Kąpiel noworodka – krok po kroku jak kąpać niemowlę

2013-05-13 13:55

Kąpiel noworodka może się wydawać trudnym zadaniem. Niedoświadczeni rodzice mogą nie wiedzieć, jak trzymać dziecko, jak wygląda pielęgnacja pępka lub jak obciąć paznokcie. Na szczęście szybko dochodzą do wprawy i kąpiel niemowlaka przestaje wywoływać stres, a przeciwnie, staje się przyjemnością. Oto nasz poradnik, jak wykąpać niemowlę.

kapiel niemowlecia
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Kąpiel noworodka - krok po kroku
  2. Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka? Wideo
  3. Pielegnacja pępka podczas kąpieli noworodka
  4. Jak się obchodzić z noworodkiem?
  5. Prawidłowe trzymanie dziecka - pod pachę podczas kąpieli
  6. Podtrzymywanie za główkę podczas mycia buzi
  7. Podtrzymywanie za uda przy przewijaniu
  8. Kąpiel niemowlęcia

Kąpiel noworodka - krok po kroku

  • Zawsze przed kąpielą niemowlęcia przygotuj sobie wszystkie przybory. Potrzebne będą: ręcznik, mydełko dla niemowląt lub płyn do kąpieli, gaziki do przemycia oczu, sól fizjologiczna w ampułkach lub przegotowana woda do mycia powiek, oliwka lub krem do ciała, czysta pieluszka.
  • Nalej wodę do wanienki i zanieś wanienkę w miejsce kąpieli. Gdy masz dużą wanienkę, wygodniej będzie najpierw ją ustawić, a potem dopiero wlać wodę.
  • Rozbierz malca na przewijaku, zmocz gazik w wodzie lub soli fizjologicznej i jednym zdecydowanym ruchem umyj dziecku powieki, przecierając od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego. Nie wykonuj „zygzaków” na powiece. Jeśli nie wystarczy użycie jednego gazika, sięgnij po kolejny.
  • Kolejnym zadaniem będzie zdjęcie pieluszki i umycie pupy niemowlaka z resztek moczu lub kupki wilgotną chusteczką lub gazikami.
  • Następnie delikatnie, powolnym ruchem zanurz malca w wodzie. Możesz podtrzymywać niemowlę tak, aby najpierw zamoczyć nóżki i bok tułowia. Następnie ułóż go pleckami do dna wanienki, cały czas podtrzymując kręgosłup, barki i główkę, aby były powyżej poziomu wody. Drugą ręką myj i opłukuj malca. Na początek zrezygnuj z użycia płynów do kąpieli z oliwką, bo malec będzie miał śliską skórę, co może utrudniać jego wyjęcie z wanienki. Jeśli na kikut pępowiny poleci trochę wody, nie martw się tym. Pępek też trzeba przecież umyć. Po kąpieli wystarczy go osuszyć.
  • Po umyciu wyjmij malca z wody, szybko opatul ręcznikiem i delikatnymi dotknięciami osusz jego skórę. Jeśli to potrzebne, nasmaruj ją pielęgnacyjnym kremem, załóż pieluszkę i ubierz dziecko.

>>Zobacz także: Pierwsza kąpiel noworodka – 7 ważnych zasad. O tym trzeba pamiętać!<<

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka? Wideo

Pielegnacja pępka podczas kąpieli noworodka

Obejrzyj kikut pępowiny. Jeśli to konieczne, przemyj go, sięgając wacikiem do każdego zakamarka. Nie bój się – to nie sprawia dziecku bólu. Dbanie o czystość pępka noworodka jest ważne, bo brudny i zaniedbany może być punktem wyjścia infekcji obejmującej cały organizm (czyli sepsy). Uwaga! Nie ma potrzeby smarowania kikuta pępowiny alkoholem, gencjaną czy jodyną.

>>Przeczytaj również: Pielęgnacja pępka noworodka - 11 pytań o pępek niemowlaka<<

Dobrze wiedzieć

Ostre paznokcie dziecka wystarczy obciąć nożyczkami dla niemowląt, najlepiej po kąpieli. Nożyczki warto wcześniej zdezynfekować spirytusem.Nosek niemowlaka można czyścić za pomocą specjalnego aspiratora lub gumowej gruszki z szeroką końcówką.

Jak się obchodzić z noworodkiem?

  • Staraj się, by twoje ruchy były płynne, wolne i spokojne. Gwałtowne gesty czy nagłe podnoszenie stresują dziecko.
  • Staraj się, by główka niemowlęcia zawsze znajdowała się najwyżej w stosunku do innych części ciała.  Naturalną pozycją noworodka jest pozycja embrionalna, dlatego podnosząc go, staraj się, by jego nóżki i rączki nie zwisały bezwładnie do tyłu.
  • Malec nie ma poczucia równowagi, dlatego źle się czuje, gdy nie widzi, co się z nim dzieje. Zamiast podnosić dziecko buzią zwróconą w stronę sufitu, obróć je bokiem do podłoża – tak, aby widziało otoczenie.
  • Noś dziecko raz na prawej, raz na lewej ręce. Naprzemienność ruchów jest ważna dla symetrycznego rozwoju.

Czym myć niemowlaka? >>

Prawidłowe trzymanie dziecka - pod pachę podczas kąpieli

Prawidłowy chwyt w czasie mycia dziecka jest ważny dla jego bezpieczeństwa. Chodzi o to, aby maluch nie wyślizgnął się z ręki. Podłóż swoją lewą rękę pod szyję malca – tak aby dłonią chwycić go za jego lewe ramię pod paszką. W ten sposób będzie miał oparcie dla karku, a ty będziesz mieć kontrolę nad tym, by nie zanurzyć jego uszu w wodzie. Drugą wolną ręką możesz myć dziecko (w tej pozycji dasz radę umyć także jego włoski). Pamiętaj jednak, że maluchy często są wystraszone nagłym kontaktem z wodą, zwłaszcza gdy wkłada się je do wanienki w pozycji na pleckach (tracą orientację i źle reagują na nagły kontakt z wodą).

Dlatego zaleca się, by zanurzanie dziecka zaczynać od jego nóżek albo wkładać malca do wanienki jego boczkiem – jak radzi znany fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski. W tym celu połóż niemowlę na swoim lewym przedramieniu – tak aby jego lewa paszka znajdowała się na wysokości twojego nadgarstka. Następnie tą samą lewą dłonią chwyć za przeciwległe, prawe przedramię dziecka i przekręć malca na boczek. Taki sposób pozwala na mocny chwyt i daje swobodę prawej ręce osoby dorosłej.

Uwaga na niebezpieczne kosmetyki dla dzieci. Jakie składniki kosmetyków są szkodliwe dla skóry dziecka? >>

Podtrzymywanie za główkę podczas mycia buzi

Oczyszczanie uszu, oczu i noska to czynności, które odbywają się najczęściej wtedy, gdy dziecko leży na przewijaku.  By mieć kontrolę nad tym, co robisz, powinnaś delikatnie unieruchomić głowę maluszka (jeśli będzie odwracał buzię, nie umyjesz jej dokładnie, a dodatkowo możesz zrobić mu niechcący krzywdę). Dlatego w czasie zabiegów pielęgnacyjnych wokół twarzy dziecka trzymaj je delikatnie za bródkę, lepiej jednak podłóż dłoń pod jego główkę i chwyć ją (jest tak mała, że obejmiesz ją całą swoimi palcami). Będziesz mogła wówczas delikatnie nią manipulować w czasie mycia – przekręcać na bok, unosić itd. Dzięki temu dokładnie wyczyścisz wszystkie istotne partie małej buzi.

Nowe zalecenia lekarzy dotyczące kąpieli niemowlaków >>

Podtrzymywanie za uda przy przewijaniu

Najistotniejsze w czasie zmiany pieluszki są dwie kwestie – dokładne oczyszczenie ciała niemowlęcia oraz łącząca się z tym konieczność prawidłowego unoszenia jego pupy. Specjaliści podkreślają, że nie wolno jej podnosić, ciągnąc dziecko za nóżki. Możesz w ten sposób uszkodzić jego stawy biodrowe, które w pierwszych miesiącach życia są bardzo delikatne. Najlepiej unosić pupę, chwytając ją w dłoń, jednak gdy jest jeszcze zabrudzona, zastosuj chwyt za uda. Lewą ręką złap lewe udo maluszka (możesz jednocześnie podłożyć ją pod prawą nogę malca – w ten sposób stworzysz solidniejsze podparcie dla jego bioder). Teraz unieś pupę, przyciskając uda niemowlęcia do jego brzuszka (a nie ciągnąc je w górę). To umożliwi wyciągnięcie spod malucha brudnej pieluszki. Jeśli masz trudności z oczyszczeniem skóry dziecka, przekręć je na boczek.

Kąpiel niemowlęcia

Czy czujesz strach na samą myśl o kąpieli dziecka? Boisz się, że sobie nie poradzisz? To wbrew pozorom nie takie trudne! Kąpiel niemowlęcia to często najprzyjemniejsza część dnia dla młodych rodziców i ich dziecka. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze jeśli chodzi o kąpiel jest właściwa temperatura wody. Bardzo łatwo da się ją sprawdzić bez użycia termometru. Kolejna rzecz to podtrzymywanie niemowlaka podczas kąpania. Jest sposób na to, by podtrzymywanie i obmywanie ciała dziecka mogło spokojnie wykonywać jedno z rodziców. Poznaj te techniki i zobacz jak sprawić, by kąpiel niemowlaka była bezpieczna i przyjemna.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza