Zastój pokarmu w piersiach - co robić gdy do niego dojdzie?

2019-09-05 10:47
karmienie piersią
Autor: thinkstockphotos.com Problemy z laktacją: jeśli z całej piersi lub jakieś częsci nie wypływa mleko jest to zastój pokarmu.

Zastój pokarmu w piersiach to jedna z przykrych niespodzianek, która może zaskoczyć cię podczas karmienia piersią. Przeczytaj, jakie są objawy i co robić w przypadku zostoju pokarmu.

Zastój pokarmu w piersiach to bolesna dolegliwość, która może zdarzyć się podczas karmienia piersią. Oznacza to, że przewód mleczny został zatkany i mleko nie wypływa w prawidłowy sposób z piersi. Może być też zgrubienie piersi, zaczerwienie, bolesność piersi przy dotyku. Właściwe postępowanie pozwoli uporać się z tym problemem.

Objawy zastoju pokarmu

Zastój pokarmu może się przydarzyć kobiecie karmiącej piersią. Oto najczęstsze objawy:

  • przy zastoju pokarmu piersi są przepełnione, nabrzmiałe, bolesne,
  • fragment piersi może być cieplejszy i twardszy, z czerwoną plamą lub guzkiem na skórze,
  • skutkiem zastoju pokarmu jest to, że mleko nie wypływa z piersi (nie słychać odgłosu połykania, gdy dziecko ssie), jednak gdy zatkany jest tylko jeden przewód mleczny, mleko wypływa bez problemu.

Przyczyny zastoju pokarmu

Zastój mleka może się pojawić jako powikłanie po nawale pokarmu, w okresie wydłużania czasu między karmieniami lub odstawiania od piersi. Zastój pokarmu może też być skutkiem zbyt rzadkiego przystawiania niemowlaka do piersi, np. gdy dziecko jest dopajane wodą lub dokarmiane mlekiem modyfikowanym, a także nieprawidłowego przystawiania dziecka (gdy nie chwyta ono całej brodawki z otoczką). 

Zatkanie jednego przewodu mlecznego może wydarzyć się w każdym momencie karmienia piersią, np. w wyniku zmian trybu życia, stresu, noszenia niewłaściwego biustonosza (uciskającego kanaliki mleczne lub źle podtrzymującego biust). Zastój pokarmu może też doprowadzić do sytuacji, że mleko w ogóle nie wypływa z całej piersi lub tylko z jej części.

Sposoby na zastój pokarmu

Co robić w przypadku zastoju pokarmu? Najważniejsze to poprawić wypływanie pokarmu. Z ciepłej piersi pokarm płynie łatwiej, przed karmieniem możesz więc wziąć ciepły prysznic, zanurzyć piersi na minutę w ciepłej wodzie lub położyć na nich ciepły okład. Przed karmieniem i podczas niego delikatnie gładź piersi, by poprawić drenaż – ale ich nie masuj! Przed karmieniem piersią odciągnij trochę mleka.

Czytaj: Odciąganie pokarmu: jak odciągać pokarm i jak go przechowywać

Jak przynieść piersiom ulgę?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza