problemów z laktacją należy też wymienić brak pokarmu. Częste przystawianie do piersi, dużo chęci i dobrej woli ze strony mamy zazwyczaj gwarantują sukces karmienia naturalnego. Zdarza się jednak, że mama nagle zaczyna odczuwać brak pokarmu. Taka sytuacja nazywana jest kryzysem laktacyjnym i zdarza się w różnych okresach karmienia (zwykle ok. 2., 6. oraz 9. miesiąca życia dziecka). Warto cierpliwie przeczekać ten moment, który trwa około tygodnia.

Za mało pokarmu – co robić?
Nie denerwuj się, bo stres hamuje laktację. Często przystawiaj dziecko do piersi, ponieważ to pobudza produkcję mleka. Skorzystaj z herbatek mlekopędnych lub preparatów wspomagających laktację. Stymuluj też piersi laktatorem - to powinno pomóc.

LAKTACJA: gdy pokarmu jest za mało lub za dużo

Problemy z laktacją: płaskie brodawki

Mówiąc o problemach laktacyjnych nie można nie wspomnieć o płaskich brodawkach. To właśnie one utrudniają dziecku uchwycenie piersi, przez co może ono się nie najadać. Rzadkie ssanie dodatkowo zaburza laktację.

Co robić?
Przed każdym karmieniem spróbuj wyciągnąć brodawkę ręką lub laktatorem i od razu przystaw dziecko. Kup specjalne nakładki, które nosi się pomiędzy karmieniami – wyciągają brodawki i ułatwiają ssanie. Przystawiaj dziecko jak najczęściej, gdyż ssanie maluszka najlepiej formuje brodawki.

Problemy laktacyjne: małe piersi

Kobiety mające małe piersi często obawiają się, że będą one przyczyną ich problemów laktacyjnych. Tymczasem wielkość piersi nie ma żadnego wpływu na laktację, dlatego kobiety z małym biustem nie powinny się obawiać o ilość produkowanego pokarmu. Laktacja zależy od prolaktyny, a hormon ten produkowany jest przez organizm każdej zdrowej kobiety, bez względu na rozmiar jej biustonosza.

Co robić?
Nie martw się, że masz małe piersi – na pewno dasz radę wykarmić swoje maleństwo. Czekaj cierpliwie, aż laktacja rozwinie się w pełni, nie stresuj się, wypoczywaj i pij dużo wody mineralnej.

Problemy z laktacją: nierówne piersi

Kolejny z problemów laktacyjnych to nierówność piersi. Zdarza się, że dziecko upodoba sobie jedną pierś (np. lewą, bo słyszy wtedy bicie serca mamy) i nie chce ssać z drugiej. Niekiedy też z jednej piersi mleko tryska strumieniami, a z drugiej trzeba je wysysać z niemałym wysiłkiem, więc niemowlę się do niej zniechęca. Na skutek tego nielubiana pierś zaczyna produkować mniej mleka, druga natomiast ma go mnóstwo, przez co jest większa. Nie przejmuj się – po zakończeniu laktacji biust się wyrówna.

Co robić?
Przed podaniem "nielubianej" piersi rozgrzej ją ciepłymi okładami, by pokarm łatwiej wypływał. Zawsze zaczynaj karmienie od mniejszej piersi – głodne dziecko na początku nie będzie marudziło i zadowoli się nawet "gorszą" stroną.

>> Laktacja: Kryzys laktacyjny – co robić, gdy masz za mało pokarmu?

Problemy laktacyjne: zakażenie brodawek

Popękane brodawki narażone są na infekcje. Najczęściej dochodzi do zakażenia drożdżakiem Candida albicans. Skóra brodawki jest wówczas zaczerwieniona, błyszcząca, z białawym nalotem, czemu towarzyszy piekący ból. W buzi niemowlęcia zwykle pojawiają się pleśniawki. Zakażenie brodawek to również często występujący problem laktacyjny.

Co robić?
Skonsultuj się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym. Smaruj brodawki środkiem przeciwgrzybiczym (np. Clotrimazolem 1-proc.) 3–4 razy dziennie, po karmieniu, przez minimum 14 dni. Wietrz i osuszaj piersi. Często zmieniaj biustonosz i wkładki laktacyjne.

Problemy laktacyjne: nieustanne karmienie

Dzieci ssą pierś nie tylko z głodu, ale też dlatego, że daje im to poczucie bezpieczeństwa. To normalne, ale uciążliwe dla mamy, dlatego tę kwestię również zaliczamy do problemów laktacyjnych. Ok. 3. i 6. tygodnia życia, a także w wieku 3 miesięcy, dziecko przechodzi okres intensywnego wzrostu – potrzebuje więcej pokarmu, więc wtedy też "wisi" przy piersi.

Co robić?
Aby pozbyć się ostatniego z wymienionych problemów laktacyjnych, sprawdzaj, czy dziecko najada się do syta, kontrolując jego przyrost wagi i liczbę wypróżnień (w pierwszych miesiącach życia to 175–220 g mleka na tydzień i 4–6 kupek na dobę). Przytulaj go często do nagiego ciała, nie bój się podawania smoczka.

>> Jak długo można karmić piersią? Czy długie karmienie piersią jest zdrowe?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE